کتاب هایدی اثر یوهانا اسپری

کتاب هایدی با نام کامل سال‌های خانه ‌به ‌دوشی و یادگیری هایدی (به آلمانی: Heidis Lehr- und Wanderjahre) که معمولاً به اختصار هایدی نامیده می‌شود، اثر یوهانا اشپیری یا اسپیری نویسنده سوئیسی است. که داستان زندگی دختری را روایت می‌کند که در آلپ سوئیس از پدربزرگ خود مراقبت میکند.

هایدی (Heidi)، دختر بچه‌ای پنج ساله است که یک سال بعد از تولدش، پدر و مادرش را در سانحه‌ای از دست‌ می‌دهد و خاله‌اش سرپرستی او را بر عهده‌ می‌گیرد. شروع داستان از زمانی است که خاله‌ هایدی کاری در شهر فرانکفورت پیدا می‌کند و دیگر نمی‌تواند از او نگهداری کند. بنابراین تصمیم می‌گیرد که هایدی را نزد پدربزرگش که تنها فامیل اوست ببرد تا مسئولیت سرپرستی‌اش را به عهده بگیرد.

اما پدربزرگ در دامنه‌ کوه‌های آلپ دور از روستا و مردمش، به تنهایی روزگار می‌گذراند و دوست ندارد با کسی مراوده‌ای داشته باشد. مردم از او دوری می‌کنند چون معتقدند که او باعث مرگ پسر و عروسش یعنی پدر و مادر هایدی شده است و به همین علت هم با خاله که می‌خواهد هایدی را نزد او بفرستد مخالف هستند.

با این وجود او پس از مدتی به کوه‌های آلپ می‌رود تا همراه پدربزرگش زندگی کند و خیلی زود خود را در قلب پیرمرد جا می‌کند. اما درست زمانی که او و پدربزرگ به هم وابسته می‌شوند، خاله‌اش او را نزد دختر فلج ثروتمندی می‌فرستد. و …

درباره (نویسنده) کتاب یوهانا اشپیری

یوهانا لوییس اشپیری (Johanna Spyri) متولد ۱۲ ژوئن ۱۸۲۷، رمان نویس سوییسی بود. اشپیری در روستای هیرزل در نزدیکی زوریخ به دنیا آمد. او در سال ۱۸۵۲ با وکیلی به نام برنهارد اشپیری ازدواج کرد و زمانی که در شهر زوریخ زندگی می کرد، شروع به نوشتن درباره زندگی در مناطق روستایی کرد. همسر و تنها فرزندش در سال ۱۸۸۴ از دنیا رفتند و او زمان خود را صرف امور خیریه کرد و تا قبل از مرگش در سال ۱۹۰۱، بیش از پنجاه داستان نوشت.


خرید از اسنپ شاپ