170 کتاب برتر ژانر تاریخی ادبیات ایران و جهان

نکته: شماره گذاری صرفا جهت دسترسی راحت می باشد و هیچ گونه مفهوم دیگری ندارد.

اگر از خودتان می پرسید: رمان تاریخی چی بخونم؟ کتاب های تاریخی کدامند؟ کتاب درباره تاریخ ایران؟ کتاب درباره تاریخ جهان؟ کتاب درباره جنگ جهانی؟ … این لیست را مرور کنید.

در این لیست کتاب های با مضمون (ژانر) تاریخی (رمان تاریخی، کتاب تاریخ و ..) با توضیحاتی مختصر و مفید آورده شده است. که شما با مروز این لیست می توانید کتاب های باب طبع خود را انتخاب و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

1 – کتاب انسان خردمند (Sapiens) – یووال نوح هراری

کتاب انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر، (Sapiens: A Brief History of Humankind) اثر یووال نوح هراری است. او در این کتاب به کل تاریخ بشر می پردازد و از اولین انسان ها گرفته تا نقاط تحول بنیادین و گاها مشکل آفرین انقلاب های شناختی، کشاورزی و علمی را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

2 – کتاب انسان خداگونه – یووال نوح هراری
کتاب انسان خداگونه (Homo Deus) :تاریخ مختصر آینده، به انگلیسی (The God-Kindled) پیشامدهای احتمالی در آینده را بررسی می‌کند. و این گونه استدلال می‌شود که انسان‌ها طی قرن ۲۱ کوشش می‌کنند تا بتوانند به شادی، جاودانگی و قدرت خداگونه دست پیدا کنند. و در سرتاسر کتاب هراری با توجه به وقایع گذشته و حال سعی می‌کند شیوهٔ رسیدن انسان به این خواسته‌ها را پیش‌بینی کند.

3 – کتاب بیست و یک درس برای قرن بیست و یک – یووال نوح هراری
کتاب ۲۱ درس برای قرن ۲۱ (Lessons for the 21st Century21) اثر یووال نوح هراری کاوشی جامع و دقیق درباره مهمترین مسائل دنیای امروز و آینده بشر است. با توجه به پیشرفت سرسام آور تکنولوژی و ظهور امکانات و قابلیت های جدیدی که هم می توانند مفید باشند و هم تهدیدکننده، هراری در این اثر خواندنی به چالش های پیش روی انسان ها برای کنترل زندگی خود در مواجهه با تغییرات مداوم و گاها گیج کننده زندگی مدرن می پردازد و سوالاتی را مطرح می کند که مجبوریم روزی از خودمان بپرسیم، البته اگر بخواهیم به بقایمان ادامه دهیم.

4 – کتاب سفرهای مارکوپولو – مارکوپولو
سفرهای مارکوپولو (The Travels of Marco Polo) حاوی اطلاعاتی دربارهٔ دربار، کاخ‌ها، لشکریان و شکوه امپراتور مغول قوبلای‌خان است و علاوه بر این دارای دانستنی‌هایی از مردم و رسوم آن‌ها، معابد، باغ‌های خیره‌کننده، صحراها و کویرهای آسیا از خاور دور تا خاورمیانه است. به همین دلیل ما آن را در میان کتاب های تاریخی، قرار داده ایم.

5 – کتاب کلیدر – محمود دولت‌آبادی
کلیدر که «سرنوشت تراژیک رعیت‌های ایرانی و قبایل چادرنشین را در دوره‌ای که سیاست زور حاکم است به تصویر می‌کشد» بر اساس حوادث واقعی نگاشته شده و به شرح سختی‌ها و رنج‌هایی روا رفته بر خانوادهٔ کَلمیشی می‌پردازد.

6 – کتاب قحطی بزرگ – محمد قلی مجد
نویسنده در این کتاب به مطالعه قحطی 1917-1919 در ایران می پردازد که در پی آن هشت تا ده میلیون نفر از جمعیت ایران به کام مرگ فرو رفت و این واقعه زمانی رخداد که ایران در اشغال نظامی انگلیس ها قرار داشت.

7 – کتاب فروپاشی – جرد دایموند
فروپاشی: چگونه جوامع راه فنا یا بقا را بر می گزینند (Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed) چه چیزی باعث شد برخی از بزرگترین تمدن های گذشته به ویرانه تبدیل شوند و از سرنوشت آن ها چه چیزهایی می توانیم بیاموزیم؟ جرد دایموند برای پاسخ به این سوالات، نظریه ای جامع و جهانی را از طریق مجموعه ای از روایت های تاریخی-فرهنگی شگفت انگیز ارائه می کند.

8 – کتاب از زبان داریوش – هاید ماری کخ
کتاب از زبان داریوش (Es kündet Dareios der König) اثر هایدماری کخ، ایران‌شناس آلمانی است.

9 – کتاب پدران و پسران – ایوان تورگنیف
در میانه‌ قرن نوزدهم، اروپا انقلاب‌های زیاد را به خود دید. ریشه‌های انقلاب اکتبر 1917 روسیه نیز در همین سال‌ها شکل گرفت. رمان پدران و پسران (Fathers and Sons)، رمانی است که پدیده‌ اختلاف نسل‌ها در روسیه را روایت می‌کند و ما را به سفری در روسیه‌ قرن نوزدهم دعوت می‌کند.

10 – کتاب آیشمن در اورشلیم – هانا آرنت
کتاب آیشمن در اورشلیم (Eichmann in Jerusalem) متنی ژرف و تکان‌دهنده است، که به سبب محتوای جدلی‌اش همواره موضوع بحث و گفت‌وگوهای فراوان بوده است. برای فهم چرایی تأثیر گسترده‌ این کتاب، باید علاوه بر آنچه در خود اثر آمده، به عوامل پیرامتنی بسیاری نیز توجه داشت. از جمله آن‌که این کتاب اثری است درباره‌ موضوع حساسیت‌برانگیز هولوکاست، به قلم نویسنده‌ای یهودی.

11 – کتاب روح گریان من – کیم هیون هی
کیم هیون هی در کتاب روح گریان من (The Tears of My Soul) داستان واقعی و هولناک زندگی خود در کره شمالی، یکی از اسرارآمیزترین و مخوف‌ترین کشورهای دنیا و تبدیل شدنش به جاسوسی زبده و سپس ماموریت تروریستی‌اش که منجر به کشته شدن صدها انسان بی‌گناه شد، بازگو کرده است.

12 – کتاب انقلاب – هانا آرنت
در کتاب انقلاب (On Revolution)، “آرنت” این ادعای تحریک آمیز را مطرح کرد که انقلاب آمریکا اگرچه نتوانست جهان را با شعله های خود به آتش بکشد، اما در واقع بلند پروازانه تر از انقلاب فرانسه است. انقلاب فرانسه کشمکش بر سر کمبود و نابرابری است ، در حالی که انقلاب آمریکا تلاش می کرد آزادی سیاسی را تأمین کند. آمریکایی ها ذهنیت مدنی بیشتری داشتند، در حالی که فرانسوی ها درگیر آزادسازی از چنگال یک ستمگر بودند.

13 – کتاب انقلاب مجارستان – هانا آرنت
هانا آرنت در کتاب انقلاب مجارستان (Die ungarische Revolution) به تحلیلی سیاسی از انقلاب سال ۱۹۵۶ مجارستان و ارتباط آن با ماهیت حکومتی شوروی [سابق] دست زده است.

14 – کتاب خداوند الموت – پل آمیر
کتاب خداوند الموت (Lord of Alamut) داستان زندگانی حسن صباح است، که در الموت (نزدیک قزوین) زندگی می کرد و می خواسته ایران را از زیرسلطه خلفای عباسی یا حکومت های وابسته به خلافت برهاند، پیروانش اسم او را بدون علی ذکره السلام بر زبان نمی آوردند و همچنین او را خداوند الموت می نامیدند.

15 – کتاب فرار از اردوگاه 14 – بلین هاردن
کتاب فرار از اردوگاه 14 (Escape from Camp 14) اثر بلین هاردن، به دور از ایجاد فضای تخیلی و کاملا واقعی بر اساس زندگی «شین دونگ هیوک» نوشته شده است که در مخوف‌ترین اردوگاه کار اجباری در کره‌ شمالی متولد شده و تنها فردی‌ است که توانسته از آنجا بگریزد.

16 – کتاب تاریخچه جنگ جهانی اول – سایمون آدامز
در کتاب ” تاریخچه ی جنگ جهانی اول ” (History of the First World War) نوشته سایمون آدامز، می توانید شرح بی نظیری از تاریخ جنگ جهانی اول که با اعلان جنگ در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ از سوی اتریش – مجارستان به صربستان انجام گرفت، جنگی عالمگیر اتفاق افتاد را مطالعه نمایید.

17 – کتاب تاریخچه جنگ جهانی دوم – سایمون آدامز
در کتاب ” تاریخچه جنگ جهانی دوم ”( History of World War II) نوشته سایمون آدامز، می توانید شرح جنگ جهانی دوم را که در ۱ سپتامبر سال ۱۹۳۹ و حملهٔ آلمان به لهستان که در نتیجهٔ آن فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلام جنگ کردند، را مطالعه نمایید.

18 – کتاب آتوسا دختر کورش بزرگ – هلن افشار
هلن افشار در کتاب آتوسا (Hutaosā) کوشیده است تا در قالب یک قصه، زندگی آتوسا، شاهزادهٔ ایرانی در روزگار هخامنشیان(۵۵۰ – ۴۷۵ پیش از میلاد)، را به تصویر بکشد. وی دختر کورش بزرگ، همسر داریوش بزرگ، و مادر خشایارشا بود.

19 – کتاب پوست – کورتزیو مالاپارته
کتاب پوست (The Skin) نوشتۀ کورتزیو مالاپارته، تصویر ایتالیای اشغال‌شده به‌دست امریکایی‌ها، در رهایی از فاشیسم، را نشان می‌دهد؛ آمریکایی‌های ناجی.

