۲۸ کتاب بیوگرافی (زندگینامه ای که دیگران نوشته اند) افراد موفق

 

 

۱- کتاب مسی فراتر از یک فوق ستاره (فوتبالیست): نویسنده لوکا کایولی؛ پسرکی کوتاه قامت ماجراجویی هایش را با سفر به آن سوی اقیانوس آغاز کرد تا تبدیل به برجسته ترین فوتبالیست تمام اعصار شود. کتاب مسی فراتر از یک فوق ستاره به طور کامل به شرح زندگی، سختی ها و موفقیت های مسی تا سال ۲۰۱۶ پرداخته است.

۲- کتاب زندگینامه کریستیانو رونالدو (فوتبالیست): نویسنده گیلم بالاگ؛ اهمیتی ندارد شرایط چه باشد، وی به سختی تلاش می کند. اگر توپ طلا را ببرد، باز فردای آن تمرین می کند. کمتر کسی هست که کریستیانو رونالدو را نشناسد. این فوتبالیست نابغه، آن‌قدر معروف و محبوب است که زیروبم فعالیت‌های حرفه‌ای او، زیر ذره‌بین همه‌ی رسانه‌هاست. اما آیا چیزی از دوران کودکی و زندگی خانوادگی او می‌دانید؟

 

[dka_post_list id=”19170″]

 

[dka_post_list id=”28697″]

 

[dka_post_list id=”93955″]

 

۳- کتاب بیل گیتس چه کسی است؟(یکی از ثروتمندترین مردان جهان) نویسنده پاتریشیا دموث؛ این کتاب روایتی از زندگی این مرد موفق است و به شما کمک می کند با یکی از ثروتمندترین مردان جهان بهتر آشنا شوید. در سال ۱۹۸۰، برخی از مدیران ارشد به دیدار یک شرکت کوچک به نام مایکروسافت رفتند. مدیرعامل این شرکت شخصی به نام بیل گیتس بود. این مردان در واقع مدیران ارشد شرکت IBM بودند. …

 

 

[dka_post_list id=”161012″]

 

[dka_post_list id=”161014″]

 

[dka_post_list id=”161016″]

 

[dka_post_list id=”161018″]

 

۴- کتاب استیو جابز (بنیانگذار اپل): نویسنده والتر ایساکسون؛ آگاه شدن از شیوه‌ زندگی افراد تاثیرگذار در هر زمینه‌ای می‌تواند گره‌های ذهنی افراد را باز کند. انسان‌ها با آگاهی از شکل زندگی و ویژگی‌های فردیِ چهره‌های مطرح می‌توانند به خود امیدوار شوند و این امید را در مسیر ایمان داشتن به خود و تحقق رویاهایشان گسترش دهند. نوابغی که در زمینه‌های مختلف مثل سیاست، علم، هنر، فلسفه و تاریخ ردی تاریخی به‌جا گذاشته‌اند، قابلیت‌‌های فرازمینی نداشته‌اند و بسیاری از آن‌ها با پشتکار در دست‌یابی به رؤیاهای‌شان، نام خود را تاریخ ماندگار کرده‌اند.

 

[dka_post_list id=”5133″]

 

[dka_post_list id=”93855″]

 

۵- زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی مرحوم جبار باغچه‌بان (پایه گذار آموزش به ناشنوایان): کتاب حاضر با گفت‌وگوی میان ثمینه‌ باغچه‌بان (دختر استاد)، محمدهادی محمدی، توران میرهادی، محمدرضا یوسفی و امید قنبری با موضوع ادبیات کودک و نقش استاد باغچه‌بان در این حوزه (در ایران) آغاز و در ادامه مختصری از سرگذشت استاد باغچه‌بان از زبان دختر ایشان بازگو می‌گردد. در ادامه از روزهای دربند بودن باغچه‌بان در زندان ارمنستان، تاسیس باغچه اطفال (کودکستان) در تبریز و شیراز، ایجاد موسسه‌ کر و لال‌ها در تهران و… سخن رفته است. …

 

