تایپ اسکریپت | TypeScript

 

تایپ اسکریپت چیست؟

تایپ اسکریپت یک زبان جدید نیست بلکه نسخه توسعه داده شده و پیشرفته تر زبان جاوا اسکریپت است. تایپ اسکریپت مجموعه ای تایپ شده از جاوا اسکریپت است که به جاوا اسکریپت ساده ای کامپایل می شود. تایپ اسکریپت این امکان را به شما می دهد تا به هر روشی که مایلید اقدام به نوشتن جاوا اسکریپت بکنید.
جاوا اسکریپت به تنهایی بسیار قدرتمند است و در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. برای طراحی قسمت فرانت اند صفحات وب، به عنوان زبان سمت سرور به همراه Nodejs، برای ساخت اپلیکیشن های موبایل به همراه Ionic و React Native و برای ساخت نرم افزارهای دسکتاپ به همراه الکترون.
جاوا اسکریپت گرچه قدرتمند است اما برای توسعه در مقیاس بزرگتر و داشتن قابلیت های بیشتر با مشکلاتی همراه است. مثلا قابلیت های شیء گرایی در جاوا اسکریپت چندان مورد توجه قرار نگرفته اند. تایپ اسکریپت به صورت خالص شیء گرا بوده (pure object oriented) و در کنار کلاس ها و رابط ها ارائه شده و مانند #C یا java اصطلاحا Statistically typed محسوب می شود. برنامه نویسان با مسلط شدن به تایپ اسکریپت می توانند برنامه های شیء گرا را نوشته و آن ها را هم در سمت سرور و هم در سمت کلاینت به جاوا اسکریپت کامپایل کنند.
به همین خاطر این نیاز احساس می شد که بهبود یابد. پروژه متن باز تایپ اسکریپت با همکاری و پشتیبانی مایکروسافت و گوگل شروع شد و چند سالی است که بسیار مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفته است زیرا برنامه نویسان با تایپ اسکریپت می توانند بسیار سریع تر نسبت به قبل برنامه های تحت وب را بنویسند. زیرا تایپ اسکریپت دارای tooling support مناسبی است.
از آنجایی که typescript بر پایه جاوا اسکریپت نوشته شده، ساختار و نحو آن دقیقا مشابه جاوا اسکریپت است و فقط تعداد محدودی نحو اضافه دارد بنابراین برای افرادی که با جاوا اسکریپت آشنا هستند، یادگیری تایپ اسکریپت هیچ زمانی نخواهد برد!

ویژگیها و مزایای تایپ اسکریپت

– ارائه ویژگی های بیشتر نسبت به جاوا اسکریپت (مثل Type ها) که به شما اجازه می دهند که برای متغیرها انواع type را تعریف کنید و بدین صورت برنامه ای بسازید که احتمال باگ و خطای آن بسیار کمتر است.
– ارائه قابلیت های meta-programming مثل decorator ها.
– قابلیت شخصی سازی و پیکربندی بسیار بالا.
– ارائه ویژگی های جاوا اسکریپت ES6 و ES7 برای تمام مرورگرها!
– کدنویسی بسیار ساده تر از جاوا اسکریپت.
– پشتیبانی کامل در visual studio code که باعث می شود IntelliSense بهتری داشته باشیم و کدهای خود را بسیار راحت تر و با خطای کمتری بنویسیم.
– سازگاری با فریم ورک های محبوب.

 

👉امتیاز بده.