کتاب تائوت چینگ

کتاب تائوت چینگ (Tao Te Chin) یا به روش پین یین دائو دِ جینگ (Dao De jing) یک اثر فلسفی – ادبی دیرینه سال چینی از ماندگارترین‌ آثار تمدن چین اثر لائوتزو، معروف به «استاد کهن» یا «پیر استاد»، فیلسوف چینی است. تا جایی که مدارک تاریخی گواهی می دهد، او به احتمال زیاد اولین فیلسوف مشهور چینی در عصر سلسله ی چو بوده است.
لائوتزو در قرن پنجم یا ششم قبل از میلاد، «آیین تائو» را بنیان نهاد. طبق افسانه های چینی، نام او «وین لی» است که در سال ۶۰۴ قبل از میلاد در ایالت «چو» متولد شده و در سال ۵۲۴ پیش از میلاد مسیح نیز وفات یافته است. لائوتزو بنیانگذار فلسفه و مذهب تائوئیسم است؛ مذهبی که آزادی خواه است، بر پایه ی رفتار نیک بنیان نهاده شده و تشریفات و رسوم مذهبی را بیهوده تلقی می کند.
اثر حاضر کتاب مقدس آئین «تائوئیسم» به شمار می‌رود هرچند محدوده‌ی اثرگذاری آن بسیار فراتر است. بسیاری از فیلسوفان چین باستان از جمله «کنفسیوس»، «منیسیوس»، «هانفزی» و «مائوزی» در بیان آموزه‌هایشان از مفاهیم و کلمات این کتاب بهره گرفته‌اند‌.
ردپای تائو ت چینگ در هنر چین باستان نیز بسیار مشهود است. بسیاری از شاعران، باغبانان، خوش‌نویسان و نقاشان چینی از این کتاب الهام گرفته‌ و آثاری کم‌نظیر خلق کرده‌اند.تائوت چینگ از چین بسیار فراتر رفته و هنر خاور دور را تحت تاثیر قرار داده است.

کتاب تائوت چینگ را کتاب پنج هزار واژه نگاره ای (character) نیز نامیده اند، هرچند به قولی بیش از ۵۰۰۰ و کم از ۶۰۰۰ واژه نگاره دارد. متن تائو ت چینگ شامل هشتاد و یک فصل است و آن را از باستان به دو کتاب تقسیم کرده اند، و این تقسیم بندی کمابیش از قرن اول میلادی رایج بوده است. کتاب اول شامل سی و هفت فصل اول و کتاب دوم شامل چهل و چهار فصل بعدی است.
بخشی از کتاب
تائویی که با سخن بتوان وصفش را گفت خود تائو نیست.
نامی راکه بتوان نهاد نام نیست.
نام ناپذیر منشا جهان است.
نام پذیر آغازگر همه چیزهاست.
ازاینروست که من غالباً بی اراده شگفتی تائو را می بینم.
شگفتی و جلوه های آن غالباً با هم یکی هستند.
از هنگام پیدایش اینها با نام های متفاوت خوانده شده اند.
هویتشان معما نامیده شده است.
از معمایی به معمایی دیگر:
مدخل همه شگفتی ها.

خرید اینترنتی کتاب تائوت چینگ
سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.

 

[dka_product_info][/dka_product_info]

👉امتیاز بده.