کتاب سیمای دو زن | سعیدی سیرجانی

کتاب سیمای دو زن اثر سعیدی سیرجانی در سه بخش به مقایسه داستان های “خسرو و شیرین” و “لیلی و مجنون” از خمسه نظامی می پردازد. در بخش نخست و مقدمه کتاب “سیمای دو زن” این مقایسه با شرح شباهت ها و تفاوت های لیلی و شیرین و همچنین قیس و خسرو صورت می گیرد و به طور کلی کیفیت و نوع عشق این دو زوج، نحوه شکل گیری این عشق و شرایط حاکم بر جامعه که در نهایت سرنوشت های متفاوتی را برای زنان قصه رقم زد مورد بررسی قرار می دهد.
بخش دوم اثر خلاصه داستان خسرو و شیرین و بخش سوم، چکیده ای از داستان لیلی و مجنون است و در انتهای کتاب، ابیاتی که در کتاب آمده، معنی شده تا افرادی که تسلط بالایی به ادبیات ندارند هم از مطالب این اثر بهره مند شوند.
سعیدی سیرجانی در این کتاب به طور عمیقی محیط زندگی، خلقیات مردم زمان، صفات، عادات و کارهای این دو زن را مقایسه می‏کند. و همچنین تحلیل جالبی از جامعه لیلی پرور و جامعه شیرین پرور ارائه می دهد که علاوه بر ایجاد جذابیت در خوانش این اثر، حاوی نکات آموزنده و تربیتی والایی می باشد.
بخشی از کتاب سیمای دو زن
در داستان خسرو و شیرین دختری سرشناس یکه و تنها بر پشت اسب می نشیند و بی هیچ ملازم و پاسداری از ناف ارمنستان تا قلب تیسفون می تازد و وقتی که محروم از دیدار یار نادیده به دیار خود برمی گردد یک نفر مرد غیرتی در سرتاسر مملکتش پیدا نمی شود تا بپرسد چرا رفتی؟! و کجا رفتی؟! ….
اما وضع لیلی چنین نیست، او محکوم محیط حرمسرایی تازیان است و جرایمش بسیار. یک اینکه زن به دنیا آمده و چون زن است از هر اختیار و انتخابی محروم است. گناه دیگرش زیباییست و زندگی در محیطی که به جای ذات یبوست صفات ملوکانه، حکیم باشی بیچاره را به تنقیه می بندند و به جای تربیت مردان به محکومیت زنان متوسل می شوند. ….دختری را بی رضایت خودش به شوهر داده اند شوهر شیربها را پرداخته است و دختر را خریده است و به خانه برده …

خرید اینترنتی کتاب سیمای دو زن

سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.


👉امتیاز بده.