زبان برنامه نویسی روبی (Ruby)

روبی (Ruby) یک زبان اسکریپتی و شی گراست که در دهه نود میلادی، توسط یوکی هیرو ماتسوموتو (Yukihiro Matsumoto) ساخته شد. این زبان، با رویکرد جالب خود، یعنی « همه چیز شیء است » توانست توجه بسیاری از برنامه نویسان بخصوص آنهایی که با پردازش متن سر و کار داشتند را به خود جلب کند. اگرچه، روبی تنها برای پردازش متن نیست بلکه برای هر منظوری، مانند طراحی فرانت اند (Front-End) و بک اند (Back-End) در وب و سایر برنامه ها، وب سرویس ها، پیکربندی سیستم عامل و … قابل استفاده است.

object-oriented شی گرا: Ruby یک زبان برنامه‌نویسی شیء گرا است، در روبی، هر چیزی یک شی خواهد بود. حتی نتایج عملیات بر روی اشیاء مذکور، اشیا هستند. این رویکرد با ++C یا جاوا متفاوت است.
Open Source منبع باز: روبی یک زبان متن باز بوده و بطور رایگان در وب در دسترس می باشد.
Multi-Paradigm چند پارادایم: این زبان را می‌شود در پارادایم‌های مختلف برنامه‌نویسی قرار داد، یعنی این زبان هم فانکشنال است و هم رویه‌ای.
Interpreted تفسیری: روبی زبانی تفسیری است.
Ruby on Rails:مهم‌ترین کاربرد روبی به دلیل وجود فریم‌ورک Ruby on Rails برای طراحی سایت و توسعه‌ نرم‌افزارهای تحت وب است که یک چارچوب وب منبع باز است که برای کمک به برنامه نویسان و بهره وری پایدار بهینه شده است.
multi-purpose: روبی به دلیل قابلیت‌های زیاد و امکانات گسترده، به عنوان یک زبان همه‌منظوره شناخته می‌شود و می‌تواند برای کاربردهای برنامه‌نویسی سمت سرور، تحلیل داده (Data Analysis)، سرویس‌های خودکارسازی تست، ساخت بازی، محاسبات صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد.
Ruby، یک زبان اسکریپت نویسی سمت سرور همانند زبان پرل و زبان پایتون می باشد. و از آن می توان برای نوشتن اسکریپت های (CGI) استفاده کرد.
easy syntax: زبان برنامه نویسی روبی، ساختاری ساده و با خوانایی بالا دارد که امکان یادگیری بسیار سریع و آسان این زبان را فراهم می آورد.
زبان برنامه نویسی روبی، بسیار مقیاس پذیر بوده و برنامه های بزرگ نوشته شده در زبان برنامه نویسی روبی به آسانی قابل نگهداری می باشند.
Ruby از بسیاری از ابزارهای GUI از قبیل Tcl / TK ،GTK و OpenGL پشتیبانی می کند.
Ruby دارای مجموعه ای غنی از توابع داخلی بوده که می توانند مستقیما در اسکریپت های زبان برنامه نویسی روبی مورد استفاده قرار گیرند .
توسعه اپلیکیشن موبایل و تبلت: برای توسعه اپلیکیشن های موبایل (نیامند بک اند) هم می توانید از این زبان استفاده کنید. RubyMotion از محبوب ترین پیاده سازی های زبان روبی است که از توسعه اپلیکیشن های iOS، Android و حتی macOS پشتیبانی می‌کند.
توسعه ابزارهای خط فرمان و دسکتاپ: می توانید از روبی برای نوشتن برنامه هایی که از طریق خط فرمان یا ترمینال اجرا شوند، استفاده کنید. اگر کاربر macOS هستید، به احتمال زیاد از Homebrew برای نصب نرم افزار استفاده کرده اید. Homebrew هم مثل Metasploit با زبان روبی توسعه یافته است و به عنوان یک فریمورک امنیتی برای تست نفوذ استفاده می شود.
تعامل با پایگاه داده: برای اتصال به پایگاه داده و وارد کردن کوئری های دلخواه خود می توانید از Ruby استفاده کنید. کتابخانه و ماژول هایی وجود دارد که نصب آنها به روبی اجازه می دهد به Oracle، MySQL، SQL، Sybase، MongoDB و تقریباً هر پایگاه داده دیگری متصل شوید.
توسعه بازی: می توانید برای توسعه یک بازی 2 بعدی کراس-پلتفرم از زبان روبی استفاده کنید. استفاده از پکیج هایی مثل Gosu یا Ruby2D به شما کمک خواهد کرد که بازی هایی توسعه دهید که روی لینوکس، macOS یا ویندوز قابل اجرا هستند.

 

[dka_post_list id=”74349″]

👉امتیاز بده.