کتاب نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی

نامه دهم از کتاب نهج البلاغه

إلیه أیضاً

وَکَیْفَ أَنْتَ صَانِعٌ إِذَا تَکَشَّفَتْ عَنْکَ جَلاَبِیبُمَا أَنْتَ فِیهِ مِنْ دُنْیَا قَدْ تَبَهَّجَتْ بِزِینَتِهَا وَخَدَعَتْ بِلَذَّتِهَا، دَعَتْکَ فَأَجَبْتَهَا، وَقَادَتْکَ فَاتَّبَعْتَهَا، وَأَمَرَتْکَ فَأَطَعْتَهَا، وَإِنَّهُ یُوشِکُ أَنْ یَقِفَکَ وَاقِفٌ عَلَى مَا لاَ یُنْجیِکَ مِنْهُ مِجَنٌّ فَاقْعَسْ عَنْ هذَا الاْمْرِ، وَخُذْ أُهْبَهَالْحِسَابِ، وَشَمِّرْ لِمَا قَدْ نَزَلَ بِکَ، وَلاَ تُمَکِّنِ الْغُوَاهَمِنْ سَمْعِکَ، وَإِلاَّ تَفْعَلْ أُعْلِمْکَ مَا أَغْفَلْتَ مِنْ نَفْسِکَ، فَإِنکَ مُتْرَفٌبـ قَدْ أَخَذَ الشَّیْطَانُ مِنْکَ مَأْخَذَهُ، وَبَلَغَ فِیکَ أَمَلَهُ، وَجَرَى مِنْکَ مَجْرَى الرُّوحِ وَالدَّمِ.

وَمَتَى کُنْتُمْ یَا مُعَاوِیَهُ سَاسَهَالرَّعِیَّهِ، وَوُلاَهَ أَمْرِ الاْمَّهِ ؟ بِغَیْرِ قَدَمٍ سَابِقٍ، وَلاَ شَرَفٍ بَاسِقٍ وَنَعُوذُ بِاللهِ مِنْ لُزومِ سَوَابِقِ الشَّقَاءِ، وَأُحَذِّرُکَ أَنْ تَکُونَ مُتَمادِیاً فِی غِرَّهِالاْمْنِیَّهِ مُخْتَلِفَ الْعَلاَنِیَهِ والسَّرِیرَهِ.

وَقَدْ دَعَوْتَ إِلَى الْحَرْبِ، فَدَعِ النَّاسَ جَانِباً وَاخْرُجْ إِلَیَّ، وَأَعْفِ الْفَرِیقَینِ مِنَ الْقِتَالِ، لِتَعْلَمَ أیُّنَا الْمَرِینُعَلَى قَلْبِهِ، وَالْمُغَطَّى عَلَى بَصَرِهِ! فَأَنَا أَبُو حَسَنٍ قَاتِلُ جَدِّکَ وَخَالِکَ وأَخِیکَ شَدْخاًیَوْمَ بَدْرٍ،ذلکَ السَّیْفُ مَعِی، وَبِذلِکَ الْقَلْبِ أَلْقَى عَدُوِّی، مَا اسْتَبْدَلْتُ دِیناً، وَلاَ اسْتَحْدَثْتُ نَبِیّاً، وَإنِّی لَعَلَى الْمِنْهَاجِالَّذِی تَرَکْتُمُوهُ طَائِعِینَ، وَدَخَلْتُمْ فِیهِ مُکْرَهِینَ.

وَزَعَمْتَ أَنَّکَ جِئْتَ ثَائراً بِدَمِعُثْمانَ، وَلَقَدْ عَلِمْتَ حَیْثُ وَقَعَ دَمُ عُثْمانَ فَاطْلُبْهُ مِنْ هُنَاکَ إِنْ کُنتَ طَالباً، فَکَأَنِّی قدْ رَأَیْتُکَ تَضِجُّ مِنَ الْحَرْبِ إِذَا عَضَّتْکَ ضَجِیجَ آلْجِمَالِ بِالاَثْقَالِ، وَکَأَنِّی بِجَمَاعَتِکَ تَدْعُونِی جَزَعاً مِنَ الضَّرْبِ الْمُتَتَابِعِ، وَالْقَضَاءِ الْوَاقِعِ، وَمَصَارِعَ بَعْدَ مَصَارِعَ، إِلَى کِتَابِ اللهِ، وَهِیَ کَافِرهٌ جَاحِدَهٌ، أَوْ مُبَایِعَهٌ حَائِدَهٌ

از نامه‏ هاى امام علیه السلام به‏ «معاویه‏»

چگونه خواهى بود آنگاه که چادر این دنیا را که در آن فرو رفته ‏اى و به ‏زینتهاى آن خرسندى از سرت برگیرند؟!

