کتاب کتاب نهج البلاغه سید رضی انتشارات پیام مهدی

کتاب کتاب نهج البلاغه سید رضی انتشارات پیام مهدی

کتاب نهج البلاغه برگزیده‌ای از نامه‌ها، خطبه‌ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری آنها را جمع‌آوری کرد. بخش اول نهج البلاغه شامل خطبه‌های حضرت علی علیه‌السلام در مسجد کوفه است. تعداد خطبه‌های موجود در این کتاب به ۲۴۱ عدد می‌‌‌رسد. بخش دوم نهج البلاغه به نام‌های امام اول شیعیان اختصاص دارد که شامل ۷۹ نامه است. قسمت سوم نهج البلاغه به کلمات قصار اختصاص دارد و در آن بیش از ۴۸۰ پند مهم و کوتاه و سخنان لطیف و حکمت آمیز وجود دارد.

نامه بیست و چهارم از کتاب نهج البلاغه

بما یُعمل فی أمواله، کتبها بعد منصرفه من صفین

هذَا مَا أَمَرَ بِهِ عَبْدُ اللهِ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ أمِیرُالْمُؤْمِنِینَ فِی مَالِهِ، ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللهِ، لِیُولِجَنیبِهِ الْجَنَّهَ، وَیُعْطِیَنی الاَمَنَهَ

منها:

فَإِنَّهُ یَقُومُ بِذلِکَ الْحَسنُ بْنُ علِیٍّ، یأْکُلُ مِنْهُ بِالْمعْروفِ، وَیُنْفِقُ مِنْهُ فِی المَعْروفِ، فَإِنْ حَدَثَبِحَسَنٍ حَدَثٌ وَحُسَیْنٌ حَیٌّ، قَامَ بِالاَمْرِ بَعْدَهُ، وَأَصْدَرَهُحاً مَصْدَرَهُ.

وَإِنَّ لاِبْنَیْ فَاطِمَهَ مِنْ صَدَقهِ عَلِیٍّ مِثْلَ الَّذِی لِبَنِی عَلِیٍّ، وَإِنِّی إِنَّمَا جَعَلْتُ الْقِیَامَ بِذلِکَ إِلَى ابْنَیْ فَاطِمَهَ ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللهِ، وَقُرْبَهً إِلَى رَسُولِ اللهِ صلى الله علیه وآله ، وَتَکْرِیماً لِحُرْمَتِهِ، وَتَشْرِیفاً لِوُصْلَتِهِ

وَیَشْتَرِطُ عَلَى الَّذِی یَجْعَلُهُ إِلَیْهِ أَنْ یَتْرُکَ الْمَالَ عَلَى أُصُولِهِ وَیُنْقفِقَ مِنْ ثَمَرِهِ حَیْثُ أُمِرَ بِهِ وَهُدِیَ لَهُ،أَلاَّ یَبِیعَ مِنْ أَوْلاَدِ نَخِیلَ هذِهِ الْقُرَى وَدِیَّهً حَتَّى تُشْکِلَ أَرْضُهَا غِرَاساً.

وَمَنْ کَانَ مِنْ إِمَائِی ـ اللاَّتِی أَطُوفُ عَلَیْهِنَّـ لَهَا وَلَدٌ، أَوْهِیَ حَامِلٌ، فَتُمْسَکُ عَلَى وَلَدِهَا وَهِیَ مِنْ حَظِّهِ، فَإِنْ مَاتَ وَلَدُهَا وَهِیَ حَیَّهٌ فَهِیَ عَتِیقَهٌ، قَدْ أَفْرَجَ عَنْهَا الرِّقُّ، وَحَرَّرَهَا الْعِتْقُ.

از وصیتهاى امام علیه السلام در مورد مصرف اموالش بعد از وفات‏ او است این وصیت را پس از باز گشت از صفین مرقوم فرموده است:

این دستورى است که بنده خدا على ابن ابیطالب امیر مؤمنان در مورد چگونگى تصرف در اموالش بخاطر خشنودى خدا داده است، تا از این طریق‏ خداوند وى را قرین رحمت و دمساز بهشت‏ سازد و امنیت و آرامش در سراى دیگر به او عنایت کند…

از آن جمله است:

سر پرستى آن به عهده حسن بن على است که به طور شایسته از آن مصرف‏کند و بطور شایسته از آن انفاق نماید. اگر براى حسن پیش آمدى کند و حسین ‏زنده است او سرپرستى آنرا به عهده بگیرد و به جاى وى وظیفه را انجام دهد.

پسران فاطمه همان مقدار سهم از این مال دارند که پسران على(ع)، و اینکه سر پرستى آن را به پسران فاطمه واگذاردم به خاطر خدا و به خاطر تقرب‏ به رسول الله (ص) و بزرگداشت ‏حرمت او، و احترام پیوند خویشاوندیش مى‏باشد و با کسى که این اموال در دست او است‏ شرط مى‏کنم که اصل مال را حفظ کند و تنها از میوه و در آمدش در آن راهى که به او دستور داده‏ام انفاق ‏نماید، و از نهال هاى نخل چیزى نفروشد تا همه این سر زمین یک پارچه زیرپوشش نخل قرار گیرد و آباد شود.

و هر کدام از کنیزانم که با او همبستر شده‏ام، و صاحب فرزند یا حامله است از فروش او بخاطر سهم فرزندش خود دارى شود، و اگر کودکش مرد و او زنده است ‏آزاد باشد، بند بردگى از گردنش برداشته و جزو آزادشدگان قرار گیرد.

نسخه های دیگری از کتاب نهج البلاغه

کتاب کتاب نهج البلاغه سید رضی انتشارات پیام مهدی
130,000 تومان
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب کتاب نهج البلاغه سید رضی انتشارات پیام مهدی

مشخصات

 • نویسنده
  سید رضی
 • شابک
  9786007490051
 • رده‌بندی کتاب
  اسلام (دین)
 • نوع جلد
  گالینگور
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحه
  960
0
error: Content is protected !!