20 – کتاب ملکه اسیر – آلیسون ویر
کتاب ملکه اسیر (Captive Queen) داستان زنی سی ساله و زیبا است، در سال 1152 با همراهی تعدادی محافظ مثل باد به سمت سرزمینی می تازد که اکنون فرانسه نامیده می شود او تاج و تخت، دو دختر کوچکش و ازدواجی نابود شده با لویی پادشاه فرانسه را پشت سر می گذارد و این زن النور است دوشس آکتین و تتنها هدفش این است که به دوک نشین قدرتمندش بازگردد و با مردی ازدواج کند که دوستش دارد، هنری پلانتارژنت مردی که بزرگی و عظمت در مقام پادشاه انگلستان برایش مقدر شده است.

21 – کتاب میشل استروگف – ژول ورن
میشل استروگف (Michael Strogoff) مردی سی ساله و اهل شهر امسک، یکی از پیک های نامه برِ تزار روسیه، الکساندر دوم است. یکی از شاهزاده های تاتار، شورشی به راه انداخته و با قطع خطوط تلگراف، ارتباط مناطق شرقی روسیه را از سرزمین اصلی جدا کرده است. شورشیان، شهر ایرکوتسک را محاصره کرده اند؛ شهری که یکی از برادران تزار بر آن حکومت می کند. استروگف به ایرکوتسک فرستاده می شود تا درباره خائنی به نام ایوان اوگارف به حاکم شهر هشدار دهد. …

22 – کتاب هنر جنگ – سون تزو
سون تزو در کتاب هنر جنگ (هنر رزم)- (The Art of War) استراتژی‌هایی فوق‌العاده برای رسیدن به موفقیت در اختیار شما قرار داده، تا بتوانید هر زمان چیزی در زندگی‌تان ارزش جنگیدن داشت از آن استفاده نمایید. کتاب هنر جنگ قبل از میلاد مسیح در چین به رشته‌ تحریر درآمد؛ اثری که بی‌گمان یکی از کهن‌ترین رساله‌های شناخته شده تاریخ جهان در پیرامون جنگ است.

23 – کتاب تاریخ کامل ایران – حسن پیرنیا – اقبال آشتیانی
تاریخ کامل ایران، چکیده‌ای است ارزشمند از تاریخ سرزمین باستانی ایران که مشتمل بر دو بخش قبل از اسلام (با قلم استاد ارزشمند حسن پیرنیا) و بعد از اسلام (استاد عباس اقبال آشتیانی) می باشد.

24 – کتاب شاخه زرین – جیمز فریزر
کتاب شاخه زرین (The Golden Bough) مجموعه‌ای‌ست غنی از اعتقادات مذهبی و جادویی مردم در سراسر جهان. ارزش و اهمیت ادبی شاخه زرین نیز چشمگیر است.

25 – کتاب سرگذشت فلسفه – براین مگی
سرگذشت فلسفه (The Story of Philosophy) کتابی موفق و به روز است که با یک نگاه تازه ، بیش از 2500 سال فلسفه غرب را ردیابی می کند ، از افلاطون و ارسطو در یونان باستان گرفته تا سنت آگوستین و فلسفه قرون وسطایی، عصر طلایی در فلسفه آلمانی، برتراند راسل و آلبر کامو در عصر مدرن و خیلی موارد دیگر.

26 – کتاب تاریخ بی خردی – باربارا تاکمن
باربارا تاکمن در “تاریخ بی خردی” (The March of Folly: From Troy to Vietnam) با ترکیب نمونه هایی گسترده، از تسلیم شدن غیر منطقی امپراتوری مونتزوما در سال 1520 تا حمله ژاپن به پرل هاربر، حماقت را بررسی و آن را به عنوان سیاست های غیر عاقلانه دولت ها و بر خلاف منافع آنها تعریف می کند. او در ” تاریخ بی خردی” با جزئیاتی واضح چهار نقطه عطف تعیین کننده در تاریخ را که نشان از بی خردی دارند روشن می کند.

27 – کتاب داستان اولن اشپیگل – شارل دکوستر
کتاب (La légende d’Ulenspiegel) بر اساس شخصیت تیل اولن‌شپیگل فردی رده پایین در قرن چهاردهم در آلمان است. این کتاب ماجراهای تمثیلی یک فرد به نام تیل اولن اشپیگل را دقیقا قبل و در طول شورش هلندی ها علیه حکومت اسپانیا در هلند بازگو می کند.

28 – کتاب جنایات جنگ در ویتنام – برتراند راسل
جنایات جنگی در ویتنام (War Crimes in Vietnam) کتابی از برتراند راسل، فیلسوف و نویسندهٔ بریتانیایی است.

29 – کتاب استالین – ادوارد رادزینسکی
اولین زندگی نامه استالین (Stalin) در مقیاس کامل که چیزی دارد که زندگی نامه های دیگر آن را ندارند: واقعیت ها. ادوارد رادزینسکی از دسترسی ممتاز به آرشیو مخفی روسیه برخودار شده بود، تصویری، بی رحم تر و خونریز تر از آنچه توصیف یا تصور می شود، ترسیم می کند.

30 – کتاب هنر در گذر زمان – هلن گاردنر
کتاب هنر در گذر زمان (Art Through the Ages) که به عنوان برترین متن موجود در رابطه با تاریخ هنر در نظر گرفته می شود، سال های سال است که کتاب راهنمای کامل و جامعی برای تشریح مراحل مختلف توسعه هنر در جای جای جهان بوده است.

31 – کتاب پسر ایرانی – ماری رنولت
پسر ایرانی» (The Persian Boy) اثر «ماری رنولت» آخرین سالهای زندگی اسکندر را از نگاه معشوقش، باگواس ردیابی می کند. باگوآس در زمان کودکی ربوده شد و از قضا به عنوان یک حسن نیت به داریوش پادشاه ایران فروخته شد، اما پس از اینکه ارتش مقدونیه سرزمین او را فتح کرد، به واسطه اسکندر آزاد شد. روابط او با اسکندر باعث شد، کنار او باشد و از نزدیک شاهد ماجرا.

32 – کتاب بازگشت پنهانی به شیلی – گابریل گارسیا مارکز
کتاب بازگشت پنهانی به شیلی (The Adventures of Miguel Littín) دربردارنده تجربه های حاصل از بازگشت دوباره ی کارگردان و فیلم نامه نویس مشهور اهل شیلی به زادگاهش در دوران حکومت ظالمانه و جنایتکارانه ی ژنرال پینوشه است. تجربیاتی که در قالب داستان گردآوری شده اند و زندگی و تلاش ملتی آزادی خواه را به تصویر می کشند.

33 – کتاب خلبان جنگ – آنتوان دو سنت اگزوپری
آنهایی که کودکی خود را با شازده کوچولو سر کرده‌اند، شاید دوست داشته باشند در بزرگسالی، در کتاب خلبان جنگ (Flight to Arras) دردهای بزرگسالانه‌ نویسنده را بخوانند. آنتوان دو سنت اگزوپری در این کتاب تجربه ماه ها پرواز خود را در شرح یک مأموریت هراس آور بر فراز شهر آراس در فرانسه خلاصه می کند.

34 – کتاب راهی طولانی که رفتم – اسماعیل ب آ
کتاب راهی طولانی که رفتم: خاطرات یک کودک سرباز (A Long Way Gone) جزو اولین و مهم ترین آثاری است که به شرح وقایعی می پردازد که در جنگ های امروزی دنیا رخ می دهند، به ویژه در جنگ هایی که از کودکان به عنوان کودک سرباز استفاده می شود. اسماعیل به‌ آ یکی از همین کودکان سرباز بوده.

35 – کتاب جنگ جهانی اول – رابرت گرین
کتاب جنگ جهانی اول (World War I) به تاریخ این جنگ که در سال ١٩١٤ به بهانه قتل فرانتس فردیناند ولیعهد و وارث تاج و تخت امپراتوری اتریش– مجارستان در سارایوو آغاز شد. این قتل می تونست در حد حادثه‌ای کنترل شده باقی بماند، اما چنین نشد و کشورها را یکی پس از دیگری درگیر کرد.

36 – کتاب تاریخ هنر – ارنست گامبریچ
کتاب «تاریخ هنر» (The Story of Art) اثر‌ «ارنست گامبریچ» یکی از مهم‌ترین آثار موجود در حوزه‌ تاریخ هنر است که سیر تاریخی تکامل هنر را با زبانی شیوا و قابل‌فهم روایت می‌کند.

37 – کتاب از کورش تا پهلوی – فریدریک تالبرگ
كتاب از کوروش تا پهلوی تالیف فردریک تالبرگ، اثری منحصربفرد از تاریخ کامل ایران زمین از دوره آریایی‌ها تا پایان حکومت سلسله قاجار به صورت مصور و با زبانی ساده و روان می‌باشد.

38 – کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز – بیل برایسن
کتاب «تاریخچه تقریبا همه چیز» (A Short History of Nearly Everything) نوشته بیل برایسون، تلاشی ست برای بیان مسائل پیچیده علمی به زبانی ساده. او در کتابش از طریق ماجراهای کاشفان و دانشمندان، مباحث علمی را به بحث می گذارد و سعی می کند با ایجاد جذابیت برای خواننده، او را به مسائل علمی علاقه مند کند.

39 – کتاب انقلاب سفید – محمدرضا پهلوی
انقلاب سفید (White revolution)، کتابی است که به قلم محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران نگاشته شده‌است. چاپ اول این کتاب در دی ۱۳۴۵ در پانصد هزار نسخه و ۲۰۶ صفحه در چاپخانه بانک ملی ایران صورت گرفت.

