کتاب تله شادمانی اثر راس هریس

کتاب تله شادمانی (The Happiness Trap) اثر راس هریس توضیح می دهد که راهی که بیشتر ما در تلاش برای یافتن خوشبختی می رویم، باعث می شود که خود را بدبخت کنیم، و مداوم استرس، اضطراب و افسردگی داشته باشیم.

این کتاب بر پایۀ رویکرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) نوشته شده است که روش های بدیعی در بارۀ مسئلۀ شادمانی و رضایتمندی از زندگی بیان می کند.

شادمانی طنز بزرگ به همراه دارد. این کلمه‌ی شانس یا بخت و اقبال را در ذهن تداعی می‌کند. و بدین معناست که در نگاه مثبت فرد قدردان ظهور این موقعیت و حس تازه و حیرت‌آور آن است. طنز ماجرای این است که مردم نه تنها آن را جستجو می‌کنند، بلکه تلاش می‌کنند پس از بدست آوردن شادمانی حفظش کنند و از تمامی احساسات ناخوشایند اجتناب کنند.

متاسفانه همین تلاش کنترل گرایانه می‌تواند به زندگی بسته، خشک، ثابت و سهمگینی منتهی شود. شادمانی فقط داشتن احساس خوب نیست. اگر چنین بود افرادی که دچار اعتیاد به مواد مخدر شده‌اند، خوشحال‌ترین انسان‌های روی کره‌ی زمین بودند. بیشتر ما به اسم ساختن نتایج هیجانی احساسی، مطلوب که به آن شادمانی می‌گوییم، خود را درگیر رفتارهایی می‌کنیم که نه تنها شادمانی را به وجود نمی‌آورد، بلکه نتیجه‌ی معکوسی در بردارد.

اگر به دنبال شادمانی هستید، باید عاقلانه در جستجوی آن باشید. این کتاب بر پایه‌ی رویکرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد «اکت» نوشته شده است. که روش‌های بدیعی درباره‌ی مساله‌ی شادمانی و رضایتمندی از زندگی بیان‌می‌کند. به جای آموزش، روشی برای جستجوی شادمانی «اکت» را، راه‌های مقابله و رویارویی با مشکلات طرد شدگی و از دست دادن‌های زندگی را آموزش می‌دهد.

راس هریس خلاقانه و با دقتی مثال زدنی این موضوعات را مطرح کرده است. او در سی و سه فصل، کم حجم نشان می‌دهد که چگونه در تله‌ی شادمانی گیر می‌افتیم. و چگونه ذهن آگاهی، پذیرش، جداسازی شناختی و ارزش‌ها می‌تواند ما را از این شرایط رها سازند. اگر در انتظار آغاز زندگی مطلوب هستید دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد. این انتظار باید به انتها برسد. اکثر انسان‌ها اسیر تصورات ذهن خود هستند. اما با وجود این زندان ذهن واقعیت این است، که قفس ذهن نرده‌ای برای جلوگیری از خروج شما ندارد، اگر بخواهید می‌توانید از این بند رها شوید. و کتاب دکتر راس هریس برای رهایی از این زندان و به دست آوردن زندگی شادمان واقعی افق‌های روشن به ما نشان می‌دهد.

فقط می‌خواهم شاد باشم. لحظه‌ای را تصور کنید که کم و بیش دریابید تمام باورهایمان درباره یافتن خوشبختی اشتباه و نادرست است. روزی که بفهمید باورهایی که درباره‌ی خوشبختی داشته‌اید و در تلاش برای رسیدن به آن بوده‌اید چقدر به بدبخت شدن شما منجر شده است. تصور کنید روزی دریابید تلاش‌های شما به منظور یافتن خوشبختی در حقیقت به سدی برای رسیدن به آن تبدیل شده است.

و چه می‌شود اگر تمامی کسانی که می‌شناسید از جمله تمامی روانشناسان و روانپزشکان و انجمن‌های خودیاری که ادعا می‌کنند، پاسخ تمامی سوالات شما را می‌دانند، نیز در جایگاهی مشابه شما قرار داشته باشند. این پرسش‌ها را برای جلب توجهتان مطرح نکردم. مبنای این کتاب بر اساس محتوای در حال رشد و تحقیقات علمی است که بیان می‌کند، همگی ما در دام روانی قدرتمندی افتاده‌ایم باورهای نادرست و بی فایده‌ای درباره‌ی خوشبختی زندگی ما را هدایت می‌کنند.

ایده‌هایی که به شدت از طرف جامعه پذیرفته شده اند و همه معتقدند، صحت دارند. این باورها معقول و منطقی به نظر می‌رسند، چرا که آنها را بارها و بارها تقریبا در تمامی کتاب‌های خودیاری خوانده‌اید. در حالی که باورهای غلط چرخه‌ی معیوب می‌سازند، چرخه‌ای که در آن هر چه برای شادمانی، بیشتر تلاش کنید غم و رنج بیشتری نصیبتان می کند.

تمام این دام‌های روانی به قدری خوب خود را از ما مخفی نگه داشته اند، که حتی سرنخی از اینکه در دامشان افتاده‌ایم و تحت کنترلشان هستیم در دست نداریم. دانستن این اطلاعات احساسی بد به وجود می‌آورد. خبر بدی است اما خبر خوب این است، که هنوز هم امید وجود دارد. می‌توانید یاد بگیرید چگونه چگونه یک دام شادمانی را شناسایی کنید و مهم‌تر از آن می‌توانید چگونگی خلاص شدن از آن و اینکه دیگر در دامش نیفتد را بیاموزید.

