بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری – معرفی 20 زبان پرکاربرد و پرطرفدار و پول ساز

چه زبان برنامه نویسی و کدنویسی را باید یاد بگیرم؟

در زیر لیستی از محبوب ترین و بهترین زبان های برنامه نویسی و توضیحات مختصری درباره هر کدام از آنها را مشاهده می کنید.

1جاوا اسکریپت

Javascript

2پایتون

Python

3گو

Go

4جاوا

Java

5کاتلین

Kotlin

6پی اچ پی

 PHP

7سی شارپ

# C

8سویفت

Swift

9آر

R

10روبی

Ruby

11سی و سی پلاس پلاس

++C and C

12متلب

 Matlab

13تایپ اسکریپت

TypeScript

14اسکالا

Scala

15اس کیو ال

SQL

16اچ تی ام ال

 HTML

17سی اس اس

CSS

18ن اس کیو ال

NoSQL

19روست

 Rust

20پرل

 Perl

1. جاوا اسکریپت (Javascript)

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که یکی از فناوری های اصلی طراحی وب است. اکثر وب سایت ها از این زبان برنامه نویسی سمت کلاینت استفاده می کنند. امروزه جاوا اسکریپت اغلب با جاوا اشتباه گرفته می شود و اگرچه شباهت هایی بین آنها وجود دارد، اما این دو زبان متمایز هستند. جاوا اسکریپت جزو محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است و تقاضای زیادی در بین سازمان های مختلف دارد.

2. پایتون (Python)

Python یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی امروزی است و یادگیری آن برای مبتدیان به دلیل خوانایی آن آسان است. پایتون یک زبان برنامه نویسی رایگان و منبع باز با ماژول های پشتیبانی گسترده ، ادغام آسان با خدمات وب، ساختارهای داده کاربر پسند و برنامه های دسکتاپ مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی است. پایتون یک زبان برنامه نویسی محبوب برای یادگیری ماشین و برنامه های یادگیری عمیق (deep learning) است.پایتون برای توسعه تصویربرداری دو بعدی و بسته های انیمیشن سه بعدی مانند Blender، Inkscape و Autodesk استفاده می شود. همچنین برای ایجاد بازی های ویدیویی محبوب، از جمله Civilization IV، Vegas Trike و Toontown استفاده شده است. پایتون برای برنامه های علمی و محاسباتی مانند FreeCAD و Abacus و توسط وب سایت های محبوب مانند YouTube، Quora، Pinterest و Instagram استفاده می شود.

3. گو (Go)

Go توسط گوگل در سال 2007 برای API ها و برنامه های کاربردی وب توسعه داده شد. ولی اخیراً به دلیل سادگی و همچنین توانایی آن در مدیریت سیستم های چند هسته ای و شبکه ای و پایگاه های کلان داده (massive codebases) به یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی در حال رشد تبدیل شده است.

Go، همچنین به عنوان Golang نیز شناخته می شود، برای پاسخگویی به نیازهای برنامه نویسانی که روی پروژه های بزرگ کار می کنند، ایجاد شده است. به لطف ساختار ساده و مدرن و آشنایی با نحو در میان بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات محبوبیت پیدا کرده است. شرکت هایی که از Go به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند عبارتند از Google، Uber، Twitch، Dropbox و بسیاری دیگر. Go همچنین به دلیل چابکی و عملکردش در بین «متخصصان علم داده» (data scientists) محبوبیت پیدا کرده است.

4. جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان برنامه نویسی همه منظوره که متعلق به شرکت Oracle است، با ساختار شی گرا خود به استانداردی برای برنامه هایی تبدیل شده است که می توانند بدون توجه به پلتفرم (مانند مک، ویندوز، اندروید، iOS و غیره) به دلیل قابلیت Write Once, Run Anywhere (WORA) استفاده شوند. در نتیجه، جاوا به دلیل قابلیت حمل آن در پلتفرم‌ها، از مراکز داده مرکزی گرفته تا گوشی‌های هوشمند شناخته شده است.

جاوا به طور گسترده در توسعه وب و برنامه های کاربردی و همچنین کلان داده (big data) استفاده می شود. جاوا همچنین در چندین وب سایت محبوب از جمله گوگل، آمازون، توییتر و یوتیوب و صدها برنامه کاربردی استفاده می شود. فریمورک های جدید جاوا مانند Spring، Struts و Hibernate نیز بسیار محبوب هستند.

5. کاتلین (Kotlin)

Kotlin یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که در ابتدا با نام Project Kotlin توسط JetBrains در سال 2011 توسعه یافت. اولین نسخه به طور رسمی در سال 2016 منتشر شد. این زبان با جاوا سازگار است و از زبان های برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند.