40 – کتاب رگتایم – ادگار لارنس دکتروف
کتاب رگتایم (Ragtime) در واقع حوادث دوره‌ ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۷ در نیویورک را بیان می‌کند. دوره‌ای که آمریکا وارد جنگ جهانی اول می‌شود؛

41 – کتاب تمدن اسلام و عرب – گوستاو لوبون
کتاب تمدن اسلام و عرب (The World of Islamic Civilization) به صورت کلی، با شش کتاب همراه است. باب اول از کتاب اول به توضیح جغرافیا، محصولات و ایالات و ولایات عربستان، باب دوم به مفهوم، منشا و تنوع نژاد عرب و باب پایانی به اعراب جاهلیت می‌پردازد. کتاب دوم در باب اول به حضرت محمد و ابتدای دولت اسلام و عرب اختصاص دارد و باب بعدی قرآن و باب سوم فتوحات اسلام است.کتاب سوم شامل هشت باب است. کتاب بعدی در پنج باب وکتاب پنجم به بررسی منابع علوم و اسلوب تعلیم و تحقیق، زبان، فلسفه، ادب، تاریخ، ریاضی و هیئت، علم جغرافیا، علوم طبیعی و طریقه استعمال آن، تاریخ طبیعی، طب، سبک عربی (اسلامی)، روابط اقتصادی و تجاری با اقوام مختلفه و انتشار تمدن عرب یا اسلام در اروپا و تاثیر آن در شرق و غرب می‌پردازد. در کتاب پایانی با عنوان «انحطاط تمدن» در دو باب، جانشینان عرب و تاثیر اروپاییان در مشرق و اسباب ترقی و انحطاط عرب در حالت موجوده اسلام بررسی شده است.

42 – کتاب ظهور و سقوط رایش سوم – ویلیام شایرر
کتاب ظهور و سقوط رایش سوم (The Rise and Fall of the Third Reich) مطالعه ای است پژوهشی که موضوعات مختلفی نظیر “هولوکاست”، “جنگ جهانی دوم”، “آدولف هیتلر”، و “ظهور و سقوط رایش سوم” را مورد بررسی قرار می دهد. هیچ حکومت قدرتمندی به اندازه “رایش سوم” این چنین کوهی از مدارک و شواهد را درباره تولد و ویرانی خود بر جای نگذاشته است.

43 – کتاب قرن دیکتاتورها – اولیویه گز
کتاب قرن دیکتاتورها (Le Siècle des dictateurs)، مجموعه مقالاتی است از نویسندگان مختلف درباره دیکتاتورهایی که در قرن بیستم ظهور کردند و اعصاری تاریک را در سرزمین‌های تحت سلطه‌شان و همچنین در کل تاریخ جهان رقم زدند و جهان یا مناطقی از جهان را درگیر جنگها و بحرانهای ویرانگر کردند.

44 – کتاب ایران بین دو انقلاب – یرواند آبراهامیان
کتاب ایران بین دو انقلاب (Iran Between Two Revolutions) پروفسور آبراهامیان با تاکید بر انقلاب مشروطه، سیاست های سال های 1941 تا 1953، حزب توده و انقلاب اسلامی، تاریخی سودمند از ایران نوشته است.

45 – کتاب هیتلر و نازیسم – دیک گیری
در کتاب هیتلر و نازیسم (Hitler and Nazism) دیک گیری زندگی هیتلر و اندیشه نازیسم را بررسی می‌نماید. کتاب با “گاهشمار زندگی هیتلر ” آغاز می‌شود .

46 – کتاب تو نباید بکشی – یورگن تودنهوفر
تودنهوفر در کتاب «تو نباید بکشی. صلح رویای من» (You shall not kill: my dream of peace) با بی طرفی کامل مشاهدات خود را از اتفاقات خاورمیانه نظیر جنگ سوریه، افغانستان، عراق، درگیری های مصر، لیبی و بهار عربی و همچنین توافق هسته ای ایران با کشورهای پنج به علاوه یک و بسیاری از حوادث ریز و درشت منطقه به رشته تحریر در آورده است.

47 – کتاب پس از سقوط نظام کمونیستی – زبیگنیو برژینسکی
کتاب پس از سقوط نظام کمونیستی با نام اصلی (The grand chessboard: American primary and its geostrategic inperatives) درباره بازیگران قدرت و سیاست در صفحه شطرنج جهان حرف می زند. کتابی سیاسی نوشته ژبیگنیو برژینسکی، یکی از دست‌ اندرکاران و نظریه‌ پردازان سیاست‌ های ایالات متحده در دهه‌های اخیر است. او در دوران جیمی کارتر، مشاور امنیت ملی بود و در تحولات سه دهه اخیر ایران هم نقش مستقیم داشت.

48 – کتاب جنبش های ناسیونالیستی کردی در ترکیه – رابرت السن
موضوع کتاب جنبش های ناسیونالیستی کردی در ترکیه از 1980 تا 2011 (The Kurdish nationalist movements in Turkey, 1980 to 2011) اثر رابرت السن، بررسی جنبش‌های ناسیونالیستی کردی در ترکیه، از سال 1980 به بعد است. نگارنده در این اثر به سه زمینه اثرگذار در تحکیم جنبش‌های ناسیونالیستی کردی در ترکیه در طی این دوره سی ساله پرداخته است.

49 – کتاب مهرگان – سرگذشت آب و آتش – بهار برادران
حوادث تاریخی داستان به نقل از منابع تاریخی به تصویر کشیده شده‌اند و تلاش شده، به صورت مستند و بر پایۀ تحقیقات تاریخی نوشته شوند. هر چند از آنجا که فضای سیاسی ارمنستان در این دورۀ تاریخی مبهم و منابع محدود است، برخی اتفاقات با رعایت آنچه در اغلب منابع ذکر شده، با تخیل ساخته و پرداخته شده‌اند. بخش عاشقانه‌ داستان نیز که رابطه‌ تنگاتنگی با بخش تاریخی دارد، بیشتر بر پایۀ تخیل نویسنده و با شناخت از جامعۀ ایرانی قرن ششم میلادی نگاشته شده است.

50 – کتاب آبانگان – سرگذشت آب و آتش – بهار برادران
کتاب آبانگان (سرگذشت آب و آتش) اثر بهار برادران در ادامۀ کتاب مهرگان نوشته شده و رمان عاشقانه‌ای است که حوادث آخرین سال‌های ایران باستان را روایت می‌‌کند.

51 – کتاب آذرگان – سرگذشت آب و آتش – بهار برادران
کتاب آذرگان (سرگذشت آب و آتش) نوشته‌ بهار برادران، که در ادامه‌ آبانگان نوشته شده، رمانی عاشقانه است که در دل تاریخ و حوادث آن روایت می‌شود.

52 – کتاب تاریخ جهان – ارنست گامبریچ
کتاب تاریخ جهان (A Little History of the World) نوشته ارنست گامبریج داستان بشر را از عصر حجر تا عصر اتم روایت می کند.

53 – کتاب سومریان؛ اساطیر، الهیات و آیین ها – خزعل ماجدی
کتاب سومریان؛ اساطیر، الهیات و آیین ها شجره انساب خدایان سومر را تنظیم کرده و از آن طریق به بررسی اساطیر، داستان ها و نمادهای ادبیات دینی سومر پرداخته است.

54 – کتاب توپ های ماه اوت (The Guns of August) – باربارا تاکمن
تاریخ نگار برجسته، باربارا تاکمن، در این اثر موفق و برنده جایزه پولیتزر، جانی تازه به نخستین ماه جنگ جهانی اول می بخشد: سی روز از تابستان سال 1914 که سرنوشت جنگ، قرن و درنهایت جهان امروز را تعیین کرد.

55 – کتاب تکامل زنان – اولین رید
کتاب تکامل زنان (Woman’s Evolution) به خیزش‌های آزادی‌خواهانه‌ زنان در طول تاریخ، جایگاه زن در خانواده و تاثیرگذاری او در تاریخ پرداخته شده است.

56 – کتاب مصاحبه با تاریخ – اوریانا فالاچی
کتاب مصاحبه با تاریخ (Interview with History) دربرگیرنده مصاحبه های ماندنی و و خواندنی اوریانا فالاچی با چهره های شهره جهانی است از جمله: محمدرضا پهلوی، جولیو آندره ئوتی، احمد زکی یمانی، ویلیام کولبی، اوتیس پایک، ماریو سوارش، آلوارو کونیال، سانتیاگو کاریلو، اسقف ماکاریوس.

57 – کتاب اسلحه، میکروب و فولاد – جرد دایموند
کتاب اسلحه، میکروب و فولاد (Guns, Germs, and Steel) به سرگذشت جامعه بشری از آغاز، تا سده‌های گذشته می‌پردازد و دایموند به خاطر این کتاب پرفروش برنده جایزه پولیتزر شد. او علل تسلط و استعمارگری اروپاییان و آسیاییان نسبت به سایر جوامع را بررسی می‌کند و ریشه‌های آن را در ماقبل تاریخ تا کنون می‌یابد.

58 – کتاب مسیحیت در ایران تا صدر اسلام – سعید نفیسی
کتاب با اشاره‌ای به نخستین نشانه‌های مسیحیت در ایران و نخستین کلیساهای آن‌ها در ایران آغاز می‌شود و …

59 – کتاب تاریخ تمدن ایران ساسانی – سعید نفیسی
کتاب تاریخ تمدن ایران ساسانی اثر استاد سعید نفیسی، یکی از ارزشمندترین کتب پیرامون بازشناسی تاریخ ساسانی است. با طبقات مردم و نوع زندگی روزمره توده مردم آغاز ، سپس مذاهب ایرانی دوره ساسانی ، اعم از دین رایج زرتشتی، در کنار ادیان مانوی، مزدکی، مسیحی و بودایی بازگو شده و جشن‌های ایرانی، صنایع، هنر و معماری دوره ساسانی، و سپس کتاب با رویدادهای پیش آمده از قبیل جنگ‌ها و مناسبات سیاسی و مذهبی پادشاهان ساسانی به پایان می‌رسد.

60 – کتاب تهران قدیم – سعید نفیسی
کتاب تهران قدیم با نام کامل گفتگوی خانوادگی درباره تهران قدیم اثری مصور و قدیمی، چاپ سال ۱۳۵۳ خورشیدی است. کتاب فوق اثری مصور دربردارنده تصاویر بسیار جالب و قدیمی از شهر تهران می‌باشد. که به صورت روایی و داستانی تنظیم شده است.

61 – کتاب بابک خرم دین دلاور آذربایجان – سعید نفیسی
کتاب بابک خرم دین دلاور آذربایجان نوشته‌ سعید نفیسی کامل‌ترین اثر پژوهشی دربارۀ رهبر مبارزات خرم‌دینان است که بر علیه خلفای عباسی جنگ‌های بسیاری داشت.

