کتاب نهج البلاغه ترجمه حسین انصاریان انتشارات آئین دانش

کتاب نهج البلاغه ترجمه حسین انصاریان انتشارات آئین دانش

کتاب نهج البلاغه برگزیده‌ای از نامه‌ها، خطبه‌ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری آنها را جمع‌آوری کرد. بخش اول نهج البلاغه شامل خطبه‌های حضرت علی علیه‌السلام در مسجد کوفه است. تعداد خطبه‌های موجود در این کتاب به ۲۴۱ عدد می‌‌‌رسد. بخش دوم نهج البلاغه به نام‌های امام اول شیعیان اختصاص دارد که شامل ۷۹ نامه است. قسمت سوم نهج البلاغه به کلمات قصار اختصاص دارد و در آن بیش از ۴۸۰ پند مهم و کوتاه و سخنان لطیف و حکمت آمیز وجود دارد.

نامه یازدهم از کتاب نهج البلاغه

وصّى بها علیه السلام جیشاً بعثه إلى العدو

فَإذَا نزَلتُمْ بِعَدُوٍّ أَوْ نَزَلَ بِکُمْ، فَلْیَکُنْ مُعَسْکَرُکُمْ فِی قُبُلِالاََْشْرَافِ أَوْ سِفَاحِ الْجِبَالِ أَوْ أثْنَاءِالاََْنْهَارِ، کَیْما یَکُونَ لَکُمْ رِدْءاً وَدُونَکُمْ مَرَدّاً وَلْتَکُنْ مُقَاتَلَتُکُمْ مِنْ وَجْهٍ وَاحِدٍ أَوِ اثْنیْنِ، واجْعَلُوا لَکُمْ رُقَبَاءَ فِی صَیَاصِینـ الْجِبَالِ، وَمَنَاکِبِالْهِضَابِ لِئَلاَّ یَأْتِیَکُمُ الْعَدُوُّ مِنْ مَکَانِ مَخَافَهٍأَوْ أَمْنٍ.

وَاعْلَمُوا أَنَّ مُقَدِّمَهَ الْقَومِ عُیُونُهُمْ، وَعُیُونَ الْمُقَدِّمَهِ طَلاَئِعُهُمْ. وَإِیَّاکُمْ وَالتَّفَرُّقَ، فَإِذَا نَزَلْتُمْ فَانْزِلُوا جَمِیعاً، وَإذا ارْتحَلْتُمْ فَارْتَحِلُوا جَمِیعاً، وَإِذَا غشِیکُمُ اللَّیْلُ فَاجْعَلُوا الرِّمَاحَ کِفَّهً وَلاَ تَذُوقُوا النَّوْمَ إِلاَّ غِرَاراًه. أَوْ مَضْمَضَهً

از سفارشهاى امام علیه السلام ‏به سپاهیانش و این هنگامى بود که آنها را بسوى دشمن فرستاد.

هرگاه به دشمن رسیدید و یا او به سراغ شما آمد، لشکرگاه خویش را در پیش تپه‏ها و یا دامنه کوهها، و یا کنار نهرها قرار دهید که این وسیله حفاظت ‏و ایمنى شما است، و از پیش رو بهتر مى‏توانید به دفاع پردازید.

همیشه با دشمن از یکسو و یا دو سو(نه بیشتر) بجنگید، مراقبانى درقله کوهها و روى تپه‏ها و بلندیها قرار دهید! مبادا دشمن از جائیکه محل خطر و یا مورد اطمینان است ناگهان به شما حمله کند.

آگاه باشید! مقدمه لشکر چشمهاى لشکرند، و چشمهاى مقدمه طلایه‏ها و پیشاهنگانند. از تفرقه و پراکندگى سخت ‏بر حذر باشید، هر کجا فرود آمدید همه با هم فرود آئید، و هر گاه کوچ کردید همه کوچ کنید، و آنگاه که شب‏پرده سیاهش را بر شما افکند نیزه داران با نیزه‏ها دائره‏اى اطراف لشکر به‏وجود آورند و خود در میان آنها استراحت کنید، اما خوابتان باید بسیارسبک و کوتاه باشد همچون شخصى که آب را جرعه جرعه مى‏نوشد و یا مضمضه ‏مى‏کند!

نسخه های دیگری از کتاب نهج البلاغه

کتاب نهج البلاغه ترجمه حسین انصاریان انتشارات آئین دانش
مشاهده جزئیات و خرید
کتاب نهج البلاغه ترجمه حسین انصاریان انتشارات آئین دانش

مشخصات

 • نویسنده
  حسین انصاریان
 • شابک
  9786006384146
 • رده‌بندی کتاب
  اسلام (دین)
 • زبان نوشتار
  فارسی
 • نوع جلد
  سلفون
 • قطع
  جیبی
 • تعداد صفحه
  385
0
error: Content is protected !!