سحاب دانش

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

کتاب نهج البلاغه برگزیده‌ای از نامه‌ها، خطبه‌ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری آنها را جمع‌آوری کرد. بخش اول نهج البلاغه شامل خطبه‌های حضرت علی علیه‌السلام در مسجد کوفه است. تعداد خطبه‌های موجود در این کتاب به ۲۴۱ عدد می‌‌‌رسد. بخش دوم نهج البلاغه به نام‌های امام اول شیعیان اختصاص دارد که شامل ۷۹ نامه است. قسمت سوم نهج البلاغه به کلمات قصار اختصاص دارد و در آن بیش از ۴۸۰ پند مهم و کوتاه و سخنان لطیف و حکمت آمیز وجود دارد.

نامه بیست و ششم کتاب نهج البلاغه

إلى بعض عمّاله، وقد بعثه على الصدقه

آمَرَهُ بِتَقْوَى اللهِ فِی سَرَائِرِ أُمُورِهِ وَخَفِیَّاتِ أَعْمَالِهِ، حَیْثُ لاَ شَهِیدَ غَیْرُهُ، وَلاَ وَکِیلَ دُونَهُ.

وَآمَرَهُ أَلاَّ یَعْمَلَ بَشَیْءٍ مِنْ طَاعَهِ اللهِ فِیما ظَهَرَ فَیُخَالِفَ إِلَى غَیْرِهِ فِیَما أَسَرَّ، وَمَنْ لَمْ یَخْتَلِفْ سِرُّهُعَلاَنِیَتُهُ، وَفِعْلُهُ وَمَقَالَتُهُ، فَقَدْ أَدّى الاَمَانَهَ، وَأَخْلَصَ الْعِبَادَهَ.

وَآمَرَهُ أَلاَّ یَجْبَهَهُمْ وَلاَ یَعْضَهَهُمْ وَلاَ یَرْغَبَ عَنْهُمْتَفَضُّلاً بِالاِمَارَهِ عَلَیْهِمْ، فَإِنَّهُمُ الاِخْوَانُ فِی الدِّینِ، وَالاَعْوَانُ عَلَى اسْتِخْرَاجِ الْحُقُوقِ. وَإِنَّ لَکَ فی هذِهِ الصَّدَقَهِ نَصِیباً مَفْرُوضاً، وَحَقّاً مَعْلُوماً، وَشُرَکَاءَ أَهْلَ مَسْکَنَهٍ، وَضَعَفَاءَ ذَوِی فَاقَهٍ،إِنَّا مُوَفُّوکَ حَقَّکَ، فَوَفِّهِمْ حُقُوقَهُمْ، وَإِلاَّ تَفْعَلْ فَإِنَّکَ مِنْ أَکْثَرِ النَّاسِ خُصُوماً یَوْمَ الْقِیَامَهِ، وَبُؤْساًلِمَنْ خَصْمُهُ عِنْدَ اللهِ الْفُقَرَاءُ وَالْمَسَاکِینُ وَالسَّائِلُونَ وَالْمَدْفُوعُونَ وَالْغَارِمُ وَابْنُ السَّبِیلِ!

وَمَنِ اسْتَهَانَ بِالاَمَانَهِ، وَرَتَعَ فِی الْخِیَانَهِ، وَلَمْ یُنَزِّهَ نَفْسَهُ وَدِینَهُ عَنْهَا، فَقَدْ أَحَلَّ بِنَفْسِهِ فِی الدُّنْیَا الْخِزْیَ وَهُوَ فِی الاْخِرَهِ أَذَلُّ وَأَخْزَى. وَإِنَّ أَعْظَمَ الْخِیَانَهِ خِیَانَهُ الاُمَّهِ، وَأَفْظَعَ الْغِشِّ غِشُّ الاَئِمَّهِ، وَالسَّلاَم.

از سفارشهاى امام علیه السلام به بعضى از کارمندانى که براى گرد-آورى زکات مى‏فرستاده است.

او را به تقوا و ترس از خدا در امور پنهانى و اعمال مخفى فرمان‏مى‏دهد! در آنجا که هیچکس جز خدا شاهد و گواه، واحدى غیر از او وکیل ‏نمى‏باشد، و نیز به او فرمان داده عملى را آشکارا از اطاعتهاى خدا انجام ‏ندهد که در پنهانى خلاف آنرا انجام مى‏دهد (و باید بداند) آن کس که ‏پنهانى و آشکارش، کردار و گفتارش با هم مخالفت نداشته باشد، امانت‏الهى را ادا کرده، و عبادت را خالصانه انجام داده است.

و به او فرمان داده که با مردم با چهره عبوس روبرو نشود! آنها را بهتان‏نزند، و به آنها به حساب برترى جوئى بخاطر اینکه رئیس است‏ بى‏اعتنائى ‏نکند چه اینکه آنها برادران دینى هستند و کمک کاران در استخراج حقوق!

(بدان) براى تو در این زکات نصیب مشخص و حق معینى است، وشریکانى از مستمندان و ضعیفان بینوا دارى همانگونه که ما حق تو را مى‏دهیم ‏تو هم باید نسبت ‏به حقوق آنها وفادار باشى، اگر چنین نکنى از مردمى‏خواهى بود که در رستاخیز بیش از همه دشمن و شکایت کننده دارى بدا به حال آنکه-در پیشگاه خداوند – فقرا و مساکین و سائلان و آنهاکه از حقشان محروم مانده‏اند و بدهکاران و ورشکستگان و در راه ماندگان‏خصم و شاکى او باشند. کسى که امانت را خوار شمارد و دست‏ به خیانت‏ آلاید و خویشتن و دینش را از آن منزه نسازد درهاى ذلت و رسوائى را در دنیا بروى خود گشوده و در قیامت ‏خوارتر و رسواتر خواهد بود و بزرگترین خیانت، خیانت ‏به ملت است و رسواترین تقلب، تقلب به پیشوایان مسلمین و السلام.

نسخه های دیگری از کتاب نهج البلاغه

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب نهج البلاغه ترجمه استاد محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

مشخصات

 • نویسنده
  __
 • ناشر
  پیام عدالت
 • شابک
  9789641523246
 • رده‌بندی کتاب
  اسلام (دین)
 • نوع کاغذ
  گلاسه
 • نوع جلد
  چرم مصنوعی با قاب
 • قطع
  رحلی
 • نوع چاپ
  افست
 • تعداد صفحه
  752
 • تعداد جلد
  1
 • وزن
  4000 گرم
0
error: Content is protected !!