Kotlin به طور گسترده برای برنامه های اندروید، برنامه های کاربردی وب، برنامه های دسکتاپ و توسعه برنامه های سمت سرور استفاده می شود. برخی از شرکت هایی که از Kotlin به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند عبارتند از Coursera، Pinterest، PostMates و بسیاری دیگر.

6. پی اچ پی (PHP)

PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که در سال 1990 ایجاد شد و عمدتاً برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور استفاده می شود. البته کاربردهای دیگری (نوشتن اسکریپت های خط فرمان، برنامه های دسکتاپ) نیز دارد که برنامه نویسان حرفه ای قادر به استفاده از آن هستند. بسیاری از توسعه دهندگان وب یادگیری PHP را ضروری می دانند، زیرا این زبان برای ساخت بسیاری از وب سایت ها در اینترنت، از جمله سایت های برجسته مانند فیس بوک و یاهو استفاده می شود.

7. سی شارپ (#C)

سی شارپ که توسط مایکروسافت توسعه یافت، در دهه 2000 به دلیل پشتیبانی از مفاهیم برنامه نویسی شی گرا به شهرت رسید. و یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی برای فریم ورک دات نت است. سی شارپ برای برنامه‌های کاربردی در ویندوز، اندروید و iOS مناسب‌تر است.

8. سویفت (Swift)

سویفت یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که اپل در سال 2014 آن را برای برنامه های لینوکس و مک توسعه داد. Swift در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی به مهارت‌های کدنویسی کمتری نیاز دارد و یادگیری آن آسان است. می‌توان از IBM Swift Sandbox و IBM Bluemix استفاده کرد. Swift در برنامه های محبوب iOS مانند WordPress، Mozilla Firefox، SoundCloud و حتی در بازی Flappy Bird استفاده می شود.

9. آر (R)

R یک زبان منبع باز است که در اصل نسخه متفاوتی از زبان S است. بسیاری از کدهایی که توسعه دهندگان برای S می نویسند بدون تغییر روی R اجرا می شود. برنامه های ساخته شده در R برای پردازش آمار، از جمله مدل سازی خطی و غیرخطی، محاسبه، آزمایش، تجسم و تجزیه و تحلیل استفاده می شود. برنامه های کدگذاری شده با استفاده از R می توانند با تعدادی پایگاه داده ارتباط برقرار کنند و داده های ساختاریافته و بدون ساختار را پردازش کنند. یادگیری این برنامه کمی سخت است.

10. روبی (Ruby)

Ruby در دهه 1990 توسعه یافت، به گونه ای طراحی شد که “نحوی” انسان پسندتر داشته باشد، در حالی که هنوز از نقطه نظر معماری شی گرا که از نمادهای برنامه نویسی رویه ای و عملکردی پشتیبانی می کند، انعطاف پذیر است. توسعه دهندگان روبی آن را زبانی آسان برای نوشتن و همچنین، زمان مورد نیاز نسبتاً کوتاه برای یادگیری می دانند.

11. سی و سی پلاس پلاس (++C and C)

C جزو قدیمی ترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است و ریشه زبان های برنامه نویسی دیگر مانند C#، Java و JavaScript است. ++ C یک نسخه پیشرفته از C است. امروزه بسیاری از توسعه دهندگان از یادگیری C به تنهایی صرف نظر می کنند، در حالی که دیگران فکر می کنند یادگیری C ابتدا پایه ای ارزشمند برای توسعه ++C فراهم می کند.

هر دو زبان به طور گسترده در علوم کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می شوند. توسعه‌دهندگان C و ++C می‌توانند از کامپایلرها برای پلتفرم‌های مختلف استفاده کنند و برنامه‌های توسعه‌یافته در این زبان‌ها را تا حد زیادی قابل حمل (transportable) کنند.

12. متلب (Matlab)

Matlab یک زبان برنامه نویسی اختصاصی است که متعلق به MathWorks است و در دهه 1980 منتشر شد. و به طور خاص برای استفاده توسط دانشمندان و مهندسان ساخته شده است. از Matlab برای ساخت برنامه های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق استفاده می کنند.

 برنامه های مبتنی بر Matlab به کاربران امکان تجزیه و تحلیل داده ها، ایجاد الگوریتم ها، پردازش تصاویر و تأیید تحقیقات را می دهند. به طور کلی، یادگیری Matlab نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی موجود در لیست ما آسان تر است.

13. تایپ اسکریپت (TypeScript)

TypeScript در سال 2012 توسط مایکروسافت توسعه یافت و یک نسخه تایپ شده جاوا اسکریپت است که برای پایه های کد بزرگ مناسب است. هرچند در لیست برترین های زبان های برنامه نویسی یک تازه وارد است، اما در حال پیشرفت است.

