کتاب گامبی وزیر اثر والتر تویس

کتاب گامبی وزیر (The Queen’s Gambit) نوشته‌ والتر تویس درباره‌ دختر یتیمی است که تبدیل به قهرمان شطرنج می‌شود اما در مسیر موفقیت خود با مشکلات و موانع زیادی روبرو می‌شود. این نابغه که با اعتیاد نیز دست و پنجه نرم می‌کند تنها به شطرنج می‌اندیشد و برای بهترین بودن در آن، هر کاری انجام می‌دهد.

داستان این کتاب خواندنی و هیجان‌انگیز در دهه‌ی ۱۹۶۰ شروع می‌شود؛ زمانی که دختری هشت ساله به نام بت هارمون به یک پرورشگاه می‌رود تا در آن‌جا بماند؛ چرا که مادرش در اثر تصادف با اتومبیل کشته شده است.

بخشی از کتاب

جولین، دخترکی سیاه‌پوست، دوازده‌ساله بود و قدی از همه بلندتر داشت. بت در روز دوم حضورش در یتیم‌خانه در «صف ویتامین» پشت‌سر جولین ایستاد. دخترک سیاه‌پوست سرش را برگرداند و به او چشم‌غره‌ای رفت. «تو واقعاً یتیمی؟ یا حروم‌زاده‌ای؟»

بت منظورش را نمی‌فهمید. ترس برش داشته بود. آخر صف بودند و باید همان‌جا می‌ماند تا به پنجره‌ای برسند که آقای فرگوسن از آنجا قرص‌هایشان را می‌داد. از زبان مادرش شنیده بود که پدرش را حرام‌زاده می‌خواند، اما معنای این کلمه را نمی‌دانست.

جولین پرسید: «اسمت چیه دختر؟»

«بت.»

«مادرت مرده؟ بابات چی؟»

بت به او خیره شد. تاب شنیدن واژگان «مادر» و «مرده» را نداشت. دوست داشت فرار کند، اما جایی نداشت که برود.

درباره (نویسنده) والتر تویس

والتر تویس (‎Walter Tevis) در ۲۸ فوریه ۱۹۲۸ در سانفرانسیسکو به دنیا آمد و در کودکی به همراه خانواده‌اش برای ادامه‌ی زندگی به کنتاکی مهاجرت کرد. والتر در کنتاکی با بازی بیلیارد آشنا شد و به داستان‌های تخیلی علاقه‌ پیدا کرد. او زمانی که تنها ۱۷ سال داشت به نیروی دریایی پیوست و پس از آن در دانشگاه کنتاکی به ادامه‌ی تحصیل روی آورد و توانست مدرک کارشناسی‌ ارشد ادبیات انگلیسی را دریافت کند و به عنوان معلم در دبیرستان مشغول به کار شد.

کتاب بیلیاردباز نخستین رمان والتر محسوب می‌شود که در سال ۱۹۵۹ انتشار یافت. از میان آثار این نویسنده‌ی مشهور آمریکایی می‌توان به مواردی مانند مرغ مینا، مردی که به زمین سقوط کرد، ماجرای رنگ پول و… اشاره کرد. سرانجام والتر در سال ۱۹۸۴به دلیل سرطان از دنیا رفت.

خرید اینترنتی کتاب گامبی وزیر
سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.


👉امتیاز بده.