62 – کتاب تاریخ تمدن – ویل دورانت
نوشتن مجموعه تاریخ تمدن (Story of Civilization) بیش از چهار دهه به طول انجامیده است و دارای چهار میلیون کلمه در نزدیک به 10000 صفحه، است.

63 – کتاب مجمع الجزایر گولاگ – الکساندر سولژنتیسین
کتاب مجمع الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago) مجموعه تحقیقات آلکساندر سولژنیتسین دربارهٔ رژِیم سرکوب‌کننده شوروی در سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۵۶ می‌باشد.

64 – کتاب تاریخ تئاتر (history of theater) – ویل دورانت
کتاب تاریخ تئاتر به روایت ویل دورانت کتابی است هنری در زمینه تئاتر که در آن به تاریخچه تئاتر در غرب پرداخته است. تئاتر در یونان باستان، روم رواقی، ظهور مسیحیت و نمایش در قرون وسطی، رنسانس و آغاز نمایش‌نامه‌نویسی جدید، تئاتر در اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، و آلمان بخش هایی از مباحث این کتاب هستند.در بخشی از کتاب به اختصار به تاریخچه تئاتر در برخی کشورهای آسیایی مانند: مصر و الجزایر، ترکیه، هند و چین، ژاپن و ایران نیز اشاره شده است.

65 – کتاب تاریخ فلسفه – ویل دورانت
کتاب تاریخ فلسفه (The story of philosophy) اثر “ویل دورانت” روایتی درخشان و مختصر از زندگی و اندیشه های فیلسوفان بزرگ – افلاطون، ارسطو، بیکن، اسپینوزا، ولتر، کانت، شوپنهاور، اسپنسر، نیچه، برگسون، کروس، راسل، سانتایانا و جیمز را بیان می کند.

66 – کتاب اختناق ایران – مورگان شوستر
کتاب اختناق ایران (The Strangling Of Persia) شامل روایتی شخصی و شرح دست اول وی از دخالت آمریکا در شکل گیری ایران مدرن است. این یک کار جذاب است و کاملا برای همه کسانی که به تاریخ ایران علاقه مند هستند توصیه می شود.

67 – مجموعه شش جلدی تاریخ ایران – عبدالحسین زرین کوب
مجموعه جیبی شش جلدی تاریخ ایران یکی از آخرین نوشته های استاد دکتر عبدالحسین زرین کوب می باشد که به صورت کوتاه و خلاصه به بررسی تاریخ ایران می پردازد. این مقاله تاریخ ایران را استادانه و موجز و خواندنی از دوران داستان (پیش از دوران باستان) تا پایان دوران پهلوی روایت می کند و توسط دکتر روزبه زرین کوب (برادرزاده ایشان) ویرایش شده است. این مجموعه از کتاب قطور تاریخ ایشان خلاصه نشده بلکه خود نوشته ای جداگونه است که استاد در اواخر عمر خود به سفارش انتشارات زرین و سیمین نگاشته است. 


68 – کتاب تصوف ایرانی در منظر تاریخی آن – عبدالحسین زرین کوب
کتاب تصوف ایرانی در منظر تاریخی آن (Persian sufism in its Historical perspective) نوشته‌ عبدالحسین زرین کوب، دربردارنده‌ مطالبی شگفت‌انگیز و جذاب درباره‌ تصوف و عرفان در تاریخ ایران از آغاز تا دهه‌ 40 است.

69 – کتاب تاريخ ايران بعد از اسلام – عبدالحسین زرین کوب
کتاب تاریخ ایران بعد از اسلام تحقیقی است از تاریخ ایران در دو سه قرن نخستین اسلامی، از فروپاشی ساسانیان و فتح ایران به دست مسلمانان تا ظهور نخستین دولت‌های مستقل و نیمه مستقل ایرانی (طاهریان و صفاریان) که به تصریح مولف “تلفیقی است از تاریخ ترکیبی و تاریخ تحلیلی ایران در دوره اسلامی. کتاب از 10بخش تشکیل شده است

70 – کتاب ایران از آغاز تا اسلام – رومن گیرشمن
کتاب «ایران از آغاز تا اسلام» (L’Iran des origines al’Islam) شرح زندگی و تمدن مردمی است که از روزگار بسیار کهن تا آغاز اسلام در سرزمین ایران زیسته‌اند.مولف در این کتاب کوشیده است که گذشته ایران را از حدود پانزده هزار سال قبل از مسیح تا حمله عرب شرح دهد.

71 – کتاب جستجو در تصوف ایران – عبدالحسین زرین کوب
کتاب جستجو در تصوف ایران، در زمینه تاریخ تصوف ایران و شرح احوال صوفیان این دیار به نگارش درآمده است. کتاب دنباله جستجو در تصوف ایران، که متمم کتاب جستجو در تصوف ایران است – به بخش‌های متأخرتری از تصوف در ایران پرداخته است.

72 – کتاب بامداد اسلام – عبدالحسین زرین کوب
عبدالحسین زرین کوب در این کتاب با بررسی متون تاریخی دست اول و منابع معاصر ابتدا به بررسی وضعیت عربستان به خصوص مکه از منظر موقعیت جغرافیایی و بازرگانی آن« و همچنین از منظر ساختار های سیاسی و اجتماعی در دوران قبل از تولد حضرت محمد(ص) و بعد از تولد ایشان پرداخته و سپس به طور نسبتا خلاصه به شرح تاریخ اسلام پس از وفات حضرت محمد(ص) تا پایان دولت امویان پرداخته است.

73 – کتاب تاریخ ایران کمبریج – ویلیام بین فیشر 
کتاب تاریخ ایران کمبریج علاوه براین‌که به اوضاع تاریخ سیاسی ایران پرداخته، به تاثیری که تمدن و هنر ایرانی روی سایر تمدن‌های جهان گذاشته هم تاکید دارد. هم‌چنین به موازات ‌بررسی اوضاع جغرافیایی و بوم شناسی، توجه ویژه‌ای به جنبه‌های مذهبی، فلسفی، اقتصادی، علمی و هنری هم دارد.

74 – کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران – عبدالعظیم رضائی
«تاریخ ده هزار ساله ایران» را می‌توان همچون دایره‌المعارف جامعی درباره تاریخ، جغرافیا، سیاست، ادیان، عرفان، ادبیات و هنر ایران زمین دانست که عبدالعظیم رضائی تاریخ سیاسی و فرهنگی ایران را از سپیده دم تاریخ تا روزگار معاصر پی می‌گیرد و زمینه‌ای فراهم می‌آورد تا خواننده نمایی یکپارچه از دوره‌های تاریخ ایران به‌دست بیاورد و با حوادثی آشنا شود که بر این سرزمین گذشته است.

75 – کتاب تاریخ پوشاک جهان – سجین بینگام فلیس تورتورا
درکتاب تاریخ پوشاک جهان تاریخ مد و لباس در دوران باستان (Clothing and dress — History) شما با پوشش انسان های اولیه و همچنین ظهور مد و لباس در تمدن سومر .تمدن مصر باستان . تمدن ایران باستان . مادها . هخامنشی . اشکانیان . ساسانیان .هیتی ها .کنعانیان . عبرانیان .تمدن یونان باستان . امئراطوری روم .هند باستان . چین باستان . تمدن مایاها بطور جامع و مفید و مختصر اشنا می شوید …

76 – کتاب کوروش بزرگ – ژرار ایسرائل
کتاب کوروش بزرگ (Cyrus le Grand) نوشته ژرار ایسرائل ( 1928)، تاریخ‌نگار فرانسوی است.

77 – کتاب تاریخ طبری – محمد بن جریر طبری
کتاب تاریخ الرسل و الملوک (History of the Prophets and Kings) یا تاریخ الامم والملوک معروف به تاریخ طبری، کتابی است به زبان عربی که توسط محمد بن جریر طبری تاریخ‌نگار و محقق مسلمان در اواخر سده سوم پس از هجرت به رشته تحریر درآمده‌است.

78 – کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون – میکا والتاری
کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون (The Egyptian) یکی از بهترین و دقیق‌ترین آثار مربوط به مصر باستان است و شما با خواندن این رمان صرفاً داستان زندگی یک پزشک نابغه را پیگیری نمی‌کنید بلکه با زندگی مردم در آن ایام نیز آشنا می‌شوید.

79 – کتاب ترک ها در تاریخ جهان – کارتر وان فیندلی
فیندلی با زبانی روشن و جذاب به روایت سرگذشت تاریخی ترک ها و روند پراکنش آن ها از خاستگاه تاریخی شان در آسیای مرکزی به دیگر سرزمین هایی که اکنون در آن ها می زیند، پرداخته است. این روایت، با مرور وضعیت ترکان پیش از تاریخ و نخستین امپراتوری های برپاشده به دست آن ها آغاز می شود و تا دوران معاصر و تشکیل جمهوری ترکیه و استقلال جمهوری های ترک زبان شوروی پیشین تداوم می یابد.

80 – کتاب کتابخانه پاریس – جنت اسکسلین چارلز
کتاب کتابخانه پاریس (The Paris Library÷) اثر جنت اسکسلین چارلز براساس داستانی واقعی درباره کتابخانه آمریکایی پاریس در جنگ جهانی دوم و درباره‌ زن جوانی است که در طول جنگ جهانی دوم در کتابخانه‌ آمریکایی پاریس کار می‌کند و در حالی که با یک دختر جوان یهودی دوستی نزدیکی برقرار می‌کند، در جنبش مقاومت شرکت می‌کند. کتابخانه پاریس رمانی زیبا و عمیقا اثرگذار است .

81 – کتاب بادبادک‌ ها – : رومن گاری
کتاب بادبادک‌ها (The kites) رمانی تاریخی است که به حماسه‌سازی مردمانی عادی و گمنام اشاره می‌کند. بادبادک‌ها نوشته رومن گاری، دیپلمات و نویسنده توانمند فرانسوی است؛ رومن گاری در سال ۱۹۳۸ به نیروی هوایی فرانسه ملحق شد و پس از اشغال فرانسه توسط آلمان نازی به حکومت فرانسه آزاد به رهبری شارل دوگل پیوست. رومن گاری در عملیات نورماندی شرکت کرده و بیشتر وقایع رمان بادبادک‌ها در کلری که یکی از روستاهای نورماندی است اتفاق می‌افتد.