 TypeScript برای ایجاد پروژه‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت در توسعه سمت کلاینت و سمت سرور استفاده می‌شود که برای کشف خطاها و جلوگیری از مشکلات سیستمیک مفید است.

14. اسکالا (Scala)

اسکالا یک زبان ماشین مجازی جاوا همه منظوره و ایمن است که بهترین زبان های برنامه نویسی oop و کاربردی را در یک زبان خاص با کیفیت ترکیب می کند. اسکالا برای کاهش و حذف اشکالات در برنامه های بزرگ و پیچیده ایده آل است. هم از برنامه نویسی شی گرا و هم از برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند.

برنامه نویسان می توانند از Scala برای هر کاری که معمولاً از جاوا استفاده می کنند استفاده کنند. اسکالا زبان پیچیده ای است، اما این پیچیدگی به آن انعطاف زیادی می دهد. شرکت هایی که از اسکالا استفاده می کنند عبارتند از نتفلیکس، توییتر و نیویورک تایمز.

15. اس کیو ال (SQL)

SQL یک زبان پرس و جوی پایگاه داده استاندارد است. برای دسترسی و دستکاری داده ها در پایگاه های داده استفاده می شود. SQL یک زبان اعلامی است که نتایج مورد نظر را مشخص می کند، اما مراحل دستیابی به آن نتایج را مشخص نمی کند. SQL ابزاری قدرتمند برای دسترسی و دستکاری داده ها است و پرکاربردترین زبان جستجوی پایگاه داده در جهان است.

16. اچ تی ام ال (HTML)

(HyperText Markup Language) HTML زبان استاندارد برای ایجاد صفحات وب و برنامه های کاربردی است. می توانید از HTML برای افزودن تصاویر، پیوندها و انواع دیگر محتوا به صفحه وب خود استفاده کنید. برای ایجاد یک صفحه وب اولیه نیازی به دانستن چیزهای زیادی در مورد آن ندارید.

تصاویر و سایر اشیاء مانند فرم های تعاملی را می توان با استفاده از ساختارهای HTML در صفحه تولید شده جاسازی کرد. این امکان ایجاد اسناد ساختاریافته را با نشان دادن معناشناسی ساختاری برای عناصر متن از جمله عنوان، پاراگراف، فهرست، پیوند، نقل قول و سایر اشیاء فراهم می کند.

17. سی اس اس (CSS)

(Cascading Style Sheets) CSS یک زبان شیوه نامه است که مجموعه ای از قوانین برای مرورگرهای وب است، می تواند یک HTML یا XML را کنترل کند. تمام تگ‌های HTML، از جمله متن در بدنه سند، سرفصل‌ها، پاراگراف‌ها و سایر عناصر متنی، با استفاده از CSS استایل‌بندی می‌شوند.

18. نواس‌کیو‌ال (NoSQL)

پایگاه های داده NoSQL پایگاه های داده غیر رابطه ای هستند که برای ارائه عملکرد و مقیاس پذیری بالا طراحی شده اند. و اغلب در برنامه های کاربردی داده های بزرگ استفاده می شود، جایی که داده ها در بسیاری از گره ها توزیع می شوند.

چهار دسته کلیدی پایگاه های داده NoSQL ، key-value stores, columnar stores, document stores,   graph databases هستنند.

  1. روست (Rust)

Rust یک زبان برنامه نویسی است که برای ایمنی و همزمان کاربردی طراحی شده و یک زبان برنامه نویسی سیستمی است که بسیار سریع اجرا می شود، از خطاهای segfault جلوگیری می کند و ایمنی رشته را تضمین می کند. Rust از نظر حافظه نیز کارآمد است: از حداقل حافظه استفاده می کند و برای سیستم های جاسازی شده (embedded) ایده آل است.

  1. پرل (Perl)

پرل یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، سطح بالا و همه منظوره است که در ابتدا توسط لری وال در سال 1987 به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره یونیکس برای تسهیل پردازش گزارش توسعه یافت. از آن زمان تاکنون، دستخوش تغییرات و بازنگری های زیادی شده است.

Perl به دلیل تطبیق پذیری و قدرت آن به طور گسترده برای کارهای مختلف از جمله توسعه وب، برنامه نویسی شبکه، مدیریت سیستم و غیره استفاده می شود.

چه طور برنامه نویسی را شروع کنم؟

اگرچه صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد، ولی تعداد بسیار کمی از آنها به لیست کوتاه زبان های خوب و پولساز راه می یابند. مواردی که در بالا توضیح داده شد، به نظر ما بهترین گزینه های آموزش برنامه نویسی هستند. اگر می خواهید شغلی را به عنوان برنامه نویس شروع کنید یکی از گزینه های بالا را انتخاب کنید بقیه راه در طول یادگیری برایتان نمایان می شود.

👉امتیاز بده.