کتاب آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کرول

کتاب آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کرول

کتاب آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کرول

ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب (Alice’s Adventures in Wonderland) نام کتابی است که لوئیس کارول در سال ۱۸۶۵ منتشر کرد. این کتاب که برای کودکان نوشته شده‌است داستان خیالی سفر دختری به نام آلیس را تعریف می‌کند که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجراهای عجیبی روبه‌رو می‌شود.

بخشی از کتاب آلیس در سرزمین عجایب:

راحت می‌شود نوشت «مرا بنوش» ولی آلیس کوچولو عاقل‌تر از آن بود که عجله کند. «نه، اول باید نگاه کنم ببینم ننوشته باشد: “سم”.» آخر آلیس داستان‌های جالب زیاد خوانده بود. از بچه‌هایی که تنشان سوخته بود یا خوراک جانوران وحشی شده بودند، یا بلاهای دیگری سرشان آمده بود و همه‌اش به خاطر این‌که قواعد ساده‌ای را فراموش کرده بودند که ورد زبان دوستانشان بود: مثل این‌که اگر سیخ داغ بخاری را زیادی تو دست نگه داری، دستت می‌سوزد، یا اگر انگشتت را با کارد ببری خون می‌آید. یک چیز هم هیچ وقت از یادش نمی‌رفت: اگر از شیشه‌ای که علامت «سم» دارد زیادی بنوشی، حتماً دیر یا زود کله‌پا می‌شوی.
اما این بطری علامت «سم» نداشت، پس آلیس دل به دریا زد و آن را چشید و چون خیلی خوشمزه به نظرش آمد (در واقع، مزهٔ کیک آلبالویی، فرنی، آناناس، کباب بوقلمون، کارامل و نان برشتهٔ کره‌مالیده را می‌داد) فوری دخلش را آورد.
با خودش گفت: «چه حال عجیبی! انگار دارم مثل لولهٔ تلسکوپ تو هم می‌روم!»
همین هم بود: قدش شده بود ۲۵ سانت و از تصور این‌که حالا می‌تواند از در کوچک بگذرد و وارد آن باغ قشنگ شود، گل از گلش شکفت. اما اول کمی صبر کرد ببیند قدش باز هم آب می‌رود یا نه: کمی هم از این بابت کلافه بود. با خودش گفت: «آخر می‌دانی، شاید آب بشوم، مثل شمع. آن وقت چه ریختی می‌شوم؟» سعی کرد یادش بیاید شعلهٔ شمع بعد از خاموش شدنش چه ریختی است. هیچ یادش نمی‌آمد همچو چیزی دیده باشد.
کمی بعد که اتفاق دیگری نیفتاد تصمیم گرفت بی‌معطلی برود توی باغ. ولی حیف! به در کوچک که رسید، تازه فهمید فراموش کرده کلید طلایی را بردارد. برگشت سراغ کلید، دید دستش به آن نمی‌رسد. از پشت شیشه کلید را خوب می‌دید، سعی کرد از پایه‌های میز برود بالا، اما پایه خیلی صاف بود. طفلک از این همه تقلا خسته شد و نشست روی زمین و زد زیر گریه!
بعد یهو به خودش نهیب زد: «ببین، این‌جور آبغوره گرفتن بی‌فایده است! به حرفم گوش کن و فوری دست بردار!» بیشتر وقت‌ها خودش را نصیحت می‌کرد (هرچند کمتر به کارشان می‌بست) و بعضی اوقات چنان جدی به خودش سرکوفت می‌زد که اشکش در می‌آمد. یادش آمد یک دفعه می‌خواست سیلی محکمی بخواباند تو گوش خودش، چون وقتی داشت تنهایی، با خودش، گوی و حلقه بازی می‌کرد تقلب کرده بود. چون این بچهٔ عجیب خیلی دوست داشت وانمود کند دو نفر است. طفلکی آلیس، با خودش گفت: «ولی حالا بی‌فایده است وانمود کنم دو نفرم! قد یک آدم هم از من نمانده!»
در این بین، چشمش افتاد به جعبهٔ شیشه‌یی کوچکی زیر میز. بازش کرده و کیک کوچولویی دید که رویش با دانه‌های کشمش خیلی خوش‌خط نوشته بودند: «مرا بخور» آلیس گفت: «خب، می‌خورمش، اگر بزرگ‌تر شدم دستم به کلید می‌رسد، اگر هم کوچک‌تر شدم از زیر در رد می‌شوم. در هر دو صورت به باغ می‌رسم، حالا هرچه بادا باد!»

درباره (نویسنده) لوئیس کارول

لوئیس کارول نام مستعار کشیش چارلز لاتویج داجسُن است. او در ۱۸۳۲ به دنیا آمد، در دانشگاه اکسفورد درس خواند. لوئیس کارول (Lewis Carroll) سالها بعد از فارغ التحصیلی استاد ریاضیات کالج کرایست‌چرچ دانشگاه آکسفورد شد. و تا آخر عمر در همانجا ماند.
او جزو بزرگ‌ترین نویسندگان ادبیات کودک جهان به‌شمار می‌رود. آلیس در سرزمین عجایب و آن‌سوی آینه از مهم‌ترین آثار او هستند که همچون دیگر آثار ادبی او با نام مستعار «لوئیس کارول» منتشر شدند.
چند مجموعه شعر نامفهوم و چندین کتاب معما و بازی، نظیر بازی‌های منطق ۱۸۸۷ و در اواخر عمرش یک رمان طولانی برای کودکان، به نام سیلوی و برونو ۱۸۸۹ ــ ۱۸۹۳ در دو قسمت نوشت که محبوبیت آلیس در سرزمین عجایب را کسب نکرد. وی سرانجام در ۱۸۹۸ از دنیا رفت.

 

جهت ثبت نام کتاب | خرید کتاب روی دکمه مشاهده جزئیات و خرید کلیک کنید.

 

کتاب آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کرول
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کرول

مشخصات

 • نویسنده
  لوئیس کرول
 • مترجم
  الهام نیل چیان
 • شابک
  9786006767086
 • ناشر
  سپاس
 • قطع
  رقعی
 • نوع جلد
  شومیز
 • گروه سنی
  بزرگسال
 • تعداد صفحه
  141
 • تعداد جلد
  1
 • وزن
  143 گرم
 • سایر توضیحات
  - به همراه یک حلقه CD داستان
0
error: Content is protected !!