کتاب تصمیم گرفتم خودم باشم اثر کیم‌سو‌هیون

کتاب تصمیم گرفتم خودم باشم (I Decided To Live As Me) اثر کیم سوهیون، از پرفروش‌ترین کتاب‌های کره جنوبی به ما می گوید برای زندگی به عنوان یک «من» کامل به چه چیزهایی نیاز داریم. این کتاب با زبانی ساده و صمیمی، راهنمایی هایی سرشار از توصیه‌های سودمند ارائه می‌دهد و به شما می‌آموزد بر احساس پوچی غلبه کنید، معیارهای خودتان را بیابید، تحت تأثیر تجویزها و نظرات غیرمنطقی دیگران تصمیم نگیرید و با وجود نقص‌ها و کاستی‌ها از زندگی لذت ببرید.

کیم سوهیون در این کتاب به ما می‌آموزد حتی اگر وجودمان برای دنیا ارزشی نداشت، خودمان را دوست داشته باشیم و به خودمان احترام بگذاریم. با معیارهای خودمان همه چیز را بسنجیم. نگذاریم به خاطر چیزهای کوچک احساس بیهودگی به ما دست بدهد و در عین حال به هیچ چیز بی‌تفاوت نباشیم.

نویسنده در بخش اول کتاب، درباره‌ی عزت نفس توضیح می‌دهد و فهرستی را برای حفظ عزت نفس ارائه داده و توضیحاتی را درباره چگونگی آنها می دهد از جمله اینکه: و می‌گوید در هر شرایطی در برابر توهین بایستید و شجاعت این را داشته باشید که اگر مورد بی‌احترامی قرار گرفتید، بیهوده تواضع نشان ندهید و وانمود نکنید که همه چیز عادی است! به خودتان افتخار کنید، نگذارید رهگذران به زندگی‌تان آسیب بزنند (منظور افرادی خارج از خانواده) و در عین حال خودتان نیز به دیگران حسادت و توهین نکنید، اعداد را از زندگی تان حذف کنید، تحت تاثیر حرف های دیگران قرار نگیرید، بهانه تراشی نکنید، فکر نکنید که زندگی دیگران کامل است، انقدر فروتنی به خرج ندهید که شما را کوچک کنند، برای احترام به خود و زندگی تان از حق خود دفاع کنید.

در بخش دوم کتاب توصیه می کند خودتان باشید. برای اینکه اینگونه باشید، توصیه ها و توضیحاتی ارائه می کند از جمله اینکه: عزت نفستان را تقویت کنید، همان طور که هستید زندگی کنید، سؤال‌اتی را در مورد زندگی برایتان پیش می آید را به تاخیر نندازید. راحت‌طلب نباشید و به تجویزهای دیگران اکتفا نکنیم. شجاعانه با خود حقیقی‌تان روبه‌رو شوید و سلیقه‌ی خود را بسازید و برای برآورده کردن انتظارات دیگران ززندگی نکنید، بینش و بصیرت خود را افزایش دهید، سلیقه شخصی داشته باشید و خودتان تصمیم گیرنده زندگی خود باشید.

در بخش سوم راه‌هایی را برای پایین آوردن اضطراب ارائه می‌کند و می‌گوید که باید عدم قطعیتِ زندگی و احساس نگرانی را بپذیرید و یاد بگیرید با مشکلات زندگی کنید. ابهامات زندگی را تحمل کنید، سناریوهای به درد نخور برای خود ننویسید، به دنبال راه حل واقعی باشید و زیادی حساسیت به خرج ندید، اگر احساس خستگی می کنید، ابراز کنید، هرگز به این خاطر که مظطرب هستید، بیش از حد کار نکنید.

در بخش چهارم، هنر زندگی کردن در کنار دیگران را توضیح می‌دهد. کنار گذاشتن نگاه رقابتی، رعایت حد و مرزهای دیگران و تشخیص بزرگی و کوچکی رنج‌ها، از جمله موارد مهم این بخش است. از جمله اینکه: تلاش نکن که همه تو را درک کنند، که نخواهند کرد، از حد و مرزهای خود و دیگران محافظت کن، برای پیروز شدن رقابت نکن، برای چیزهایی که شرم آور نیستند، شرمنده نباش، خیلی تلاش نکن تا با همه کنار بیایی.

در بخش پنجم فهرست کارهایی که برای یک زندگی بهتر باید انجام دهید را ارائه می دهد، از جمله: شوخ طبعی را داشته باشید، خودتان را سرزنش نکنید، از چیزی که لیاقتش را دارید، صرف نظر نکنید، اگر مجبور هستید، تحمل کنید، نگران و مظطرب نباشید، درست بحث کردن را یاد بگیرید، مبنای امید خود را پیدا کنید، با کمال میل به دیگران نیکی کنید، آدم بزرگی باشید که گاهی مثل کودکان با بی خیالی وقت تلف می کنید.

و در نهایت در بخش ششم، کارهایی که برای یک زندگی خوب و معنادار باید انجام دهید: زندگی را ساده بگیر، در زندگی بیشتر خطر کن، حس تنهایی و پوچ بودن را به خود القا نکن، برای خودت شادباش، به دستاوردهایت فکر کن، با گذشته خداحافظی کن، جاهایی برای اشتباهاتت خالی بگذار، در هر شرایطی، خودت را درک کن، به شاد بودنت اهمیت بده، عاشق چیزهای معمولی باش، در مورد چگونه زندگی کرده، پرس و جو کن.

کیم سو هیون (kim soo hyun) نویسنده و طراح کره‌ای در کتاب یاد گرفتم خودم باشم یا تصمیم گرفتم خودم باشم برای تمامی مواردی که در فوق، به صورت تیتروار ذکر شده توضیحاتی ارائه داده است.


👉امتیاز بده.