82 – کتاب قربانی – کورتزیو مالاپارته
قربانی (Kaputt) رمان تاریخی کورتزیو مالاپارته، داستانی است واقعی که حاصل مشاهدات مستقیم نویسنده از جبهه نیروهای متحدین و قلمروی تحت تسلط آن‌ها در جنگ جهانی دوم است. قربانی، خوانندگانش را با صحنه‌های دلهره‌‌آوری مات و مبهوت می‌کند. توصیفات اندوهناک از گتوها، خشونت جوخه‌های مرگ، غم ساکنان پناهگاه‌ها، خودکشی سربازان در جبهه‌های شمالی و سرکوب خشونت‌بار مخالفان در جای جای کتاب، نمایان می‌شود.

83 – کتاب سمرقند – امین معلوف
رمان تاریخی سمرقند (Samarkand) اثر امین معلوف است. او در این داستان از برخی شخصیت‌ها و جریان‌های اجتماعی و تاریخی ایران صحبت می‌کند. در ابتدا از حکومت سلجوقیان می‌گوید و فعالیت‌های سیاسی حسن صباح، رهبر شیعیان اسماعیلی که عملیات تروریستی میهن‌پرستانه‌ای انجام می‌دادند. و بخش دیگر به تاریخ معاصر ایران، انقلاب مشروطه، قتل ناصرالدین شاه قاجار و فداکاری‌های مردم تبریز اختصاص دارد.

84 – کتاب پاچینکو – مین جین لی
پاچینکو (Pachinko) نوشته مین جین لی، روایتگر زندگی چهل نسل از خانواده‌ مهاجر و فقیر کره‌ای است. ژاپن در اوایل قرن بیستم بر کره جنوبی مسلط شد و تراژدی‌های فراوانی را رقم زد. پاچینکو داستانی غمگین و پر فراز ونشیب به حساب می‌آید.

85 – کتاب ستون‌های زمین (The Pillars of the Earth) – کن فالت
آنچه «ستون‌های زمین» را منحصر به فرد می کند، مهارت کن فالت است که انگلستان قرون وسطی را با تمام جزییات بازسازی کرده است. جنگل‌ها، شهرهای محصور شده، قلعه‌ها و صومعه‌ها در این کتاب به منظره‌ای آشنا تبدیل می‌شوند. در برابر این پس‌زمینه‌ غنی و پیچیده و در هم تنیده، مملو از ویرانی‌های جنگ و ریتم‌ زندگی روزمره، داستان‌سرای چیره‌دست خواننده را به‌طور مقاومت‌ناپذیری به زندگی‌های در هم تنیده‌ شخصیت‌هایش می‌کشاند؛ به رویاها، تلاش‌ها و عشق‌هایشان …

86 – کتاب تمام نورهایی که نمی‌توانیم ببینیم – آنتونی دوئر
کتاب تمام نورهایی که نمی‌توانیم ببینیم (All the Light We Cannot See) اثر آنتونی دوئر است. ماری لور دوازده ساله در پاریس و نزدیکی موزه‌ تاریخ طبیعی، جایی که پدرش در آنجا مشغول به کار است، زندگی می‌کند. نازی‌ها پاریس را اشغال می‌کنند و پدر و دختر به قلعه‌ محصور شده‌ سنت مالو می‌گریزند، جایی که عموی بزرگ ماری در خانه‌ای کنار دریا زندگی می‌کند. آن‌ها با خود چیزی به همراه دارند که ممکن است با ارزش‌ترین و خطرناک‌ترین جواهرات موزه باشد…

87 – کتاب بر باد رفته – مارگارت میچل
رمان‌های زیادی درباره‌ جنگ داخلی و عواقب آن نوشته شده است. هیچ کدام خواننده‌ها را به اندازه‌ «بر باد رفته» (Gone with the Wind) رمانی حماسی عاشقانه و جنگی، به مزارع و شهرهای سوزان جنوب آمریکا نمی‌برد. نویسنده صحنه‌های دلهره‌آور و پرتره‌های هیجان‌انگیز شخصیت‌ها را به قدری زنده خلق می‌کند که کلمات آن را به یاد می‌آوریم و ترس و گرسنگی آن‌ها را تا آخر عمر احساس می‌کنیم.

88 – کتاب جنگ و صلح – لیو تولستوی
«جنگ و صلح» (War and Peace) به طور گسترده بر حمله‌ ناپلئون به روسیه در سال ۱۸۱۲ تمرکز دارد و سه تا از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های ادبیات را دنبال می‌کند؛ پیر بزوخوف، پسر نامشروع یک کنت که برای میراث خود می‌جنگد و آرزوهایی در سر دارد. شاهزاده آندری بولکونسکی که خانواده‌ خود را پشت سر می‌گذارد تا در جنگ با ناپلئون بجنگد، و ناتاشا روستوف، دختر جوان زیبای یک نجیب‌زاده که هر دوی این مردها را مجذوب خود می‌کند.

89 – کتاب داستان دو شهر – چارلز دیکنز
داستان دو شهر (A tale of two cities) رمانی از چارلز دیکنز که در سال ۱۸۵۹ منتشر شد. داستان در اواخر قرن هجدهم در پس‌زمینه‌ انقلاب فرانسه اتفاق می‌افتد. اگرچه دیکنز از تاریخ توماس کارلایل، انقلاب فرانسه، برای داستان گسترده‌ خود از لندن و پاریس انقلابی وام گرفته است، ولی بیشتر به درام ماجرا می‌پردازد تا اینکه پایبند حقیقت واقعی باشد.

90 – کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن آزتک، اینکا و مایا – الیزابت باکودانو 
کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن آزتک، اینکا و مایا، به معرفی اقوامی ‌از سرخپوستان آمریکایی اختصاص دارد. این کتاب مصور، برای نوجوانان و با زبانی روان و ساده نگاشته شده است.

91 – کتاب ستاره‌ها را بشمار – لوییس لوری
در رمان تاریخی «ستاره‌ها را بشمار» (Number the Stars) ما از نگاه آنماری ده ساله، شاهد هستیم که «حذب مقاومت دانمارکی» تقریبا کل جمعیت یهودی دانمارک را به صورت غیر قانونی و از طریق دریا به سوئد می‌ فرستد.

92 – کتاب تاریخ فلسفه راتلج  – نویسندگان
کتاب تاریخ فلسفه راتلج در 10 جلد منتشر شده است، مهم‌ترين ويژگی اين مجموعه نوشته شدنش توسط متفکران متخصص در حوزه‌های فلسفی گوناگون است. این اثر نویسنگان مختلفی دارد از جمله: کریستوفر چارلز ویستن تیلور یا سی. سی. تایلور، رابرت سی سولومون، ریچارد کرنی، استوارت جی، جان کنفیل، سی. ال. تن، استوارت براون، جان مارنبون، دیوید فورلی. …


93 – کتاب ایلیاد – هومر
«ایلیاد، داستان جنگی ده ساله که میان یونانیان و ترواییان درگرفت، حماسه دلاوری‌های پهلوانان دو قوم و گنجینه افسانه‌ها و اساطیر باستانی است. این حماسه، در کنار ادیسه و انه‌اید نامورترین و مهم‌ترین اساطیر جهان یونانی – رومی به شمار می‌آید.

94 – کتاب خواجه تاجدار – ژان گور
کتاب خواجه تاجدار (xacg shah) نوشته‌ ژان گور، رمانی تاریخی درباره‌ آقامحمدخان قاجار است.

95 –  کتاب شاهنامه –  فردوسی
کتاب شاهنامه فردوسی (Shahnameh)، اثری است منظوم، ، جزء بزرگ‌ترین حماسه‌های جهان، مهم‌ترین نامهٔ اندیشهٔ سیاسی ایران‌ شهری در دورهٔ اسلامی، شاهکار حماسی زبان فارسی و حماسهٔ ملی ایرانیان و نیز بزرگ‌ترین سند هویت ایشان است.

96 – کتاب جاسوس – پائولو کوئیلو
کتاب جاسوس (The Spy) رمانی تاریخی از پائولو کوئلیو است. این رمان به زندگی زنی هلندی-آلمانی به نام ماتا هاری می‌پردازد که در جنگ جهانی اول به جرم جاسوسی برای آلمان توسط نیروهای فرانسه دستگیر شد.

97 – کتاب آن سوی رودخانه، زیر درختان – ارنست همینگوی
کتاب آن سوی رودخانه، زیر درختان (Across the River and into the Trees) اثری از ارنست همینگوی است. همینگوی در این کتاب راوی فرازونشیب‌های زندگیِ ریچارد کانتول، سرهنگ جنگ‌زده‌ آمریکایی است که در ونیز روزگار می‌گذراند.

98 – کتاب دکتر ژیواگو – بوریس پاسترناک
رمان عاشقانه دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago)، داستان زندگی مردی در هیاهوی ماجراهای پس از انقلاب و در حین جنگ روسیه و عواقب آن بر خانواده ای بورژوا و ثروتمند می پردازد.

99 – کتاب حیاط شیطان – ایوو آندریچ
حیاط شیطان (Devil’s yard) نام زندانی در قلب استانبول است که به سبب وحشتی که بر دل‌ها مستولی می‌کند، بدین نام شهرت یافته. در این رمان جذاب، وقایع تاریخی و اجتماعی مربوط به دوران عثمانی‌ها به شیوه‌ای متفاوت بازگو می‌شود.

100 – کتاب دن آرام – میخائیل شولوخف
کتاب دن آرام (And Quiet Flows the Don) که یکی از شاهکارهای ادبی قرن بیستم به شمار می‌رود، درباره‌ زندگی کازاک‌ها یا همان قزاق‌های روسیه در کشاکش بحرانی جنگ جهانی است. شولوخف در این اثر زندگی مرد جوانی را روایت می‌کند که جنگ و عشق تمام ابعاد زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار داده است.