این کتاب تمامی مهارتها و دانشی را که برای انجام این کار نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. این کار، بر اساس یک تحول جدید انقلابی در روانشناسی انسان بنا نهاده شده است. مدلی قدرتمند در جهت تغییر که با نام درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد شناخته می‌شود. (ACT)

اگر در انتظار یک زندگی مطلوب هستید، دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد. این انتظار باید به انتها برسد. اکثر انسان‌ها اسیر تصورات ذهن خود هستند، اما در حقیقت این قفس و ذهن نرده‌ای برای جلوگیری از خروج شما ندارد. و اگر بخواهید می‌توانید از این بند رها شوید.

کتاب دکتر راس نیز افق‌های روشن برای رهایی از این زندان و به دست آوردن زندگی شادمان به ما نشان می‌دهد. کتاب خوبی در دست داریم از این سفر لذت ببرید.

از زبان بزرگان درباره‌ی این کتاب

دکتر اس هریس کتاب کاربردی ساده‌ای، با مضمون چگونگی مدیریت چالش‌های زندگی نوشته است. کتابی خوب با راهبردهای مفید. « دكتر ريك كاوس من» نويسنده كتاب اگر رژيم نگيرم، چه كنم؟

بعد از خواندن کتاب دکتر راس هریس، پیدا کردن معنا در زندگی کار مشکلی نخواهد بود. کتاب تله‌ی شادمانی سفرنامه‌ای است که با راهبردهای کارآمد و ایده‌های منطقی می‌تواند برطرف شدن نگرانی، اضطراب و یاس را به خوبی تضمین کند. « دكتر مندي ديكز» نويسنده كتاب زندگی از يائسگی آغاز می شود.

راس با مهارت خاصی خواننده را در مسیری از زندگی قرار می‌دهد که در آن افراد بتوانند وسایلی برای زندگی غنی، پربار و سرزنده خود بیابند، زندگی ای که شادی واقعی در درون آن نهفته باشد. کتاب تله‌ی شادمانی، که برای درمانگران و مراجعان کاربرد دارد، می‌تواند ضمانت اجرایی بر تکنیک‌های ذهن آگاهی باشد و در تمام لحظات زندگی به کار رود. کریستین بورک، روانشناس و مشاور

شادمانی مرحله‌ای است که به دست آوردن و حفظ آن بسیار مشکل است. شادمانی مساله‌ی با ارزش و تجربه‌ای نادر است از قضا، هر چقدر بیشتر برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنیم از ما دور تر می‌شود. در واقع، حتی صحبت کردن درباره‌ی راه‌هایی که می‌تواند ما را به شادمانی برساند، اغلب حسی از نارضایتی به وجود می‌آورد. و به همین منظور کتاب راس هریس بسیار مفید است.

این کتاب شامل راهکارهای عملی و موثری است برای درک، پذیرفتن، و در و در آغوش کشیدن دنیا، همان گونه که هست. پذیرش پایه‌ی رشد شادمانی است.

در این کتاب تکنیک‌ها و مهارت‌هایی آموزش داده می‌شود که به وسیله آنها می‌توانید توانایی پذیرش خود را افزایش دهید، به شجاعت خود برای تغییر آنچه می‌توانید تغییر دهید بیفزایید، و خردی را توسعه دهید که تفاوت این دو را نمایان کند. این کتاب را به شما توصیه می‌کنم.

دكتر آنتونی گرانت، نويسنده كتاب اين زندگی شماست چه كاری مي خواهی برای آن انجام دهی؟

کتابی که در دست دارید بسیار خواندنی و مفیداست. این کتاب بر ضد باورهای سنتی انسان‌ها برای به دست آوردن شادمانی است؛ و با صراحت عنوان می‌کند که هر گونه تلاش برای شادمانی بیشتر باعث تیره‌روزی می‌شود. ولی در عوض راه دیگری را به خواننده نشان می‌دهد: راهی که در آن از بیراهه‌های هیجانی اجتناب می‌کنید و به سمت زندگی غنی، پربار و سرزنده‌ای می‌روید. اگر فکر می‌کنید با همه‌ی قابلیت‌های خود به سمت شادمانی حرکت نمی‌کنید، این کتاب می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.
دكتر جوزپ سياروچی، دپارتمان روان شناسي دانشگاه ولونگوگ

درباره (نویسنده) راس هریس

دکتر راس هریس (Russ Harris) پزشک، روان درمانگر و نویسنده‌ی کتاب خودیاری تله شادمانی یکی از چهره‌های مطرح در زمینه آموزش رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) است. او پس از پایان دوره طبابت به رویدادهای روانشناختی، سلامت، و تندرستی علاقه‌مند شد. که سرانجام این مسیر، تغییر بزرگی را در زندگی حرفه‌ای‌اش به وجود آورد. و او را به یک پزشک درمانگر و مربی تبدیل کرد.

از سال 2005 راس بیش از پونصد کارگاه اکت برای بیش از بیست و پنج هزار نفر از متخصصان برگزار کرده‌است. بیش از هشت کتاب در زمینه‌ی اکت نگاشته، که از میان آن کتاب تله‌ی شادمانی به بیش از سی زبان ترجمه شده است. و پرتیراژترین کتاب چاپ شده‌ی اکت در دنیا به شمار می‌رود.

متود راست هریس روان و بدون پیچیدگی است. او حاصل سال‌ها مطالعه و اجرای «اکت» را یک پارچه ارایه می‌کند.

کتاب‌های راس هریس به دلیل نوع نگارش آنها، هم برای متخصصان و هم برای عموم توصیه می‌شود. این کتاب بر پایه‌ی رویکرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد «اکت» نوشته شده است، که روش‌های بدیعی درباره‌ی مساله‌ی شادمانی و رضایتمندی از زندگی را بیان می‌کند.


👉امتیاز بده.