نو اس‌کیو‌ال | NoSQL

 

نو اس‌کیو‌ال NoSQL چیست؟

پایگاه‌های داده سنتی، مثل (SQL) که مخفف (Structured Query Language) است، پایگاه داده ای رابطه ای (Relational) است. این نوع پایگاه‌های داده ساده هستند و کار کردن با آن‌ها معمولا راحت است. اما مشکل بزرگی دارند و آن عدم تحلیلِ داده‌های با حجم و تعداد بالا (Big Data ) است. پایگاه‌های داده رابطه ای به دلیل نوع ساختار خود (به لحاظ دسترسی به داده ها)، برای تحلیل داده‌های بزرگ غیر بهینه، ناکارا و کند و در بعضی موارد هم تقریبا ناممکن است.
به این دلیل شرکتهای بزرگ اینترنت از جمله گوگل (BigTable)، آمازون (Dynamo)، لینکدین (Project Voldemort)، فیس بوک (Cassandra و HBase) سورس فورژ (MongoDB) و اوبونتو (CouchDB) طراحی و راه اندازی گروه پایگاه‌های داده NoSQL را بر عهده گرفتند. که هدف اصلی آن کار با داده‌های بی ساختار و حجیم است. دیتابیس‌های NoSQL روشی برای مدیریت داده‌ها و طراحی پایگاه‌داده است که برای مجموعهٔ زیادی از داده‌های نامتمرکز به‌ کار گرفته می‌شوند.

مزیت‌های NoSQL

– ساختارنیافتگی (nstructured): در دیتابیس‌های NoSQL نیازی نیست که ابتدا اِسکمای (Schema) پایگاه‌دادهٔ خود را طراحی کنید تا بتوانید داده‌های مورد نظرتان را در آن ذخیره کنید بلکه می‌توانید شروع به ذخیره‌سازی داده‌ها به صورت دلخواه خود کرده سپس دیتای مورد نیاز خود را فراخوانی کنید بدون آنکه نیازی باشد تا بدانید دیتابیس چگونه داده‌ها را ذخیره می‌کند و سازوکار آن به چه شکلی است (به‌ طور کلی، ویژگی ساختارنیافتگی (Unstructured) مهمترین تفاوت بین دیتابیس‌های نواس‌کیو‌ال و دیتابیس‌های رابطه‌ای باشد.
NoSQL که به آن (Not Only SQL) هم گفته می شود، برعکس SQL از ساختارهای Schema غیر ثابت (Dynamic Schema) استفاده می‌کند. این باعث می‌شود که برنامه نویسان احتیاجی به تشکیل ساختارهای سخت گیرانه مشخص، پیش از ایجاد پایگاه‌های داده را نداشته باشند. این پایگاه‌های داده می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و  برای ذخیره سازی داده‌ها از XML یا JSON استفاده می‌کنند.
– مقیاس پذیری بالا (Scalability): پایگاه‌های داده NoSQL از روش مقیاس پذیری افقی (Horizontal Scaling) پشتیبانی می‌کنند. این ویژگی باعث کم شدن پیچیدگی و هزینه مقیاس دادن به نرم افزار یا Scale کردن آن می‌شود. به عبارتی، این کار باعث حذف میزان زیادی از هزینه‌ها و پیچیدگی‌های طراحی اِسکمای دیتابیس‌های به‌ اصطلاح RDBMS می‌شود که هنگام کم و زیاد کردن ظرفیت‌شان، انجام چنین کاری ضروری است (اصطلاح RDBMS مخفف Relational Database Management System به‌ معنی «سیستم مدیریت دیتابیس رابطه‌ای» است.
– کارایی یا عملکرد بالا (Performance): در سیستم‌های توزیع شده NoSQL با تکثیر خودکار داده‌های NoSQL در سرورهای متعدد در سراسر دنیا، تاخیر در ارسال پاسخ از طرف سرور به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسد. با تکثیر خودکار داده‌ها در میان سرورهای متعدد، دیتاسنترها و یا فضاهای ابری می‌تواند سرعت دسترسی به منابع را به‌ حداکثر ممکن برسانند.
– دسترسی بالا (Availability): در سیستم‌های توزیع شده NoSQL به‌ منظور ایجاد میزان دسترسی بالا و کاهش پیچیدگی‌هایی که به‌ صورت پیش‌فرض در معماری دیتابیس‌های رابطه‌ای وجود دارند، دیتابیس‌های نواس‌کیوال از نوعی معماری تحت‌ عنوان Masterless استفاده می‌کنند که به‌ صورت خودکار داده‌ها را میان منابع مختلفی تقسیم می‌کند (Distributed NoSQL) تا عملیات ثبت و فراخوانی، حتی در صورت از کار افتادن تعدادی از منابع، همچنان امکان‌پذیر باشد.
– معماری NoSQL برای کسب‌وکارهایی که نیاز به دسترسی و آنالیز حجم زیادی از داده‌های Unstructured (بدون ساختار) دارند و یا داده‌های آن‌ها به‌ صورت ریموت و روی چندین سرور مجازی بر بستر کلود قرار دارد مناسب است.

👉امتیاز بده.