کتاب انتری که لوطی اش مرده بود و چند داستان دیگر اثر صادق چوبک | صادق چوبک

این کتاب یکی از تمثیلی‌ترین داستان‌های کوتاه (شامل داستانهای کوتاه انتری که لوطی‌اش مرده بود، روز اول قبر و مجموعه‌ چراغ آخر) ایرانی است. چوبک در این کتاب ادبیاتی نزدیک به زبان مردم عادی دارد که در مورد سرگشتگی بعد از آزادی است. او در داستان‌های دیگر این مجموعه هم روایت سیه‌روزی طبقه فرودست جامعه را دارد. چوبک با قلم واقع‌گرای خود به صریح‌ترین شکل ممکن تصویری از انسان امروز را عرضه می‌کند. بیان واماندگی‌های انسانی، جزئی‌نگری‌ها، درون‌بینی‌ها و بازشدن زخم عقده‌ها از دیگر خصوصیات داستان‌های این مجموعه هست.

تکنیک و زبان داستان‌هاى چوبک به همراه ژرفاى دید و نگرش تلخ او به هستى، نمونه‌هاى بارزى از داستان‌هاى ذهنى است که پیش از او «هدایت» در خلق آن کوشیده بود. واقع‌گرایى چوبک در بیان زشتى‌هاى جامعه و اخلاقیات آدم‌هاى آثارش به قدرى صریح است که عموم ناقدین او را یک «ناتورالیست» خوانده‌اند. امّا ناتورالیسم چوبک تنها در گزارش دقیق پستى‌ها و پلشتى‌ها خلاصه نمى‌شود ساخت مدرن داستان‌هاى او به همراه نثر روان و توصیف درگیرى‌هاى ذهنى و حالات درونى شخصیت‌ها به قدرى شگرف است که کمتر نویسنده‌اى را مى‌توان یافت بدین قدرت و خلاقیت از توان نوشتن دست یازیده باشد.

انتري كه لوطی‌اش مرده بود داستانی میمونی به نام مخمل است که یک روز صبح متوجه می‌شود صاحبش که همان لوطی جهان است مرده. مخمل خوشحال می‌شود و با تصور اینکه آزادی پیداکرده در حالی که زنجیر درون گردنش سنگینی می‌کند …

قطعه ای از کتاب انتری که لوطی اش مرده بود و چند داستان دیگر

« زکى قربان آقا!

گلوله اولند که مال اسب نیس و مال دزّه، دومند، حالا اومدیم و ما اینو همین‌طور که میفرمائین راحتش کردیم، به روز قیومت و سئوال و جواب اون دنیاشم کارى نداریم؛ فردا جواب دولتو چى بدم؟ آخه از من لاکردار نمى‌پرسن که تو گلولتو چیکارش کردى؟»

خرید اینترنتی کتاب انتری که لوطی اش مرده بود

سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.


👉امتیاز بده.