سی ای اس | CSS

CSS چیست؟

CSS مخفف Cascading Style Sheets است. style ها چگونگی نمایش عناصر HTML را تعریف می کنند. کار Css در واقع جداسازی اطلاعات محتوا (که توسط زبانی مانند HTML نوشته شده) از اطلاعات ظاهری مانند صفحه بندی، رنگ و سایز و نوع فونت و … می باشد. که موجب افزایش سرعت در دسترسی به سایت، انعطاف پذیری بیشتر برای کنترل ویژگی های ظاهری، قابلیت طراحی چندین صفحه با فرمت یکسان و جلوگیری از پیچیدگی و جلوگیری از انجام کارهای تکراری در طراحی صفحات وب می باشد.
CSS تکنیکی است که برای کنترل لایه نمایش در یک صفحه وب یا به عبارت دیگر روشی است برای قالب بندی و طراحی اجزای صفحه از قبیل متن، تصویر، زمینه صفحه، كادرها و تقریباً هر چیزی كه در طراحی صفحه استفاده می شود. از طریق این استایل شیتها می توانیم از دوباره نویسی كدهای HTML كه باعث مشكل شدن كد نویسی و همچنین كند شدن سرعت بارگذاری صفحه در اینترنت می شود جلوگیری كنیم.

لیست برخی از کاربردهای CSS:

– تعیین ارتفاع و عرض، برای هر المان
– طراحی سایت رسپانسیو صفحات
– تعیین رنگ، تعین رنگ پیش زمینه و پس زمینه، تصویر پس زمینه
– انتخاب محل قرار گرفتن یک عنصر مانند متن یا عکس و …
– تعیین موقعیت قرار گیری عناصر صفحه، چیدمان نوشته ها (چپ چین، راست چین و…)
– مشخص کردن میزان فاصله عناصر از همدیگر، تعیین فاصله و حاشیه عناصر صفحه
– تغییر در نوع نوشتاری (فونت، رنگ و…)
CSS هم مانند جاوا اسكرپت این امكان را به ما می دهد كه از یك فایل استایل خارجی برای تعیین خواص بخشهای مختلف صفحه های یك سایت استفاده كنیم. با این کار می توانیم ظاهر همه صفحه ها را با ایجاد یك تغییر كوچك در فایل استایل خارجی تغییر دهیم. مثلاً فرض كنید كه رنگ متن همچنین نوع فونت متن صفحه هایمان را در یك فایل استایل تعیین كرده ایم و از آن در طراحی چندین صفحه استفاده كرده ایم، حالا اگر بخواهیم رنگ متن همه این صفحات را تغییر دهیم تنها کافی است تا رنگ متن را در همان فایل استایل تغییر دهیم و نیازی به تغییر دادن صفحات نداریم.

روش‌های اضافه کردن CSS به صفحه HTML

Inline CSS: نحوه استایل‌دهی کدهای html در این روش زمانی انجام می‌گیرد که بخواهید بر روی یک تگ خاص استایلی را اعمال کنید. می‌توانید کدهای css را در میان تگ‌های html تعریف کنید. در این روش تغییرات مستقیم بر روی همان تگ اعمال می‌شود و تاثیری بر روی تگ‌های خارجی ندارد.
Internal CSS: زمانی استفاده می‌شود که یک صفحه از سایت باید استایل مشخصی داشته باشد. به این شکل در بخش <head> در تگ <style> تغییراتی که نیاز است را اعمال می‌کنید.
External CSS: با استفاده از این روش می‌توانید با تغییر یک فایل که از قبل ایجاد شده، ظاهر یک سایت را تغییر دهید. محل قرارگیری کدهای css در روش خارجی به این شکل است که باید کدهای css را در یک فایل notepad بصورت مجزا نوشته و با پسوند css. ذخیره کنید. حال باید این فایل را با دستورات html به فایل اصلی متصل کنید.

👉امتیاز بده.