۶- کتاب زندگینامه ویلیام شکسپیر (شاعر و نمایشنامه‌نویس): نویسنده فیلیپا استوارت؛ ویلیام شکسپیر در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ در شهر استراتفورد در انگلستان به دنیا آمد. شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه‌نویس منحصربه‌فرد است و برخی او را بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس تاریخ می‌دانند. با این حال، بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است. دربارهٔ جوانیِ ویلیام افسانه فراوان است. …

 

۷- کتاب ناپلئون (امپراطور فرانسه): نویسنده استاندال؛ کتاب ناپلئون اثری تاریخی است از استاندال نویسنده فرانسوی که در مورد ناپلئون بناپارت امپراطور فرانسه نوشته شده است. استاندال در اقتباسی که از منابع می‌کند روشی اصیل به کار می‌برد: با استفاده از حکایت برای تجسم بخشیدن به تمامی یک فضای تاریخی می‌تواند روانشناسی همگانی را که شخص ناپلئون و نظام سیاسی او در فرانسه و ایتالیا به وجود آورده است توصیف کند. ملاقات میان ناپلئون و استاندال در این صفحات وجه کاملی از رمانتیسم فرانسه را بازمی‌نماید.

 

۸- کتاب بزرگترین اشتباه انیشتین: زندگینامه نابغه‌ای جایزالخطا (دانشمند): نویسنده دیوید بادنیس؛ در کتاب حاضر، نگارنده به زندگی انیشتین می‌پردازد. و هوش این غول فیزیک نوین را آشکار می‌کند. در زندگینامۀ حاضر، بزرگترین اشتباه انیشتین به یکی از خصوصیت‌های شخصیتی وی مربوط می‌شود؛ همان خصوصیت‌هایی که ریشه در موفقیت‌های ابتدایی او در زمینۀ علمی داشت و در وهله نخست بهترین موهبت‌های زندگی‌اش محسوب می‌شد. قدرت خیال‌پردازی و اعتمادبه‌نفس این دانشمند به خوبی درخدمتش بودند تا ساختار کیهان را آشکار کند، اما وقتی نوبت به مفاهیم نورسیده در حوزه مکانیک کوانتومی رسید، همین ویژگی‌ها موجب شد تا وی از جستجوی حقیقت غایی جا بماند.

 

[dka_post_list id=”161050″]

 

 

۹- کتاب سربازی که وزیر شد: نویسنده آیگین امیدی؛ کتاب سربازی که وزیر شد نوشته آیگین امیدی، به زندگی‌نامه دیویسون راکفلر از کارآفرینان صنعت کسب‌وکار می‌پردازد و از موفقیت‌ها و فعالیت‌هایی که او در زندگی‌اش داشته سخن می‌گوید. وی بنیان‌گذار شرکت استاندارد اویل بود.

 

[dka_post_list id=”161097″]

 

۱۰- کتاب مصدق و دیگر هیچ: نویسنده آرزو خسروپور؛ مصدق که تا قبل از تصویب قانون منع استفاده از القاب با عنوان مصدق‌اُلسلطنه شناخته می‌شد، سیاست‌مدار، حقوقدان، نماینده چند دوره مجلس شورای ملی، و دو دوره نخست‌وزیر ایران بود. محمد مصدق نخستین ایرانی دارنده مدرک دکترای رشته حقوق است. کتاب مصدق و دیگر هیچ: مردی که استعمار انگلیس را به زانو درآورد به روایت زندگی مصدق می پردازد.

 

 

۱۱- کتاب تسلا نابغه کمتر شناخته شده (مخترع): نوشتهٔ حسین ن. نیک نژاد؛ این کتاب به معرفی شخصیت، اختراعات، فعالیت‌ها و ارتباطات یکی از دانشمندان بزرگ جهان – نیکولا تسلا – با افراد مشهور دیگر می‌پردازد و دستاوردها و خدمات او به جامعه بشری را برمی‌شمارد. مردی با تحمل سختی‌های زیاد و مشقت‌ها به جایگاهی رسیده است که نام خود را در کنار بزرگ‌ترین افراد جهان از نظر علم ماندگار ساخته، ولی کمتر افرادی هستند که در جامعه با کار‌ها و شخصیت این دانشمند بزرگ آشنا باشند. کتاب دیگری نیز با نام کتاب نیکولا تسلا: مردی که قرن ۲۰ را اختراع کرد نوشته سن پاتریک به زندگی نیکولا تسلا می‌پردازد.