101 – کتاب رکسانه و اسکندر – جوآن کریسپی
کتاب رکسانه و اسکندر (Roxane und Alexander) داستانی تاریخی و عاشقانه به قلم جوآن کریسپی، نویسنده‌ سرشناس آلمانی است. که داستان خواندنی، زندگی اسکندر مقدونی، حاکم قدرقدرت دنیای باستان را از زبان همسرش، رکسانه، روایت کرده است.

102 – کتاب خاطراتی از یک امپراتور – رالف کورن گولد
در کتاب خاطراتی از یک امپراتور (Robespierre) که رمانی تاریخی است، مخاطب وقایعی خواهید بود که در یکی از حساس‌ترین برهه‌های زندگی ناپلئون بناپارت، امپراتور شهیر فرانسه، حادث شدند.

103 – کتاب خالکوب آشویتس – هدر موریس
هدر موریس در کتاب خالکوب آشویتس (The tattooist of Auschwitz) داستان زندگی مردی به‌نام لالی را روایت می‌کند که در زندان مسئولیت خالکوبی اطلاعات شناسایی بر روی بدن زندانیان را بر عهده دارد. لالی از خلال این شغل با کسی ملاقات می‌کند که دیدارشان با یکدیگر زمینه‌ساز عشقی پرحرارت می‌شود.

104 – کتاب تاراس بولبا – نیکلای گوگول
کتاب تاراس بولبا (Taras Bulba) رمانی تاریخی – رمانتیک به قلم نیکلای گوگول است و قصه‌ قزاقی جنگجو به همراه دو پسرش را تعریف می‌کند که به خاطر سنت‌های جنگجویانه‌شان و بی‌عدالتی‌هایی که فکر می‌کردند در حقشان شده است، به نبرد با نیروهای لهستانی می‌روند.

105 – کتاب نیمی از خورشید زرد – چیماماندا انگوزی آدیشی
چیماماندا انگوزی آدیشی در کتاب نیمی از خورشید زرد یا نیمه‌ یک خورشید طلایی (Half of a Yellow Sun)، لحظه ای سرنوشت ساز در تاریخ مدرن آفریقا را روایت می کند. داستان زندگی چند دوست را در قلب آشوب‌های دهه‌ شصت و جنگ‌های داخلی در نیجریه را روایت می کند.

106 – کتاب مادر – ماکسیم گورکی
کتاب مادر (Mother) نوشته ماکسیم گورکی، روایتی ماهرانه و تحسین‌برانگیز از مبارزات کارگری در قرن نوزدهم میلادی است.

107 – کتاب در جبهه‌ غرب خبری نیست – اریش ماریا رمارک
اریش ماریا رمارک در کتاب در جبهه‌ غرب خبری نیست (Im Westen nichts Neues) شما را به جنگ جهانی اول می‌برد تا از پشت جبهه‌های نبرد، شاهد تلخ‌ترین تراژدی‌های تاریخ باشید.

108 – کتاب جنگ – لویی فردینان سلین
رمان جنگ (Guerre) هم گزارش است و هم رمان و ماجرایش در زمان جنگ جهانی اول می‌گذرد و به‌طور خاص در مورد جراحت نویسنده و عوارض آن است.

109 – کتاب وزارت درد – دوبراوکا اوگرشیچ
کتاب وزارت درد (The Ministry of Pain) اثر دوبراوکا اوگرشیچ داستان زنی است که از کشور جنگ‌زده‌اش می‌گریزد تا زندگی بهتری داشته باشد. اما رنج سرزمینش هرگز او را رها نمی‌کند. او از کشوری آمده که حالا نیست شده و زبانی را تدریس می‌کند که درواقع دیگر وجود ندارد. یوگوسلاوی.

110 – کتاب دزیره – آن ماری سلینکو
کتاب دزیره (Desiree) اثر آن ماری سلینکو براساس داستان زندگی دزیره کلاری ملکه‌‌ سوئد به رشته تحریر درآمده. روایتی خواندنی از ماجرای عاشقانه و پرفرازونشیب ناپلئون بناپارت با دزیره کلاری، یکی از معشوقه‌های اوست که بعدها ملکه‌ سوئد شد.

111 – کتاب ماه دل انگیز مه – جیمز جونز
کتاب ماه دل انگیز مه (The Merry Month of May) نوشته‌ جیمز رامون جونز، رمانی مستند و واقعی است که داستان آن در دل حوادث سال 1968 فرانسه اتفاق می‌افتد.

112 – کتاب آیوانهو – سر والتر اسکات
کتاب آیوانهو (Ivanhoe) اثر سر والتر اسکات، شما را راهی یک سفر سریع به جهان شگفت‌آور ادبیات تاریخی می کند و با شوالیه‌های دلاور عصر جنگ‌های صلیبی آشنا می کند!

113 – کتاب کد رز – کیت کوئین
کیت کوئین در کتاب کد رز (The Rose Code) شما را به روزهای پرتب‌و‌تاب جنگ جهانی دوم می‌برد. «اوزلا»، «مب» و «بث» قهرمانان شجاع این رمان هستند که وظیفه‌ رمزگشایی از کدهای آلمانی‌ها را به عهده دارند.

114 – کتاب سقوط فرشتگان – تریسی شوالیه
تریسی شوالیه در کتاب سقوط فرشتگان (Falling Angels) تصویری روشن، هنرمندانه و واضح از دوران (گذار از جامعه سنتی به مدرن انگلستان) ترسیم می‌کند و به‌خوبی این بخش از تاریخ انگلستان را پیش چشمتان به تصویر می‌کشد.

115 – دو قرن سکوت – عبدالحسین زرین‌کوب
کتاب دو قرن سکوت بررسی و تحقیقی است درباره وقایع سیاسی و اجتماعی ایران از ورود اسلام به ایران تا تشکیل حکومت طاهریان.

116 – کتاب غرش طوفان – الکساندر دوما
رمان غرش طوفان (The Queen’s Necklace) -اثری بلندآوازه که حوادث آن در دوران منتهی به انقلاب فرانسه رخ می‌دهد- یکی از شناخته‌شده‌ترین عناوین داستانی الکساندر دوما، است.

117 – کتاب طلسم – والتر اسکات، کلاید نهرنز
اثری که شما را به گذشته‌های دور می‌برد تا شاهد یکی از مشهورترین جنگ‌های دینی باشید. سر والتر اسکات در کتاب طلسم (The Talisman)، تخیل را با واقعیت درآمیخته تا جلوه‌‌های متفاوتی از جنگ‌های صلیبی را به شما نشان بدهد.

118 – کتاب تاریخ جهان – فیلیپه فرناندس آرمستو
کتاب « تاریخ جهان » روایتی کاملا جامع از جهان، از آغاز بشر تا به امروز، ارائه می دهد. باید گفت همه جنبه های متن از روایت فوق العاده واضح که همیشه اصل مطلب را را منسجم روایت می کند برخور دار است.

119 – کتاب چیزهای کوچکی مثل اینها – کلر کیگن
کتاب چیزهای کوچکی مثل اینها (Small Things Like These) یک رمان تاریخی است که به یک رویداد واقعی در ایرلند می‌پردازد و از حقیقت پنهان در رخت‌شوی‌خانه‌ مگدالن سخن می‌گوید.

120 – کتاب خزه – هربر لوپوریه
خاطره‌ جنگ جهانی برای کسانی که آن را تجربه کرده‌اند فاجعه‌بار بوده است. هربر لوپوریه در کتاب خزه (La Mue) قصه این ناکامی‌ها و رنج‌های انسانی را از نگاه مردی فرانسوی در دوران اشغال فرانسه توسط آلمان نازی به تصویر می‌کشد.

121 – کتاب تاریخ ملل – پیتر فورداتو
در کتاب تاریخ ملل: چگونه هویت ملت ها شکل گرفت، (Histories of Nations: How Their Identities Were Forged) بیست و هشت نویسنده و دانشمند مختلف از سراسر جهان مشارکت می کنند و روایات جذاب و اغلب پرشوری از تاریخ ملت خود ارائه می دهند.

122 – کتاب ترانزیت – آنا زگرس
کتاب ترانزیت (Transit) روایت آنا زگرس از وحشت فراگیر اوایل جنگ‌جهانی دوم در اروپا است. ترس از فاشیسم و رنج انتظار، تجربه‌ یکی از هزاران نفری است که در انتظار یافتن راهی برای فرار از فرانسه‌ اشغال‌شده هستند. داستانی که تحت‌تأثیر تجربه‌ خود نویسنده شکل گرفته و تبدیل به یکی از هیجان‌انگیزترین رمان‌های سیاسی آلمانی شده است.

123 – کتاب شن‌های زمان – سیدنی شلدون
کتاب شن‌های زمان (The Sands of Time) رمانی‌ست هیجان‌انگیز و پر از شخصیت‌های رنگارنگ. با پس‌زمینه‌های جذابی مانند ماجراهای عاشقانه، درگیری بین ملی‌گرایان باسک و دولت سرکوبگر اسپانیا پس از ژنرال فرانکو و صومعه‌ کاتولیک.

124 – کتاب وداع با اسلحه – ارنست همینگوی
کتاب وداع با اسلحه (A Farewell to Arms)، اثر ماندگار ارنست همینگوی، ماجرای زن و مردی جوان را برایتان روایت می‌کند که هر دو در بحبوحه‌ جنگ مشغول فعالیت برای جبهه‌ ایتالیا هستند تا این‌که عشق میان آن‌ها، مسیر زندگی‌شان را برای همیشه دگرگون می‌کند.

125 – کتاب صومعه پارما – استاندال
کتاب صومعه پارما (The Charterhouse of Parma) از شاهکارهای مسلم ادبیات قرن نوزدهم، روایتگر داستان زندگی اشراف‌زاده‌ای ایتالیایی در قرن نوزدهم است که تصمیم می‌گیرد به ارتش ناپلئون بپیوندد و در صف سربازان او با دشمنان مبارزه کند…

126 – کتاب باغ‌های تسلا – پریسا رضا
داستانی عاشقانه که شما را با خود به آخرین روزهای قرن سیزدهم خورشیدی می‌برد. کتاب باغ‌های تسلا (Les Jardins De Consolation) داستان خانواده‌ای را برایتان روایت می‌کند که در یکی از آشفته‌ترین دوران تاریخی ایران می‌زیستند. پریسا رضا در این کتاب تصویری از جامعه‌ ایران بین دو کودتای سوم اسفند 1299 و 28 مرداد 1332 را به نمایش گذاشته است. اثر حاضر توانسته جوایزی از جمله: کلر و فرانس ماری را از آن خود کند.

