سحاب دانش

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

کتاب نهج البلاغه برگزیده‌ای از نامه‌ها، خطبه‌ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری آنها را جمع‌آوری کرد. بخش اول نهج البلاغه شامل خطبه‌های حضرت علی علیه‌السلام در مسجد کوفه است. تعداد خطبه‌های موجود در این کتاب به ۲۴۱ عدد می‌‌‌رسد. بخش دوم نهج البلاغه به نام‌های امام اول شیعیان اختصاص دارد که شامل ۷۹ نامه است. قسمت سوم نهج البلاغه به کلمات قصار اختصاص دارد و در آن بیش از ۴۸۰ پند مهم و کوتاه و سخنان لطیف و حکمت آمیز وجود دارد.
نامه سی و چهارم از کتاب نهج البلاغه
إلى محمد بن أبی بکر لما بلغه توجّدهمن عزله بالاَشتر عن مصر، ثم توفی الاَشتر فی توجهه إلى هناک قبل وصوله إلیها
وَقَدْ بَلَغَنِی مَوْجِدَتُکَمِنْ تَسْرِیحِالاَشْتَرِ إِلَى عَمَلِکَ وَإِنِّی لَمْ أَفْعَلْ ذلِکَ اسْتِبْطَاءً لَکَ فِی الجَهْدِ، وَلاَ ازدِیاداً لَکَ فِی الْجِدِّ، وَلَوْ نَزَعْتُ مَا تَحْتَ یَدِکَ مِنْ سُلْطَانِکَ، لَوَلَّیْتُکَ مَا هُوَ أَیْسَرُ عَلَیْکَ مَؤُونَهً، وَأَعْجَبُ إِلَیْکَ وِلاَیَهً.
إِنَّ الرَّجُلَ الَّذِی کُنْتُ وَلَّیْتُهُ أَمْرَ مِصْرَ کَانَ رَجُلاً لَنَا نَاصِحاً، وَعَلَى عَدُوِّنَا شَدِیداً نَاقِماً فَرَحِمَهُ اللهُ! فَلَقَدِ اسْتَکْمَلَ أَیَّامَهُ، وَلاَقَى حِمَامَهُ وَنَحْنُ عَنْهُ رَاضونَ، أَوْلاَهُ اللهُ رِضْوَانَهُ، وَضَاعَفَ الثَّوَابَ لَهُ. فَأَصْحِرْـ لِعَدُوِّکَ، وَامْضِ عَلَى بَصیرَتِکَ، وَشَمِّرْ لِحَرْبِ مَنْ حَارَبَکَ، وَادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ، وَأَکْثِرِ الاِسْتِعَانَهَ بِاللهِ یَکْفِکَ مَا أَهَمَّکَ، وَیُعِنْکَ عَلَى مَا یُنْزِلُ بِکَ، إِنْ شَاءَ اللهُ.
از نامه‏هاى امام علیه السلام:
به‏ «محمد ابن ابو بکر» هنگامى که در اثر عزلش از فرماندارى ‏«مصر» و قرار دادن ‏«مالک اشتر» بجاى او ناراحت ‏شده بود. و سرانجام که‏ «اشتر» دربین راه از دنیا رفت و به آنجا نرسید.
اما بعد! به من خبر رسیده که از فرستادن‏ «اشتر» به سوى فرمانداریت ‏ناراحت‏شده‏اى، ولى این کار را من نه به این جهت انجام دادم که تو درتلاش و کوششت کندى ورزیده‏اى، و یا براى این باشد که جدیت ‏بیشترى به خرج دهى ‏اگر آنچه در اختیارت قرار دارد از تو گرفتم تو را والى جائى قرار دادم که هزینه ‏آن بر تو آسانتر و حکومت آن برایت، جالب تر است.
آن مردى که من او را فرماندار «مصر» کرده بودم، مردى بود که‏ نسبت ‏بما ناصح و خیر خواه، و نسبت ‏به دشمنانمان سختگیر و درهم کوبنده بود، خداى او را رحمت کند که ایام زندگى خود را کامل کرد، عمر را به پایان برد و مرگ را ملاقات نمود در حالى که ما از او راضى بودیم، خداوند هم نعمت‏خشنودیش را بر او ارزانى دارد و پاداشش را مضاعف گرداند. (اما اکنون) تو براى پیکار با دشمنت ‏سپاه را بیرون آر و طبق بصیرت و فهمت در مبارزه با او حرکت کن. دامن جنگ را براى کسى که با تو مى‏جنگد به کمر زن، و مردم را در راه پروردگارت به‏ مبارزه دعوت کن. از خداوند بسیار یارى طلب که مشکلاتت را حل خواهدکرد، و در شدائدیکه بر تو نازل می شود یاریت مى‏کند. «انشاء الله‏».

نسخه های دیگری از کتاب نهج البلاغه

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت
350,000 255,000 تومان
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

مشخصات

 • نویسنده
  امام علی ع
 • ناشر
  انتشارات پیام عدالت
 • شابک
  978-964-152-307-9
 • موضوع
  احکام
 • رده‌بندی کتاب
  اسلام (دین)
 • نوع جلد
  چرم مصنوعی با قاب
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحه
  624
 • وزن
  1747 گرم
0
error: Content is protected !!