 

 

۱۲- کتاب استالین (رهبر سابق شوروی): ادوارد رادزینسکی؛ این کتاب زندگینامه‌ استالین رهبر شوروی بعد از لنین است. او رهبر و سیاست‌مدار کمونیست شوروی بود که از اواسط دهه ۲۰ تا مرگش در ۱۹۵۳ رهبر عملی حزب کمونیست اتحاد شوروی بود و در این دوران تمام مردم شوروی یا دیوانه‌وار رفیق استالین را دوست داشتند یا تا حد مرگ از او متنفر بودند.

 

 

[dka_post_list id=”13919″]

 

[dka_post_list id=”63211″]

 

۱۳- کتاب پپ گواردیولا، پیروزی به عبارت دیگر (مربی فوتبال): نویسنده گیلم بالاگه؛ نویسنده در این کتاب به زندگی گواردیولا و به‌ویژه دوران بی‌نظیر مربی‌گری او در بارسلونا می‌پردازد و رازهای موفقیت او را فاش می‌کند. جواب سؤال‌های مختلفی را می‌توان در این کتاب یافت؛ سؤالاتی همچون: پپ چگونه به لاماسیا پیوست، چطور بازیکن شد، چرا بارسا را در دوران بازی ترک کرد، چرا در تیم دسته‌چهارمی به مربی‌گری پرداخت و چطور به سرمربی‌گری بارسلونا رسید و …

 

 

[dka_post_list id=”27218″]

 

۱۴- کتاب مرا به یاد آر (زندگینامه فردین(هنرپیشه): نویسنده کاظم سلطانی؛ کتاب مرا به یاد آر زندگی‌نامه محمدعلی فردین، کشتی‌گیر و بازیگر محبوب ایرانی به قلم کاظم سلطانی است و به مرور بخش‌های مختلف زندگی، اعتقادات، خاطرات، معرفی فیلم‌ها و ترانه‌هایش و نظر هنرمندان مختلف درباره او می‌پردازد.

 

 

۱۵- کتاب زندگی و مرگ تراژیک بروس لی: نویسنده لیندا لی کدول؛ کتاب زندگی و مرگ تراژیک بروس لی نوشته‌ی لیندا لی کدول یک کتاب انگیزشی درباره فیلسوف، نظریه‌پرداز، بازیگر و استاد هنرهای رزمی، بروس لی است که یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های شناخته شده در قرن بیستم به شمار می‌رود.

 

 

۱۶- کتاب زندگی شگفت انگیز دالایی لاما (رهبر معنوی و سیاسی): نویسنده الکساندر نورمان؛ نویسنده کوشیده زندگی نامه متقن و معتبری در مورد دالایی لاما بنویسد و گزارش منحصر به فرد، چند لایه و تکان دهنده ای از زندگی او تهییه کند. هفت خوان حیرت انگیزی که دالایی لاما طی کرده، از دهکده محل تولدش در تبت آغاز شده و امروز، آوازه شهرشتش به عنوان رهبر معنوی و سیاسی یکی از شگفت انگیزترین و پیچیده ترین سنت های فرهنگی جهان، به گوش بسیاری از مردم رسیده است.

 

 

[dka_post_list id=”161238″]

 

 

۱۷- ملکه ویکتوریا (ملکه سابق بریتانیا): نویسنده الیزابت لانگفورد؛ این کتاب به صورت بیوگرافی مستند، به شرح زندگی ویکتوریا، ملکه سابق بریتانیا و همچنین اوضاع سیاسی-اجتماعی انگلستان در زمان زمام‌داری وی می‌پردازد. این کتاب در سال ۱۹۶۴ میلادی برندهٔ جایزه یادبود جیمز تیت بلاک در بخش زندگینامه شده‌است.