127 – کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد – دیوید فرامکین
کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد: فروپاشی امپراطوری عثمانی و شکل گیری خاورمیانه معاصر (A Peace to End All Peace: The Fall of the Ottoman Empire and the Creation of the Modern Middle East) روایت فروپاشی امپراتوری عثمانی و شکل‌گیری خاورمیانه‌ معاصر است. روایت وقایعی که در جنگ جهانی اول رخ داد و باعث تغییرات اساسی در خاورمیانه شد. که این وقایع دست در دست هم داده‌‌اند تا خاورمیانه امروزی شکل بگیرد؛ خاورمیانه‌ای که همیشه در جنگ است.

128 – کتاب جنگ های صلیبی به روایت اعراب – مگی بروکس
امین معلوف آثار تعدادی از مورخان معاصر عرب پبرامون “جنگ های صلیبی”، و شاهدان عینی را الک کرده و کتاب جنگ های صلیبی (Les Croisades vues par les Arabes) را نوشته است. او داستان های آنان را به سبک زنده و مجذوب خود بازگو می کند.

129 – کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند – چارلز مسنجر
کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند (Wars That Changed The World) اثر چارلز مسنجر که حدود 25 جنگ بزرگ دنیا را که از سال 341 پیش از میلاد شروع می شوند را در این کتاب گردآوری کرده است. از جمله: جنگ های اسکندر، جنگ داخلی روم، جنگ مغول ها در چین، سقوط قسطنطنیه، جنگ های صلیبی، فتح مکزیک به دست اسپانیایی ها، فتح هند به دست بابر، جنگ داخلی ژاپن، جنگ 30 ساله اروپا، جنگ های استقلال آمریکا و … پیش می آید.

130 – کتاب فرزند نیل – هاوارد فاست
کتاب فرزند نیل (Moses: Prince of Egypt) سرگذشت کودکی تا آغاز بعثت حضرت موسی (ع) را به تصویر می کشد.

131 – کتاب باران سیاه – ماسوجی ایبوسه
کتاب باران سیاه (Black Rain) داستانی تاریخی در باب فاجعه‌ حمله‌ اتمی هیروشیماست؛ فاجعه‌ای که زوایای دردناک آن، در هیچ اثری به روشنیِ اثر پیش رو واکاوی نگشته است…

132 – کتاب تاریخ سیاسی جهان – جاناتان هولسگ
کتاب تاریخ سیاسی جهان (A Political History of the World) اثر جاناتان هولسگ تاریخچه سه هزار ساله جهان که علل جنگ و جستجوی صلح (از مصر باستان تا سلسله هان ، پاکس رومانا تا ظهور اسلام ، صلح وستفالیا تا ایجاد سازمان ملل متحد) را بررسی می کند.

133 – کتاب دختری در تبعید – اسماعیل کاداره
داستانی از رنج‌ها و مشقت‌های مردم، به‌ویژه زنان آلبانی، در دوران حکومت انور خوجه؛ کتاب دختری در تبعید (A Girl in Exile) نوشته‌ اسماعیل کاداره، اگرچه در دورانی نوشته شده که حکومت خوجه به پایان رسیده بود، اما روایت آن روزها در جای‌جای این رمان نشان از زخم‌هایی دارد که مردم یک کشور حتی در دوران پس از دیکتاتوری نیز با خود حمل می‌کنند.

134 – کتاب تاریخ جهان – کریس هارمن
کتاب ارزشمند تاریخ جهان (A People’s History of the World)، اثر کریس هارمن، از اولین جوامع انسانی گرفته تا امپراتوری روم، از قرون وسطی تا عصر روشنگری، و از انقلاب صنعتی تا پایان سده بیستم، تاریخ و سرگذشت نژاد بشر را به شکلی جامع و دقیق به تصویر می کشد.

135 – کتاب دختر مغول – کالین فالکنر
کتاب دختر مغول (Silk Road) رمان تاریخی است که در بستر امپراتوری مغولِ سده‌ سیزدهم میلادی و هفتم هجری قمری، روایت می‌شود. کالین فالکنر در این کتاب سه شخصیت اصلی خلق کرده: شوالیه‌ای مسیحی که احساس گناه می‌کند، مرد مقدس متعصب و خشنی که می‌خواهد به هر طریقی دین مسیحیت را تبلیغ کند و شاهزاده خانم مغول دلبری که خود دل در گرو شوالیه‌ مسیحی دارد.

136 – کتاب فصل تاریکی – لئونورا میانو
لئونورا میانو در کتاب فصل تاریکی (La Saison de l’ombre)، سرگذشت یک قبیله‌ آفریقایی را برایتان روایت می‌کند که ناگهان برخی از اعضای آن در جریان یک آتش‌سوزی ناپدید می‌شوند، اما به‌تدریج، راز گم شدن آن‌ها برملا می‌گردد!

137 – کتاب ستوان من – دانیل گرانین
دانیل گرانین در کتاب ستوان من(My Lieutenant)، تصویری ناشناخته و ترسناک از جنگ‌جهانی دوم به‌دست می‌دهد که مورخان روسی و آلمانی قادر به ثبت آن نبوده‌اند.

138 – کتاب تاریخ جنگهای صلیبی – استیون رانسیمان
کتاب تاریخ جنگهای صلیبی (A History Of The Crusades) – (سه جلدی) یکی از بزرگترین کتاب های تاریخی است. این کتاب با دایره ی اطلاعات کافی، انگیزه ها و دلایل جنگ های صلیبی اعم از مذهبی و غیرمذهبی و عوامل درگیر در آن را با جزئیات ارائه می دهد.

139 – کتاب تاریخ اندیشه های دینی – میرچا الیاده
کتاب تاریخ اندیشه های دینی (A History of Religious Ideas) مجموعه ای است سه جلدی جلد یک کتاب تاریخ اندیشه های دینی با عنوان از عصر حجر تا آیین اسرار الئوسی، جلد دوم این مجموعه شامل فصل‌های شانزدهم تا سی‌ام است و دوره‌ی گوتمه بودا تا پیروزی مسیحیت را پوشش می‌دهد.در کتاب تاریخ اندیشه‌های دینی (3): از محمد (ص) تا عصر اصلاحات، ظهور و خاستگاه دین اسلام را تشریح کرده است.

140 – گزارش محرمانه – تام راب اسمیت
تام راب اسمیت در کتاب گزارش محرمانه (The secret speech) که به وقایع سیاسی دوران اتحاد جماهیر شوروی پس از مرگ استالین می پردازد، داستان یک افسر سابق اداره‌ امنیتی به نام لئو دمیدوف را به تصویر می‌کشد که پس از مرگ استالین، در تلاش است گذشته‌ کاری خود را فراموش کند. اما این امر سخت‌تر از چیزی‌ست که در سر می‌پروراند.

141 – کتاب کودک 44 – تام راب اسمیت
کتاب کودک 44 (Child 44) بر اساس ماجرایی واقعی داستان تلخ قتل‌های زنجیره‌ای بیش از چهل کودک را در عصر استالین به تصویر می‌کشد.

142 – کتاب سفر سیلکا – هدر موریس
هدر موریس در کتاب سفر سیلکا (Cilka’s Journey) داستان تکان‌دهنده و واقعی دختری را روایت می‌کند که مدتی را در اردوگاه آشویتس زندانی بود و مورد آزار فراوانی قرار گرفت، اما در نهایت به پختگی و شجاعت رسید.

143 – کتاب لیدی الیزابت – آلیسون ویر
کتاب لیدی الیزابت (The Lady Elizabeth) یک رمان تاریخی جذاب به قلم آلیسون ویر است. با این اثر به قرن شانزدهم سفر کرده و از درونی‌ترین اسرار کاخ سلطنتی انگلستان و خانواده‌ تودور آگاه خواهید شد. این کتاب روایتی از اتفاقات مهم و تاریخ‌سازی است که پیش و پس از به سلطنت رسیدن الیزابت اول به وقوع پیوست.

144 – کتاب شهبانوی پنهان – ساندرا گولاند
ساندرا گولاند در کتاب شهبانوی پنهان (The Shadow Queen) زندگی دختری را به تصویر می‌کشد که از میان فقر و تنگدستی برمی خیزد و قدم در دنیای تجملاتی و اشرافی دربار لویی چهاردهم می‌گذارد. زندگی جدید او به صحنه نمایشی می‌ماند که یادآور گذشته و هویت اوست.

145 – کتاب جنگ چهره‌ زنانه ندارد – سوتلانا آلکسیویچ
کتاب جنگ چهره‌ زنانه ندارد (The Unwomanly Face of War) نوشته‌ سوتلانا آلکسیویچ، روایتی عجیب و زنانه از جنگ جهانی دوم ارائه می‌دهد. در این اثر زنان اهل شوروی پس از سال‌ها از تجربیات‌شان می‌گویند؛

146 – کتاب پیش مرگ هیتلر – وی. اس. الکساندر
در بحبوحه‌ جنگ جهانی دوم، زن آلمانی جوانی پناهگاهی مخاطره‌آمیز می‌یابد. وی. اس. الکساندر در کتاب پیش مرگ هیتلر (The Taster) داستان اقامت زن در این پناهگاه را روایت می‌کند، مکانی که بیش از آن چیزی که تصورش را می‌کرد به منبع خطر نزدیک است؛ زن جوان پیش‌ مرگ دیکتاتور بزرگ می‌شود.

