کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم اثر کریم زمانی

کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم اثر کریم زمانی

کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم ، شرحى است به زبان ساده و گویا و مفید بر تمامى ابیات شش‌‏‌ ‌‏دفترمثنوى معنوى مولانا جلال‌‏الدین محمد‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏بلخى. در این شرح، همه واژه‌‏ها و اصطلاحات عرفانى و‌‏‌‏‌‏‌‏فلسفى و علمى و آیات قرآنى و احادیث و ضر‌‏ب‌‏‌‏المثل‌‏هایى که در‌‏‌‏‌‏‌‏مطاوى ابیات آمده با بیانى روشن مورد شرح قرار گرفته و نهایتاً‌‏‌‏‌‏‌‏ نتیجه‌‏گیرى حکایات و تمثیل‌‏ها نیز بیان شده است.

بخشی از کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم

جان هر دری، دل هر دانه ای            می رود در جو چو داروخانه ای

جوهر هر مروارید و زبده وجود هر دانه ای مانند یک داروخانه متحرک در جوی آب می رود. قدما عقیده داشتند که مروارید از قطرات آب باران موسم نیسان پدید می آید. از اینرو در اینجا مولانا آب را منشأ پیدایش مروارید دانسته است. پس با توجه به بیت فوق هم مروارید و هم دانه های گیاهی از آب پیدا شده است، و آب خواص دارویی و طبی مروارید و رستنی ها را پدید آورده است.

لازم به توضیح است که اطبای قدیم مروارید را در درمان سردرد و خفقان و افسردگی و پریشانی روحی موثر می دانسته اند. چنانکه آب سای مروارید را به گلاب می آمیختند و در بینی می چکاندند و سردردهای مزمن را مداوا می کردند. اگر بخواهیم با زبان استعاری و تمثیلی بیت فوق را شرح دهیم جایز است که « مروارید » اشاره به صالحان، و «دانه» اشاره به طالحان باشد. یعنی در برخورد با دعوت هادیان راستین، عده ای به ذروه رشد و سداد می رسند و جمعی نیز به پست ترین مرتبه غی و گمراهی فرو می افتند.

زو یتیمان زمین را پرورش             بستگان خشک را از وی روش

به برکت وجود آب، رستنی ها پرورش می یابند. و درختان از آب رشد و نمو پیدا می کنند. (مراد از «یتیمان زمین» گیاهان و ژستنی ها، و مراد از «بستگان خشک» درختان است. منظور بیت: هادیان راستین که شخصیتی همچون آب حیات بخش دارند. گمراهان را که یتیمانی حقیقی اند می پرورند و نیز آنان را که دست و پایشان در هامون شهوات خشکیده و ایستا مانده، حیات و نشاط معنوی می بخشند و آنان را به حرکت و پویایی وا می دارند. …

 

کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم اثر کریم زمانی
250,000 230,900 تومان
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب شرح جامع مثنوی معنوی دفتر پنجم اثر کریم زمانی

مشخصات

 • نویسنده
  کریم زمانی
 • ناشر
  اطلاعات
 • موضوع
  ادبیات(4), شعر(30)
 • قطع
  وزیری
 • نوع جلد
  گالینگور
 • وزن
  1790 گرم
0
error: Content is protected !!