زبان برنامه نویسی سویفت (Swift)

 

سویفت چیست؟

سویفت (Swift) یک زبان برنامه نویسی است که توسط اپل برای توسعه برنامه های iOS، macOS، watchOS، tvOS و Linux در سال 2014 به صورت عمومی منتشر شد و در مدت کوتاهی استقبال زیادی از آن صورت گرفت. رتبه بندی زبان های برنامه نویسی TIOBEدر سال 2017 سویفت را در جایگاه 11 قرار داد که نشان دهنده رشد سریع آن نسبت به دیگر زبان ها است.
این زبان به عنوان یک جایگزین سریع برای objective توسعه یافت. به غیر از سرعت، Swift مزایای دیگری نسبت به Objective-Cدارد که از آن جمله می توان به سهولت یادگیری، ایمنی، نیاز به کد کمتر، تعاملی بودن و … اشاره کرد.
در مقایسه با Swift Objective-C دارای یک دستور زبان ساده تر است که برای مبتدیان یا کسانی که با زبانهای برنامه نویسی دیگر کار کرده اند، یادگیری آن را راحت تر می کند این زبان را می توان تلفیقی از زبانهایPython ،Ruby ،Rust ،c و طیف وسیعی از زبانهای برنامه نویسی دیگر دانست. این بدان معنی است که برنامه نویسانی که قبلاً با زبانهای دیگر کار کرده اند، مفاهیم زیادی در Swift پیدا می کنند که شبیه مفاهیمی است که قبلاً در زبانهایی که کار کرده اند، با آنها مواجه شده اند.
کدهای Swift در سیستم عامل Mac قابل اجرا هستند برای کدنویسی هم به یک ویرایشگر متن به نام xcode احتیاج داریم که باید آن را در سیستم عامل Mac نصب کنیم .
برنامه نویسی سویفت در ویندوز
ازآنجایی که سویفت زبان بومی اپل محسوب می شود ممکن است با برنامه های مرتبط به آن در ویندوز آشنایی نداشته باشید و در واقع روش مستقیمی برای آن نیز وجود ندارد. با این حال این مساله به معنی غیر ممکن بودن برنامه نویسی سویفت در ویندوز نیست. راهکارهایی وجود دارد که با کمی گشت و گذار در اینترنت می توانید آنها را پیدا کنید.
کسانی که به یادگیری زبان برنامه نویسی Swift علاقه دارند و می خواهند از سیستم عامل ویندوز و ویرایشگر متن Notepad برای یادگیری این زبان استفاده کنند. باید کامپایلر زبان Swift را در سیستم عامل ویندوز خود نصب کنند برای کدنویسی Swift علاوه بر Notepad ویندوز ویرایشگرهای حرفه ای دیگر از جمله vs Code هم وجود دارند که کار کدنویسی را راحت تر می کنند.
روش دیگر اجرای کدهای Swift در سیستم عامل ویندوز نصب سیستم عامل Mac در ویندوز است که این کار توسط نرم افزاری به نام VMware Work station انجام می شود البته برای نصب Mac بر روی سیستم عامل ویندوز، داشتن یک سیستم قوی از لحاظ حافظه رم و هارد بالا و همچنین CPU های چند هسته ای لازم است. شما به یک کامپایلر Swift نیز نیاز دارید که می توانید با کمی سرچ در سایت های ارائه نرم افزار آن را پیدا کنید.
از مزایایی برنامه‌نویسی با زبان swift می توان به: ساده بودن گرامر و سینتکس های (Syntax) آن، پشتیبانی شرکت قدرتمند اپل، بهبود امنیت و عملکرد، توانایی کار با زبان Objective-C، مدیریت بهتر حافظه، توانایی تولید اپلیکیشن برای تمامی دستگاه‌ها، متن‌باز بودن، یادگیری آسان، سرعت بالا، دسترسی آسان، امنیت بالا، آشنا بودن، بازار کار مناسب و …

 

[dka_post_list id=”77171″]

 

 

[dka_post_list id=”73024″]

👉امتیاز بده.