147 – کتاب چیزهایی که نمی‌توانیم بگوییم – کلی ریمر
کتاب چیزهایی که نمی‌توانیم بگوییم(The Things We Cannot Say)، داستان زوج عاشقی به نام آلینا و توماس را روایت می‌کند که در طول دوران جنگ جهانی دوم، متحمل درد فراقی ناگزیر و جانکاه می‌گردند…

148 – یک شب فاصله – جنیفر ای. نیلسن
کتاب یک شب فاصله نوشته جنیفر ای. نیلسن (A night divided)، داستانی جذاب و گیرا، از زمان ساخت دیوار برلین و تقسیم آلمان به نیمه‌ غربی و شرقی است که از دید یک دختر نوجوان روایت می‌شود.

149 – کتاب ماجرای شگفت انگیز توتان خامون – کریستین ژاک
کتاب ماجرای شگفت انگیز توتان خامون (The Tutankhamun Affair) به قلم نویسنده و باستان‌شناس سرشناس فرانسوی کریستین ژاک، روایتگر داستان مرموز و جذاب کشف آرامگاه یکی از فراعنه مصر است.

150 – کتاب سقوط قسطنطنیه – میکا والتاری
عاشقانه‌ای ناکام و نومیدانه در دل حوادث پر التهاب تاریخی در زمان امپراتوری عثمانی، روایتی است که در کتاب سقوط قسطنطنیه (The Dark Angel) می‌خوانید.

151 – کتاب سلاخ خانه شماره پنج – کورت ونه گات
کتاب سلاخ خانه شماره پنج (Slaughterhouse-Five)، از واقعیت پنهان جنگ‌ جهانی دوم پرده برمی‌دارد تا شما بتوانید به جنگ از زاویه‌ دیگری بنگرید.

152 – کتاب آدولف ه دو زندگی – اریک امانوئل اشمیت
هشتم اکتبر 1908روزی که هیتلر نتوانست در آکادمی هنر وین پذیرفته شود و این اتفاق باعث جذب او در حزب نازی شد. اریک امانوئل اشمیت در کتاب آدولف ه دو زندگی (Adolf H.zwei leben) به این پرسش پاسخ می دهد که اگر رهبر نازی‌ها یک هنرمند می‌شد، تاریخ قرن بیستم به چه صورت رقم می‌خورد؟

153 – کتاب آپارتمان خیابان املی – کریستین هارمل
کتاب آپارتمان خیابان املی (The Room on Rue Amelie) رمانی تاریخی و عاشقانه به قلم کریستین هارمل است که سیاست‌های ناعادلانه حزب نازی را علیه یهودیان روایت می‌کند.

154 – کتاب تاریخ بی‌خردی – باربارا تاکمن
باربارا تاکمن در کتاب تاریخ بی‌خردی از تروا تا ویتنام (The March of Folly: From Troy to Vietnam) درباره انسان و رابطه‌اش با قدرت و شیوه حکمرانی می‌گوید: درحالی‌که بشر در همه علوم دیگر پیشرفت داشته‌ است، در علم حکومت‌داری متوقف مانده و امروز جهان بهتر از سه یا چهارهزار سال پیش اداره نمی‌شود.

155 – کتاب فانوسی میان اقیانوس‌ها – ام.ال. استدمن
کتاب فانوسی میان اقیانوس‌ها (The Light Between Oceans) داستانی نوشته ام.ال. استدمن، روایت ماجرایی است که در یک فانوس دریایی در زمان جنگ جهانی اول رخ می‌دهد.

156 – کتاب ایران و جنگ جهانی اول – تورج اتابکی
جنگ جهانی اول و پیامدهای آن را می توان مهم‌ترین فصل سیاسی تاریخ قرن بیستم دانست. گرچه در آغاز، دولت ایران رسماً بی طرفی خود را اعلام نمود، اما هیچ یک از دولت های متخاصم به آن توجه نکردند و این گونه بود که کشور ایران تبدیل به آوردگاه ابرقدرت‌ ها شد.

157 – کتاب سرزمین گوجه های سبز – هرتا مولر
رمان سرزمین گوجه های سبز (The Land of Green Plums) که در دوران اوج استبداد نیکولای چائوشسکو در رومانی می گذرد، داستان گروهی از جوانان را روایت می کند که به امید یافتن وضعیت و ارتباطاتی بهتر، ولایت فقرزده ی خود را به مقصد شهر ترک می گویند. اما خیلی زود امیدشان در هم می شکند.

158 – کتاب ژوزف بالسامو – الکساندر دوما
کتاب ژوزف بالسامو (Joseph Balsamo) اثر الکساندر دوما، روایتی تاریخی و مستند از انقلاب کبیر فرانسه است و داستان رئیس اتحادیه فراماسون‌ها را به تصویر می‌کشد که تصمیم دارد فرانسه و سپس جهان را به آزادی برساند.

159 – کتاب داستان خاستگاه انسان و جهان هستی – دیوید کریستین
کتاب داستان خاستگاه انسان و جهان هستی (تاریخ بزرگ همه چیز) (Origin Story: A Big History of Everything) نوشته دیوید کریستین تاریخ گیرایی از جهان را ارائه می‌دهد – از انفجار بزرگ در پیشاتاریخ و دوران دایناسورها گرفته تا جهانی سازی گسترده و فراتر از آن در عصر حاضر.

160 – کتاب خاطرات جنگ جهانی دوم – وینستون چرچیل
کتاب خاطرات چرچیل از جنگ جهانی دوم (The Second World War) را چرچیل با گروهی از دستیاران نوشت و از یادداشت های خود و دسترسی ممتاز به اسناد رسمی در حالی که هنوز به عنوان یک سیاستمدار کار می کرد استفاده کرد.

161 – کتاب جنگ دوم جهانی – سی.باین چاردین
کتاب «جنگ دوم جهانی» درباره مسائل مربوط به جنگ جهانی دوم ، عوامل آغاز جنگ و تشریح دقیق ، کامل و موثق جنگهاست . یکی از ویژگیهای بارز این کتاب تفکیک و جداسازی بخشهای مختلف نبردها ، مانند جنگ های هوایی و دریایی و غیره می باشد.

162 – کتاب جنگ جهانی اول و دوم – ای.جی.پی. تیلر
ای.جی.پی. تیلر یا آلن جان پرسیوال تیلر، بیش از سی جلد کتاب نوشت، کتاب جنگ جهانی اول و دوم(The First World War) همراه با تصاویر بسیاری از نقشه ها و شخصیت ها، به ترتیب سالهای جنگ جهانی را کامل شرح داده و سپس تحولات و تغییرات دنیا پس از جنگ را با عنوان دنیای پس از جنگ توضیح داده.

163 – کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا – فیلیپ (گاوین) گوین
کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا (World war II in Europe) روایت مختصر اما کاملی است از جنگ جهانی دوم که در آن تلاش شده مهم‌ترین رویدادهای این جنگ عالمگیر، از زمان فروکش کردن آتش جنگ جهانی اول و بررسی نتایج معاهده‌ ورسای تا پایان جنگ جهانی دوم و مرگ هیتلر، به ترتیب و توالی زمانی بررسی شود.

164 – کتاب د‌شمن پشت دروازه – ویلیام گریک
کتاب د‌شمن پشت دروازه (Enemy at the gates; the battle for stalingrad) جزئیات نبرد خونین استالینگراد (حماسه استالینگراد، قصه قهرمانان یک نبرد وحشیانه و غیرانسانی، نبردی که به بهای گزاف جان بیش از یک میلیون زن و مرد تمام شد) را با گردآوری خاطرات بسیاری از بازماندگان این حادثه به ترتیب وقوع رویدادها، به شکل یک داستان هیجان انگیز و برجسته و یکی از بهترین اثرهای تاریخی سالهای اخیر به رشته تحریر درآورده است…

165 – نبرد من – آدولف هیتلر
کتاب «نبرد من» (Mein Kampf) توسط رهبر حزب نازی آلمان «آدولف هیتلر» نوشته‌شده است. این کتاب شامل دو بخش زندگینامه و عقاید و نظرات هیتلر بر پایه ناسیونال سوسیالیست است.

166 – کتاب غول مدفون – کازوئو ایشی گورو
کتاب غول مدفون (The Buried Giant) نوشته‌ کازوئو ایشی گورو، داستانی شگفت انگیز درباره عشق، فراموشی، خاطرات و جنگ است که در انگلستان قرون وسطا اتفاق می‌افتد و شخصیت‌های واقعی و افسانه‌ای درون آن نقش آفرینی می‌کنند.

167 – کتاب تراژدی مردم – اورلاندو فیجز (فایجس)
کتاب تراژدی مردم: انقلاب روسیه 1891 – 1924 (A people’s tragedy : the Russian Revolution 1891-1924) با پژوهشی دقیق، ساختاری منسجم و استدلالی منطقی دیدگاهی بسیار فراگیر در مورد یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین رویدادهای تاریخ مدرن را عرضه می‌کند. شناخت فایجس از تاریخ روسیه حیرت‌انگیز است و از این شناخت برای پرداختن به پرسش‌های مهم‌تر درباره خود ماهیت تاریخ بهره برده است.»

168 – کتاب اردوگاه عذاب – هرتا مولر
کتاب اردوگاه عذاب (The Hunger Angel) نوشتۀ هرتا مولر، رمانی جذاب و خواندنی درباره زندگی پسری نوجوان در رومانی است که توسط شوروی سابق به کار اجباری گمارده می‌شود و زندگی طاقت فرسایی را تجربه می‌کند که حتی پیش‌بینی آن را نمی‌توانست داشته باشد.

169 – کتاب دختران گمشده پاریس – پم جنوف
کتاب دختران گمشده پاریس (The lost girls of Paris) اثر پم جنوف، داستان زنان قدرتمندی را به تصویر می‌کشد که در بحبوحۀ جنگ جهانی دوم با وجود فداکاری و ازخودگذشتگی‌هایشان نامی از آنان برده نمی‌شود و دختری جوان در پی آن است که به نام و سرگذشت آن‌ها پی ببرد.

170 – کتاب چنگیزخان – واسیلی یان
کتاب چنگیزخان (Genghis Khan) روایتگر داستان تاریخی و مستند حمله سربازان چنگیز مغول و تسلط آن ها بر قاره آسیا و بخشی از قاره اروپاست که تغییرات عمیق زیستی و فرهنگی برجای گذاشت.

👉امتیاز بده.