کتاب شاهنامه ی فردوسی (تصیح انتقادی و شرح یکایک ابیات) اثر مهری بهفر نشر نو

کتاب شاهنامه ی فردوسی (تصیح انتقادی و شرح یکایک ابیات) اثر مهری بهفر نشر نو

کتاب شاهنامه ی فردوسی

کتاب شاهنامه ی فردوسی (تصیح انتقادی و شرح یکایک ابیات) دفتر ششم به نویسندگی مهری بهفر و توسط نشر نو منتشر شده است، تصحیحی تازه از شاهنامه است بر اساسِ چندین نسخه که در میانِ آن ها چند نسخه‌ معتبر چون دست نویسِ موزه بریتانیا به تاریخِ ۶۷۵ ق دیده می شود. این دست نویس، کهن ترین نسخه‌ کامل از شاهنامه است که در دست داریم.
نسخه دیگری که در تصحیحِ این اثر استفاده شده است، نسخه معروف به سن‌ ژوزف است که به کتابخانه‌ی سن ژوزفِ بیروت تعلق دارد و گویا به اواخرِ قرنِ هفت و آغازِ قرنِ هشتمِ هجری متعلق است و از دیدِ صاحب نظران، نسخه ای بسیار معتبر است.
نسخه دیگری که در تصحیحِ این متن استفاده شده است، نسخه‌ ای از شاهنامه است که در حاشیه‌ ظفرنامه‌ مستوفی آمده است. گویا مستوفی در قرنِ هشتم (میانِ ۷۱۴-۷۲۰)، شاهنامه فردوسی را بر بنیادِ پنجاه دست نویسی که از شاهنامه داشته است، تصحیح کرده است که البته این نسخه هایِ در دسترسِ مستوفی، امروز در دستِ ما نیست و از آن آگاهی نداریم.
بنا بر آن‌چه آمد، اثرِ مهری بهفر، در میانِ پژوهش ‌هایِ در پیوند با شاهنامه، اثری درخورِ اعتنا و قابلِ اتّکا است، امّا برجستگیِ این اثر، فقط به تصحیحِ آن باز نمی گردد؛ بلکه شرحِ بیت هایِ شاهنامه نیز بدان ویژگ ی چشم گیری بخشیده است.
روشِ شرحِ بیتها: در شرحِ بیت‌ ها، ما شیوه‌ ای روشمند می‌ بینیم که شاید در آثارِ گذشتگان کم تر این موضوع وجود داشته است. در این اثر، ویژگی ‌هایِ دستوریِ واژگانِ هر بیت ارائه می‌ شود؛ معادلِ اوستایی یا فارسیِ میانه‌ واژگان در هر بیت می‌ آید؛ تعبیرهایِ کنایی، مجازی، استعاری توضیح داده می‌ شود؛ شخصیت ‌ها و خویش کاریِ هر یک از آن‌ ها بررسی می ‌شود؛ شخصیت ‌ها و رُخدادهایِ در پیوند با آن‌ ها در شاهنامه، با متن ‌هایِ دیگر که از آن شخصیت و رویداد یاد کرده‌ اند، مقایسه می‌ شود و در پایان، معنی‌ ای از هر بیت ارائه می‌ شود. می‌ توان گفت که ویژگیِ منحصر به فردِ این شرح همین است که از یک ‌یکِ بیت‌ ها گزارش به دست داده می‌ شود و هیچ بیتی بدونِ معنی رها نمی‌ شود؛ یعنی هر بیت فارغ از بیت‌ هایِ دیگر موردِ بررسی قرار می‌ گیرد؛ نه مانندِ برخی شرح‌ هایِ دیگر که شارحان از چند بیت، کلیتی به دست می ‌دهند (شاید برایِ این‌ که بتوانند از برخی بیت‌ هایِ دشوار در معنی، چشم بپوشند).

 

خرید اینترنتی کتاب شاهنامه ی فردوسی
سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.

 

نسخه های دیگر کتاب شاهنامه فردوسی

کتاب شاهنامه ی فردوسی (تصیح انتقادی و شرح یکایک ابیات) اثر مهری بهفر نشر نو
498,700 تومان
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب شاهنامه ی فردوسی (تصیح انتقادی و شرح یکایک ابیات) اثر مهری بهفر نشر نو

مشخصات

 • نویسنده
  مهری بهفر
 • شابک
  9786004903400
 • رده‌بندی کتاب
  ادبیات فارسی (شعر و ادبیات)
 • قطع
  وزیری
 • نوع جلد
  گالینگور
 • تعداد صفحه
  832
0
دیدگاهها

*
*

error: Content is protected !!