اچ تی ام ال | HTML

 

HTML چیست؟

– HTML زبان نشانه گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب است که مخفف HyperText Markup Language است.

– با HTML می توانید وب سایت خود را ایجاد کنید. (قسمت فرانت) و ساختار یک صفحه وب را توصیف کنید.

– عناصر HTML به قطعاتی از محتوا مانند “این یک عنوان است”، “این یک پاراگراف است”، “این یک پیوند است” و غیره برچسب می زنند.

عناصر HTML به مرورگر می گویند که چگونه محتوا را نمایش دهد.

– یادگیری HTML آسان است.

تاریخچه HTML

HTML در دهه 90 میلادی همراه با گسترش وب شکوفا شد. این زبان توسط مرورگر Mosaic معروفیت خاصی پیدا کرد. در آن زمان HTML در چند مدل منتشر می شد که آن بستگی داشت به سازنده فایل و انجمن هایی که در زمینه وب فعالیت داشتند.
در نوامبر 1995 نسخه 2.0 HTML گسترش یافت و بلافاصله در همان سال 3.0 HTML منتشر شد، ولی استقبالی از آن نشد. در سال 1996 انجمن W3C شروع به فعالیت بر روی این زبان کرد که حاصل کار آنها در 14 ژانویه 1997 انتشار 3.02 HTML بود. این نسخه توانست رضایت اکثریت را جلب کند چون هماهنگی بیشتری با مرورگرهای مختلف در سیستم های عامل متفاوت داشت.
در 18 دسامبر 1997 نسخه 4.0 HTML منتشر شد و در همین بین شرکتهای تولید کننده مرورگر وب یک سری مشخصات منحصر به خود را به این نسخه اضافه کردند که قابل اجرا در مرورگرهای دیگر نبود. بعضی از این تغییرات در W3C مورد تایید قرار گرفت اما بعضی دیگر نه با تغییرات HTML مرورگرها مجبور به تغییر شدند تا با تحولات جدید سازگار شوند.
در تاریخ 24 آوریل 1998 نسخه 4.01 HTML منتشر شد و توسط W3C به رسمیت شناخته شد و این انجمن استفاده از آنرا به توسعه دهندگان و طراحان وب توصیه کرد.
یکی از مهمترین ویژگیهای 4 HTML پشتیبانی آن از انواع زبانهای جهان بود، تا قبل از آن با HTML فقط امکان طراحی صفحات به زبانهای چپ به راست مثل انگلیسی و فرانسوی …  امکان پذیر بود. اما این نسخه امکان استفاده از زبان های راست به چپ و کاراکترهای منحصر به فرد آنها همچون فارسی و عربی را نیز فراهم کرد.
یکی دیگر از ویژگیها، پشتیبانی آن از stylesheet ها برای کنترل چگونگی نمایش صفحات توسط کاربران و طراحان بود. تا قبل از آن طراحان کنترل بسیار کمی بر نحوه نمایش صفحات خود داشتند.
یکی دیگر از ویژگیها، امکان گنجاندن زبانهای اسکریپتی در داخل صفحات HTML برای خلق صفحات پویا بود. به وسیله این زبانها می توان بر نحوه رفتار عناصر موجود در یک صفحه وب کنترل داشت و تعیین کرد که عناصر در مقابل کنشهای کاربر صفحه چه واکنشی از خود نشان دهند.
یکی از عناصری که امکان استفاده از آن در 4.0 HTML فراهم شد امکان به کارگیری جداول برای نظم دهی و ارائه منظم و قالب بندی شده اطلاعات بود.
HTML5 در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸ بوسیله کنسرسیوم وب جهانی (W3C) منتشر شد ایده ابتدایی این نسخه از HTML در سال ۲۰۰۴ در WHATWG کلید خورد این گروه کاری شامل شرکتهای بزرگی مانند Mozilla ،Microsoft ،BM ،Google ،Apple ،AOL ،Opera ،Nokia و … است.
5 HTML به عنوان جهت دهنده جدیدی برای توسعه وب معرفی شده است. مشخصه های جدید HTML5 بیشتر بر روی Web Application ها و معرفی صدا و تصویر بعنوان رسانه سطح اول در وب متمرکز شده است که با استاندارد سازی این قابلیت ها توسط W3C بالتبع فراگیری و کاربرد آنها هموار تر شد.
از دیگر قابلیت های پیش بینی شده در 5 HTML ارایه مشخصه هایی برای نمایش دادن عناصر آشنای صفحات مانند سرصفحه، راهبری و پاورقی و … می باشد. مدیریت ذخیره اطلاعات در سمت کاربر نیز یکی دیگر از نکات برجسته 5 HTML است. این نسخه تگ ها و صفت های جدید زیادی را نیز معرفی کرده است.

 

 

[dka_post_list id=”77409″]

 

 

[dka_post_list id=”70678″]

 

 

[dka_post_list id=”18166″]

 

 

[dka_post_list id=”17380″]

 

 

[dka_post_list id=”254624″]

 

 

 

👉امتیاز بده.