کتاب همه مردان شاه | استیون کینزر

کتاب همه مردان شاه (All the Shah’s Men) عنوان کتابی از خبرنگار آمریکایی استیون کینزر است. این کتاب کودتای ۲۸ مرداد را در قالب روایتی داستانی و رمان‌گونه مورد بررسی قرار می‌دهد. موضوع اصلی کتاب کودتا و تأثیر آن بر روابط ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران است.

کینزر با استفاده از تحقیقات خود در ایالات متحده و ایران و همچنین مطالب بدست آمده از گزارش سیا که مدتهای مدید، محرمانه تلقی می‌شد، پشت صحنه کودتا را شرح می‌دهد و تعریف می‌کند که کودتا چگونه به وقوع پیوست. این کتاب یک داستان مهیج از فعالیت جاسوسان، خرابکاران و مأموران مخفی است. در مورد پرداخت رشوه، شورش‌های ساختگی، چمدان‌های پر از پول نقد و ملاقاتهای نیمه شب میان شاه و کرمیت روزولت، مأمور سیا، نیز که در صندلی عقب اتومبیل و در زیر پتو به دیدار شاه می‌رفت، همه چیز در این کتاب گفته شده است. روزولت، نوه رئیس جمهور تئودور روزولت در دورانی که مأموران سیا بیشتر به نبوغ.

کودتای ۲۸ مرداد

کودتای ۲۸ مرداد در سال ۱۳۳۲، با حمایت مالی و فکری سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (SIS) و اطلاعات مرکزی امریکا (CIA) و همراهی ارتش شاهنشاهی ایران بر ضد حکومت دکتر مصدق نخست‌وزیر وقت اجرا شد. هدف از اجرای این کودتا عقیم گذاشتن اقدامات مصدق در جهت ملی کردن نفت ایران بود.

درباره (نویسنده) استیون کینزر

استیون کینزر (Stephen Kinzer) متولد ۴ اوت ۱۹۵۱، نویسنده و روزنامه‌نگار اهل ایالات متحده آمریکا است. وی که پیش از این با نیویورک تایمز همکاری می‌کرد، تاکنون، گزارش‌های مختلفی از پنجاه کشور جهان و چندین عنوان کتاب منتشر کرده است.

او یک خبرنگار خارجی برنده جایزه است که در بیش از پنجاه کشور جهان کار کرده است. وی رئیس دفتر نیویورک تایمز در استانبول ، برلین و ماناگوآ ، نیکاراگوئه بوده است. از جمله کتابهای او می توان به واژگونی: تغییر قرن رژیم آمریکا از هاوایی به عراق و کرسنت و ستاره: ترکیه بین دو جهان و همه مردان شاه اشاره کرد.

خرید اینترنتی کتاب همه مردان شاه

سحاب دانش با ارائه خلاصه ای از بهترین کتابها با بیشترین تخفیف و کم ترین قیمت را برای شما معرفی می کند.


👉امتیاز بده.