این دنیا که فریب لذتش را خورده ‏اى، تو را دعوت کرده و اجابتش نموده ‏اى زمامت کشیده و به دنبالش رفته ‏اى، فرمانت داده اطاعتش کرده ‏اى، به‏ زودى تو را وارد میدانى مى ‏کند که هیچ سپرى در آنجا نجاتت ندهد، بنابر این ‏از این امر (حکومت) کناره بگیر، آماده حساب شو و دامن را براى حوادثى که ‏بر تو نازل شده در هم پیچ! به حاشیه نشینان فرومایه گوش فرا مده! اگر چنین نکنى ‏به تو اعلام مى‏ کنم که خویش را در غفلت قرار داده‏ اى. (بدان) تو از متنعمانى ‏هستى که فزونى نعمت تو را طاغى ساخته، و شیطان بر تو حکومت پیدا کرده، و در رام ساختن تو به آرزوى خود رسیده، و همچون روح و خون سراسر وجودت ‏را زیر تسلط آورده است.

اى ‏«معاویه‏»! کى شما رهبر رعیت و رئیس ملت ‏بوده ‏اید؟ آنهم بدون ‏سبقت در اسلام و شرافت والاى معنوى؟ پناه به خدا از این شقاوت ریشه‏ دار!

تو را بر حذر مى‏دارم از اینکه بغرور آمال و آرزوها ادامه دهى و آشکار و نهانت ‏یکسان نباشد (ظاهرا دم از اسلام مى‏زنى و باطنا در راه شرک گام برمى‏دارى).

مرا به جنگ دعوت کرده ‏اى؟ اگر راست مى‏ گوئى مردم را کنار بگذار و یک تنه به مبارزه من بیا ! کار به دو لشکر نداشته باش و آنها را از جنگ معاف دار تا معلوم شود گناه بر قلب چه کسى چیره شده و پرده بر چشم چه کسى افتاده است؟!

من‏ «ابو الحسن‏» در هم کوبنده جد و برادر و دائى تو در روز بدرم!. همان شمشیر با من است، و با همان قلب پر توان با دشمن روبرو مى ‏شوم، بدعتى در دین نگذاشته‏ ام، و پیامبر جدیدى انتخاب نکرده ‏ام. من بر همان راهم که ‏شما پس از آنکه از آن اطاعت کردید و با اکراه در آن قدم گذاردید ترکش ‏نمودید، خیال کردى براى انتقام خون عثمان آمده ‏اى؟ در حالیکه مى‏دانى خون او کجا (و به دست چه کسى) ریخته شده. اگر راستى طالب خون ‏او هستى از همانجا که مى‏دانى طلب کن! گویا تو را مى‏بینم که آنچنان‏ از رویاروئى در جنگ ضجه و ناله مى‏کنى که شتران زیر بارهاى سنگین.

و تو را مشاهده مى‏کنم که با جمعیت‏ خود از ضربات پى در پى و فرمان حتمى‏ شکست، و کشتگانى که پشت ‏سر هم بر روى زمین مى‏ افتند ناله و فریاد برآورده ‏اى، و مرا به کتاب خدا دعوت مى‏کنى در حالیکه جمعیت تو کافرند و منکر، یا از جاده حق بر کنارند.

خرید اینترنتی کتاب نهج البلاغه
سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.

 

کتاب نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی انتشارات پیام عدالت
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی انتشارات پیام عدالت

مشخصات

 • نویسنده
 • ناشر
  انتشارات پیام عدالت
 • شابک
  978-964-152-307-9
 • موضوع
  ادعیه
 • رده‌بندی کتاب
  ادعیه (دین)
 • نوع جلد
  چرم مصنوعی با قاب
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحه
  624
 • وزن
  1103 گرم