کتاب گلستان سعدی نشر پارمیس

کتاب گلستان سعدی نشر پارمیس

کتاب گلستان سعدی مجموعه حکایت‌های آموزنده و تأثیرگذار سعدی شیرازی، در قالب نظم و نثری آهنگین است. که شامل یک دیباچه و هشت باب به نظم و نثر مسجع و موزون نگاشته است و اکثر نوشته‌های آن کوتاه و به شیوه‌ داستان‌ و پندهای اخلاقی هستند.
حکایت‌های گلستان متناسب با موضوع، کوتاه یا بلند هستند. در بعضی از حکایات، شخصیت‌های خیالی یا واقعی ثالث به چشم می‌خورند؛ اما در برخی دیگر، نویسنده خود حاضر و ناظر می‌باشد. برخی از این رخدادها، رخدادهای واقعی زندگی وی و برخی صرفاً رخدادهای تخیلی هستند.
باب های گلستان سعدی علاوه بر دیباچه شامل هشت باب شامل: «سیرت پادشاهان»، «اخلاق درویشان»، «فضیلت قناعت»، «فواید خاموشی»، «عشق و جوانی»، «ضعف و پیری»، «تاثیر تربیت» و «آداب صحبت» است.
سعدی در روایت‌هایش در گلستان گاه به شیوه‌ای معمولی و از ابتدا تا انتهای ماجرا پیش می‌رود و در میانه‌ها فرازوفرود دارد و جریان را برای مخاطب خود تعریف می‌کند اما در موارد اندکی به شیوه‌ای هیجان‌انگیزتر اوج ماجرا را در ابتدای آن قرار داده و داستانش را از همان نقطه اوج شروع می‌کند.
ساختار بسیاری از حکایات گلستان سعدی ترکیبی از مسائل اجتماعی و نکات اخلاقی است. او طنز را در قالب این حکایات و روایات ریخته و گاه حتی خواننده را در تمام طول داستان میخکوب می‌کند. سعدی استاد قرار دادن تضادها در مقابل هم و در یک روایت است. و همین طور از مناظره در حکایات خود بهره برده است.
به‌خوبی از پس شرح و تفصیل هردو برآمده و به زیبایی هرچه‌تمام‌تر نتیجه‌گیری می‌کند. او از اینکه پند خود را به‌صورت مستقیم به روی مخاطب بیاورد واهمه‌ای ندارد، هرچند گاه اندرزهایش را در لفاف داستان می‌پیچد و همین‌طور که خواننده را پیش می‌برد آنها را در جان او می‌ریزد.
نسخه‌های خطی کتاب گلستان سعدی
– قدیمی‌ترین نسخه خطی به جا مانده از گلستان سعدی، نسخه‌ای تذهیب‌کاری شده از یاقوت مستعصمی است که به سال ۶۶۸ هجری بازمی‌گردد. در این سال، سعدی هنوز در قید حیات بود، اما از آنجا که اطلاعات شناسنامه‌ای این نسخه خوانا نیست، به‌عنوان یک نسخه معتبر مورد توجه محققان قرار نگرفته‌است.
– نسخه خطی قدیمی دیگری از کلیات سعدی، معروف به نسخه لرد گرینوی به سال ۷۲۰ هجری برمی‌گردد.
– علی بن احمد بن ابی بکر بیستون از جمله مشهورترین گردآورندگان کلیات سعدی است که یک بار در سال ۷۲۶ و بار دوم در سال ۷۳۴ هجری به این کار مبادرت نمود.
نسخه خطی قدیمی دیگری که از کلیات سعدی موجود است، در سال ۷۶۶ هجری به خط محمد بن عبداللطیف عقاقیری، از شاگردان با واسطه سعدی و به‌فاصله حدوداً ۷۰ سال پس از درگذشت وی نوشته شده‌است.

 

کتاب گلستان سعدی نشر پارمیس
مشاهده جزئیات و خرید

کتاب گلستان سعدی نشر پارمیس

مشخصات

 • نویسنده
  سعدی
 • شابک
  9786008708933
 • ناشر
  پارمیس
 • موضوع
  شعر وادبیات
 • قطع
  پالتویی
 • نوع جلد
  چرم مصنوعی
 • تعداد صفحه
  300
 • وزن
  400 گرم
 • نحوه نمایش محصول ها
کتاب گلستان سعدی

کتاب گلستان سعدی

مشاهده جزئیات و خرید
کتاب گلستان سعدی

کتاب گلستان سعدی

58,000 50,500 تومان
مشاهده جزئیات و خرید
0
error: Content is protected !!