کتاب شاهزاده و گدا اثر مارک تواین

کتاب شاهزاده و گدا (The Prince and the Pauper) اثر سمیوئل لنگهورن کلمنز (Samuel Langhorne Clemens) متخلص به مارک تواین (Mark Twain) رمانی است بسیار جذاب، پرارج و جاودانه که در خلال سطور آن نویسنده شوخ و بذله گوی آمریکایی هزاران کنایه و استعاره پر مغز و پر معنی به کار برده و نه تنها صحنه های تاریکی از تاریخ پنج قرن گذشته ملت انگلیس را روشن ساخته، بلکه زشتیها و پلیدیهای اجتماع خود را نیز در این آیینه صاف و روشن به خوانندگان عزیز نشان داده است.

او در سن بیست و یک سالگی داوطلب حرفه کشتیرانی و مجوز ناخدایی کشتی گرفت. و بدین وسیله به بساری از شهرهای اطراف این رودخانه رفت و آمد داشت و با طرز زندگی مردم آن نواحی آشنا شد. مارک تواین برای تکمیل مشاهدات اجتماعی و مطالعات ادبی خود دست به يك سلسله مسافرتهای خارج از کشور زد و از آن جمله سفری به اروپا و هندوستان و استرالیا و مصر و فلسطین کرد و در این مسافرتهای جالب و آموزنده شالوده قسمت مهمی از آثار جاودان خود را ریخت. آثار معروف او به نام ساده دلان ،در سفر، عصر طلایی، سرگذشت توم سایر و غیره همه یادگار این دوره است.

تواین پس از مراجعت به آمریکا سلسله مقالاتی به شکل سفرنامه در روزنامه معروف نيويورك تريبون وسایر جرايد كثير الانتشار کشور خود منتشر کرد و مورد استقبال بی نظیر مردم آمریکا واقع گردید؛ زیرا نویسنده جوان در خلال سطور مقالات ،خود اطلاعات موثق و ذیقیمتی از اروپای آن روز که مهد صنعت و سیاست و علم و فرهنگ بشمار می رفت و از هندوستان سرزمین اسرار آمیز شرق و از مصر زادگاه فراعنه واز فلسطین کانون ،مذهب منعکس کرد و مردم آمریکا را با بسیاری از حقایق زندگی آن عصر آشنا ساخت. این سفرنامه بعداً به شکل کتاب جداگانه ای منتشر گردید و از چاپ اول، سیصدهزار نسخه به فروش رسید.

مارک از نویسندگان بزرگ و بذله گوی آمریکا و از منقدین بنام اجتماعی آن کشور بشمار میرود داستانهای شیرین و مطایبات لطیفش او را از صورت يك نویسنده ملی بیرون آورده و عنوان يك نویسنده بزرگ و معروف جهانی به وی بخشیده است.

کشوری که مارک تواین در آن می زیست مانند هر جامعه دیگر انسانی از عوامل فساد و تباهی بی نصیب نبود و هر چند در آن اوان آمریکای شمالی چهار اسبه به سوی ترقی و تمدن وصنعت و هنر پیش میرفت ولی باز علل و موجباتی که تازیانه انتقاد را به دست نویسنده تیز بین و موشکافی نظیر مارک تواین بسپارد به حد اکمل وجود داشت.

مارک تواین در دوران ممتد زندگی خود، هرگز از نوشتن خسته نشد و قریب به نیم قرن همیشه با قلم و کاغذ و کتاب سروکار داشت. حتی زندگی اشرافی، او که بر اثر قرابت با خانواده ثروتمندی ایجاد شده بود و ثروتی که از راه فروش آثارش پیدا کرده بود او را از نوشتن و انتقاد کردن و هدایت افکار مردم باز نداشت.

آثاری که بیش از همه موجب شهرت و افتخار مارک تواین شده اند عبارتند از «شاهزاده و گدا»، «زندگی بر روی می سی سی پی»، «سرگذشت ژاندارک»، «ولگردی در مهمانخانه»، «توم سایر»، «ماجراهای هاکلبری فین»، «زندگی من» ، « یک یانکی اهل کنتیکت»، « بیگانه‌ای در دهکده»، «دوقلوهای عجيب و غيره».


خرید از اسنپ شاپ
خرید از کتابستان