 

 

[dka_post_list id=”27562″]

 

[dka_post_list id=”62683″]

 

۱۸- کتاب یورگن کلوپ (مربی فوتبال): نویسنده المار نولینگ؛ کمتر کسی است که فوتبال را دنبال کند و یورگن کلوپ را نشناسد؛ شخصیتی تأثیرگذار در دنیای فوتبال که کاملاً نسبت به دیگر همتایانش قابل ‌تمایز است. نویسنده در این کتاب زندگی‌نامۀ این فوتبالیست و مربی مشهور را به تصویر می‌کشد و دیدگاه واقعی و جدیدی از این مرد نفوذناپذیر ارائه می‌دهد و راز موفقیت و محبوبیت آقای معمولی را نزد شما فاش می‌کند.

 

 

۱۹- کتاب ژوزه مورینیو (مربی فوتبال): نویسنده رابرت بیزلی؛ در این کتاب ماجرای زندگی آقای خاص از دوران مترجمی‌اش برای بابی رایسون تا نیمکت اولدترافورد را می‌خوانید. رابرت بیزلی به واسطه‌ دوستی‌اش با مورینیو، در کتاب ژوزه مورینیو: رهبری به سبک آقای خاص، از اتفاقات پشت پرده‌ای که در دوران حرفه‌ای مورینیو اتفاق افتاده است سخن می‌گوید.

 

 

[dka_post_list id=”161242″]

 

[dka_post_list id=”63028″]

 

 

۲۰- کتاب مارگارت تاچر، بانوی آهنین (نخست‌وزیر سابق انگلیس): نویسنده جان بلاندل؛ کتاب مارگارت تاچر، بانوی آهنین: زنی که چهره‌ی تاریخ را دگرگون کرد زندگی‌نامه مارگارت تاچر، سیاستمدار و نخست‌وزیر سابق انگلیس به قلم جان بلاندل است. جان بلاندل که اقتصاددان و دانش‌آموخته مدرسه اقتصاد و سیاست لندن است از نزدیک تاثیر سیاست‌های اقتصادی و مدیریتی مارگارت تاچر را در زمان نخست‌وزیری‌اش تجربه و رصد کرده است و او را نجات‌بخش اقتصاد بیمار آن روزهای انگلیس می‌داند.

 

 

[dka_post_list id=”161247″]

 

 

۲۱- کتاب زندگی‌نامه میرزا کوچک‌ خان جنگلی در یک نگاه: نویسندگان نوید رحیمی، شاه مراد مرادی؛ میرزا کوچک‌‌ جنگلی، مبارز انقلاب مشروطه و سردار جنبش جنگل و از اولین رهبران جمهوری شوروی گیلان (همچنین معروف به: جمهوری سوسیالیستی گیلان و جمهوری سرخ جنگل) بود. در دل این جمهوری بود که حزب کمونیست ایران به رهبری حیدر عمو اوغلو تاسیس شد. نویسندگان ابتدا خصوصیات و ویژگی‌های میرزا کوچک‌ خان و سپس نهضت جنگل و وقایع دورۀ قاجاریه را به رشته تحریر درآورده اند.

 

 

۲۲- آرتور شوپنهاور (فیلسوف): نویسنده والتر آبندروت؛ کتاب حاضر، سرگذشت نامه آرتور شوپنهاور است کسی که زندگینامه هر انسانی را یک رنج‌نامه می‌دانست و معتقد بود این امر برای هر انسان در پایان زندگی آشکار می‌شود. این کتاب ترجمه‌ای از کتاب های انتشارات روولت آلمان است که با عنوان تک نگاری‌ها منتشر شده است. مؤلف در این کتاب به بیان کودکی و جوانی، تحصیلات، زندگی خانواده، سفرها و تمام اتفاقات و نظریات زندگی شوپنهاور پرداخته است.

 

 

۲۳- کتاب کارل گوستاو یونگ (روانشناس): نویسنده گرهاردور؛ نویسنده در این کتاب به بررسی و معرفی زندگی و دستاوردهای علمی این روانشناس برجسته سوئیسی می‌پردازد. کارل گوستاو یونگ روان‌پزشک و فیلسوف بزرگ سوئیسی به‌ خاطر فعالیت‌هایش در روانشناسی و ارائهٔ نظریاتش تحت عنوان روان‌شناسی تحلیلی معروف است. یونگ را در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانشِ نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند.

 

 

۲۴- کتاب مرد نخستین (زندگی نامه‌ پروفسور حسابی) نویسنده محمود اکبرزاده؛ نویسنده در کتاب مرد نخستین (زندگی نامه‌داستانی پروفسور سید محمود حسابی) به سرگذشت این بزرگ مرد فیزیک‌دان، سیاست‌مدار، نخستین رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران و بنیان‌گذار فیزیک دانشگاهی ایران پرداخته است.

 

 

۲۵- کتاب بیوگرافی لئوناردو داوینچی (نقاش و مخترع) : نویسنده والتر ایزاکسون؛ داوینچی در دفترچه‌های شخصی‌اش مطالب بسیاری می‌نوشت. همین موضوع ایساکسون را ترغیب کرد تا برای نقل روایتی که هنر داوینچی را به علم او پیوند می‌زند، به نوشته‌های شگفت‌انگیز او مراجعه کند و بر اساس اکتشافات جدیدی که درباره‌ زندگی و کار او به دست آمده است دست به قلم شود. او نشان می‌دهد که چگونه نبوغ داوینچی متکی به توانایی‌هایی بوده که هر کسی می‌تواند آن‌ها را در خود ایجاد کند، مهارت‌هایی هم‌چون کنجکاوی مشتاقانه، مشاهده‌ دقیق و تخیلی که با رویا در هم آمیخته است.

 

 

۲۶- کتاب شور زندگی (زندگینامه ون گوگ نقاش هلندی): نویسنده ایروینگ استون؛ این کتاب بیوگرافی ونسان ون‌‌گوگ در قالب داستانی کلاسیک است. تاکنون هیچ هنرمندی به اندازه ون‌گوگ تحت تاثیر تمایل شدید خود به خلاقیت، چنین بی‌رحمانه به پیش نتازیده و یا تا به این حد از سطحی‌ترین خوشی‌های زندگی بشری محروم نگشته است. کتاب شور زندگی داستان نقاش نابغه‌ای است که زندگی‌اش کشمکشی بی‌وقفه علیه فقر، سرخوردگی، جنون و نومیدی بود.

 

 

[dka_post_list id=”16955″]

 

[dka_post_list id=”15836″]

 

[dka_post_list id=”13845″]

 

۲۷- کتاب آگاتا کریستی (نویسنده): نوشته لارا تامپسون؛ آگاتا کریستی؛ اسرار انگلیسی کتابی نوشته لارا تامپسون، درباره زندگی آگاتا کریستی، نویسنده نابغه ژانر معمایی و پلیسی ادبیات انگلستان است. او در این اثر از محل تولد آگاتا کریستی در بندر تورکی در جنوب انگلستان، ازدواجش با آرچی کریستی، ستوان دوم توپخانه صحرایی سلطنتی، فرزندانش، ازدواج دومش، سال‌های زندگی‌ ادبی و شخصی‌اش در جنگ، پدیده شدنش و سال‌های پایانی زندگی‌اش نوشته است.

 

 

[dka_post_list id=”66174″]

 

 

۲۸- کتاب ایلان ماسک (کارافرین): نویسنده اشلی ونس؛ کتاب ایلان ماسک: تسلا، اسپیس‌اکس و تلاش برای دست‌یابی به آینده‌ای شگفت‌انگیز، اثری از اشلی ونس است که به شرح زندگینامه ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌اکس می‌پردازد و از تلاش او برای دست‌یابی به آینده‌ای شگفت‌انگیز سخن می‌گوید. ایلان ریو ماسک در آفریقای جنوبی به دنیا آمد. او مهندس، طراح صنعتی، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی است که نامش در فهرست ده شخصیت تأثیرگذار فناوری قرار دارد.

 

 

[dka_post_list id=”3983″]

 

 

👉امتیاز بده.